Skip to content

Bipolinis sutrikimas: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Bipolinis sutrikimas – tai psichikos sveikatos būklė, kuriai būdingi dideli nuotaikų svyravimai, įskaitant emocinius pakilimus (maniją arba hipomaniją) ir nuosmukius (depresiją). Šie svyravimai gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui, santykiams ir bendram funkcionavimui.

Bipolinis sutrikimas sudėtingas ne tik dėl akivaizdžių nuotaikos pokyčių; labai svarbu suprasti epizodus sukeliančius veiksnius, poveikį kasdienei veiklai ir pagrindines priežastis, kurios lemia šią būklę.

Yra veiksmingų gydymo būdų, o ištyrus prevencijos strategijas galima sužinoti, kaip valdyti šį sutrikimą. Be to, gyvenimo būdo pokyčiai gali būti labai svarbūs stabilizuojant nuotaiką ir gerinant savijautą.

Su bipoliniu sutrikimu susiję simptomai, trigeriai, priežastys, gydymo galimybės ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Bipoliniam sutrikimui būdingi ekstremalūs nuotaikų svyravimai, įskaitant maniakinius pakilimus ir depresijos nuosmukius, kurie turi įtakos kasdieniam funkcionavimui.
  • Priežastys yra genetinis polinkis, neurobiologiniai veiksniai, aplinkos trigeriai ir hormoniniai pokyčiai svarbių gyvenimo pokyčių metu.
  • Gydymas paprastai apima vaistų, terapijos ir gyvenimo būdo pokyčių derinį, kad simptomai būtų veiksmingai valdomi.
  • Prevencijos strategijose daugiausia dėmesio skiriama nuoseklios dienotvarkės palaikymui, streso valdymui ir stiprių emocinių ryšių su palaikančiais asmenimis kūrimui.
  • Mityba ir maisto papildai, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštys ir Viduržemio jūros regiono dieta, gali padėti stabilizuoti nuotaiką ir pagerinti psichinę savijautą.

Simptomai

Bipolinio sutrikimo simptomai gali pasireikšti ekstremalia nuotaikų kaita, kurią sudaro maniakiniai pakilimai ir depresijos nuosmukiai.

Maniakinių fazių metu žmonės gali jaustis pernelyg energingi, euforiški arba irzlūs, gali impulsyviai elgtis, pavyzdžiui, išlaidauti ar užsiimti rizikinga veikla. Mintys gali blaškytis, todėl gali būti sunku susikaupti.

Depresijos epizodų metu žmonės gali jaustis beviltiški, apatiški ar prislėgti, prarasti susidomėjimą anksčiau mėgstama veikla ir kovoti su bevertiškumo ar kaltės jausmu.

Miego režimas gali smarkiai pasikeisti, kai kurie gali miegoti per daug arba per mažai, o tai turi įtakos kasdieniam gyvenimui.

Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti mišrūs epizodai, kai vienu metu pasireiškia ir manijos, ir depresijos simptomai, todėl gali padidėti nerimas ir dirglumas.

Šių simptomų atpažinimas yra labai svarbus norint kreiptis pagalbos ir veiksmingai valdyti sutrikimą.

Jei įtariate, kad jums ar jūsų pažįstamam žmogui pasireiškia šie simptomai, nedvejodami kreipkitės į gydytoją pagalbos ir patarimų.

Priežastys

Bipolinį sutrikimą gali lemti kelios priežastys, įskaitant genetinius, neurobiologinius, aplinkos ir hormoninius veiksnius. Bipolinis sutrikimas šeimoje gali padidinti riziką susirgti bipoliniu sutrikimu.

Neurobiologiniai veiksniai, pavyzdžiui, smegenų cheminės pusiausvyros sutrikimai, susiję su neurotransmiteriais, tokiais kaip serotoninas ir dopaminas, gali turėti įtakos nuotaikos reguliavimui.

Aplinkos veiksniai, įskaitant stresą keliančius gyvenimo įvykius ar traumuojančius išgyvenimus, pavyzdžiui, piktnaudžiavimą ar netektį, gali sukelti nuotaikos epizodus.

Be to, paauglystėje vykstantys hormonų pokyčiai arba svarbūs gyvenimo pokyčiai gali sustiprinti simptomus.

Labai svarbu žinoti, kaip šie pokyčiai gali paveikti jūsų nuotaiką.

Gydymas

Veiksmingas bipolinio sutrikimo gydymas gali apimti vaistų, terapijos ir gyvenimo būdo pokyčių derinį. Vaistai, pavyzdžiui, nuotaikos stabilizatoriai, antipsichotikai ir antidepresantai, gali padėti suvaldyti simptomus.

Labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų parinkti jums tinkami vaistai ir jų dozės. Nepraleiskite dozių ir nenutraukite vaistų vartojimo nepasitarę su gydytoju, nes tai gali sukelti atkrytį.

Terapija taip pat gali būti labai svarbi. Kognityvinė elgesio terapija (KET) gali padėti nustatyti ir pakeisti neigiamus mąstymo modelius, o tarpasmeninė ir socialinio ritmo terapija gali padėti nustatyti kasdienę tvarką ir pagerinti santykius.

Reguliarūs užsiėmimai su licencijuotu terapeutu gali suteikti paramą ir rekomendacijas.

Be vaistų ir terapijos, didelę įtaką jūsų savijautai gali turėti ir gyvenimo būdo pokyčiai. Pirmenybę teikite miegui, laikykitės subalansuotos mitybos ir reguliariai mankštinkitės.

Labai svarbu vengti narkotikų ir alkoholio, nes jie gali sukelti nuotaikos epizodus. Stiprus draugų ir šeimos paramos tinklas taip pat gali padėti įveikti bipolinio sutrikimo iššūkius.

Prevencija

Norint sumažinti su bipoliniu sutrikimu susijusių nuotaikos epizodų riziką, labai svarbu laikytis nuoseklios dienotvarkės. Reguliarus miego režimas, subalansuotas maistas ir kasdienės veiklos planavimas gali padėti stabilizuoti nuotaiką ir sumažinti sukeliančių veiksnių skaičių.

Ryšių palaikymas su palaikančiais draugais ir šeima gali tapti stipriu emocinio saugumo tinklu. Dalijimasis savo jausmais ar rūpesčiais ir atviro bendravimo skatinimas gali sustiprinti paramą.

Taip pat labai svarbu valdyti stresą. Į kasdienį gyvenimą įtraukdami atsipalaidavimo technikas, tokias kaip dėmesingas įsisąmoninimas, joga ar gilaus kvėpavimo pratimai, galite išlikti ramūs sunkiais laikais.

Svarbu stebėti savo nuotaikos pokyčius. Dienoraščio rašymas arba nuotaikos stebėjimo programėlių naudojimas gali padėti nustatyti dėsningumus ir ankstyvuosius įspėjamuosius ženklus. Pastebėję pokyčius, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Galiausiai, teikdami pirmenybę reguliariems apsilankymams pas gydytoją, galite pakoreguoti savo gydymo planą ir gauti vertingų patarimų.

Vaistažolių papildai nuotaikai stabilizuoti

Gydant bipolinį sutrikimą, vaistažolių papildai gali būti vertingas žingsnis nuotaikos stabilizavimo link. Yra natūralių priemonių, kurios padeda reguliuoti nuotaiką, pavyzdžiui, jonažolė, dažnai vartojama nuo lengvos depresijos, ir omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukuose, kurios gali padėti pagerinti nuotaikos stabilumą.

Be to, Rhodiola Rosea yra adaptogeninis augalas, kuris gali sumažinti nuovargį ir palaikyti emocinę pusiausvyrą.

Kalbant apie vaistus ir papildus, kai kuriems gali būti naudingi nuotaikos stabilizatoriai, pavyzdžiui, litis, taip pat antikonvulsantai, pavyzdžiui, lamotriginas, kurie dažnai skiriami simptomams valdyti.

Kiti papildai, kurie gali padėti stabilizuoti nuotaiką, yra magnis, galintis palaikyti smegenų sveikatą, ir L-teaninas – aminorūgštis, skatinanti atsipalaidavimą be raminamųjų pojūčių.

Prieš į gydymo planą įtraukiant bet kokius vaistažolių papildus ar alternatyvius gydymo būdus, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu ir užtikrinti, kad jie veiksmingai papildytų bendrą psichikos sveikatos strategiją.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, kurios gali padėti gydyti bipolinį sutrikimą, yra Viduržemio jūros regiono dieta, DASH dieta, augalinė dieta ir mažai glikemijos turinti dieta.

Šios dietos gali padėti aprūpinant pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, kurios stabilizuoja nuotaiką, mažina uždegimą, palaiko smegenų sveikatą ir užkerta kelią cukraus kiekio kraujyje šuoliams, kurie gali turėti įtakos emociniam reguliavimui.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti bipolinį sutrikimą, yra riebi žuvis (pvz., lašiša ir skumbrė), graikiniai riešutai, linų sėmenys, lapiniai žalumynai (pvz., špinatai ir lapiniai kopūstai), uogos, juodasis šokoladas, žalioji arbata ir fermentuoti maisto produktai (pvz., jogurtas ir kimchi).

Riebioje žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip įrodyta, gerina nuotaiką ir mažina depresijos simptomus. Graikiniai riešutai ir linų sėmenys taip pat yra puikūs omega-3 šaltiniai.

Lapiniuose žalumynuose gausu maistinių medžiagų, kurios palaiko smegenų sveikatą, o uogose gausu antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu.

Juodasis šokoladas dėl jame esančių flavonoidų gali pagerinti nuotaiką ir paskatinti gerą savijautą. Žaliojoje arbatoje yra L-teanino, kuris skatina atsipalaidavimą ir mažina nerimą.

Galiausiai fermentuoti maisto produktai gerina žarnyno sveikatą, kuri vis dažniau siejama su psichikos sveikata ir nuotaikos reguliavimu.

Dažnai užduodami klausimai

Ar bipolinis sutrikimas gali būti diagnozuotas vaikams ir paaugliams?

Taip, bipolinį sutrikimą galima diagnozuoti vaikams ir paaugliams, tačiau tai gali būti sudėtinga.

Galite pastebėti nuotaikų svyravimus, kurie atrodo tipiški jų amžiui, tačiau kai šie svyravimai yra ekstremalūs ir trikdantys, laikas kreiptis į gydytoją.

Jis, atsižvelgdamas į šeimos istoriją ir kitus veiksnius, gali įvertinti jūsų vaiko elgesį per tam tikrą laiką ir nustatyti, ar tikslinga nustatyti diagnozę.

Ankstyvoji intervencija gali būti labai svarbi gydant šią ligą.

Kaip bipolinis sutrikimas veikia santykius ir socialinį gyvenimą?

Bipolinis sutrikimas gali labai paveikti jūsų santykius ir socialinį gyvenimą. Gali pasireikšti intensyvi nuotaikų kaita, todėl draugams ir šeimos nariams bus sunku suprasti jūsų elgesį.

Maniakinių fazių metu galite pasirodyti pernelyg entuziastingas ar rizikingas, o depresijos epizodai gali sukelti uždarumą ir izoliaciją.

Šis nenuoseklumas gali kelti įtampą, nesusipratimus ir įtemptus ryšius, todėl dažnai jausitės vieniši ir nesuprasti.

Atviras bendravimas ir parama gali padėti įveikti šiuos iššūkius.

Ar yra konkrečių gyvenimo būdo pokyčių, galinčių padėti įveikti bipolinį sutrikimą?

Taip, tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti valdyti nuotaiką ir bendrą savijautą.

Pirmenybę turėtumėte teikti reguliariems fiziniams pratimams, kurie gali pagerinti jūsų nuotaiką ir energijos lygį. Taip pat labai svarbu laikytis pastovaus miego grafiko; tai gali padėti stabilizuoti jūsų emocijas.

Subalansuota mityba, kurioje gausu maistinių medžiagų, gali pagerinti jūsų psichinę sveikatą. Be to, stresą gali sumažinti dėmesingas įsisąmoninimas arba atsipalaidavimo technikos.

Palaikydami ryšius su palaikančiais draugais ir šeimos nariais taip pat galite būti padrąsinti ir suprasti.

Ką daryti, jei žmogų ištiko bipolinis epizodas?

Jei pastebėjote, kad kam nors pasireiškė bipolinis epizodas, gali būti svarbu išlikti ramiems ir palaikyti.

Kreipkitės į juos švelniai ir venkite konfrontacijos. Išklausykite, ką jie sako, ir nesmerkdami patvirtinkite jų jausmus.

Paraginkite juos padaryti pertrauką arba užsiimti raminančia veikla. Jei reikia, padėkite jiems susisiekti su gydytoju arba patikimu draugu.

Visada teikite pirmenybę saugumui, o jei jų elgesys tampa pavojingas, nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Ar yra ryšys tarp bipolinio sutrikimo ir kūrybiškumo?

Gali būti, kad yra ryšys tarp bipolinio sutrikimo ir padidėjusio kūrybiškumo.

Kai kurie tyrimai rodo, kad intensyvios emocijos ir svyruojančios nuotaikos gali paskatinti meninę raišką. Kai išgyvenate maniakinę fazę, jūsų protas gali sparčiau generuoti idėjas, todėl kyla kūrybiškumo protrūkiai.

Tačiau svarbu prisiminti, kad ne visi, sergantys bipoliniu sutrikimu, patiria šį ryšį, o kūrybiškumas gali pasireikšti įvairiai, nepriklausomai nuo psichikos sveikatos būklės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *