Peršalimo opa, dar vadinama karščiuojančia pūslele, yra maža, skausminga pūslelė, paprastai atsirandanti ant lūpų arba aplink lūpas, kurią dažniausiai sukelia herpes simplex virusas.
Šie protrūkiai dažnai prasideda dilgčiojimo pojūčiu ir gali būti lydimi tokių simptomų kaip lengvas karščiavimas.
Norint suvaldyti šią dažną ligą, labai svarbu suprasti peršalimo ligų priežastis ir simptomus, taip pat veiksmingas gydymo ir prevencijos strategijas.
Streso valdymo ir geros higienos vaidmuo mažinant opaligės protrūkių dažnumą taip pat yra svarbus.
Toliau šiame įraše nagrinėjamos opaligės subtilybės, įskaitant jų simptomus, priežastis, gydymo galimybes ir prevencijos metodus.
Straipsnis trumpai
- Peršalimo opas sukelia paprastosios pūslelinės virusas, sukeliantis tokius simptomus kaip dilgčiojimas, pūslės ir skausmas aplink lūpas.
- Paūmėjimus gali sukelti stresas, liga, saulės spinduliai, hormoniniai pokyčiai arba lūpų sužalojimai.
- Gydymo būdai: antivirusiniai vaistai, vietinio poveikio kremai, skausmą malšinantys vaistai ir naminės priemonės, pavyzdžiui, šalti kompresai.
- Užkirskite kelią ligos protrūkiams valdydami stresą, laikydamiesi geros higienos, naudodami apsauginį kremą nuo saulės ant lūpų ir vengdami žinomų ligų sukėlėjų.
- Priešuždegiminė dieta, kurioje gausu antioksidantų ir imunitetą stiprinančių maisto produktų, gali padėti sumažinti opaligės dažnį ir paskatinti gijimą.
Simptomai
Peršalimo opos gali prasidėti dilgčiojimu ar niežėjimu aplink lūpas ar burną, o tai praneša apie artėjantį jų atsiradimą. Šis nemalonus jausmas gali atsirasti likus dienai ar dviem iki tikrosios opos atsiradimo.
Besivystant opaligei palei lūpų kraštus gali susidaryti mažos, skysčio pripildytos pūslelės, kurios gali būti skausmingos ir dėl kurių galite jaustis nejaukiai dėl savo išvaizdos.
Kai pūslelės atsiveria, iš jų gali tekėti skystis ir susidaryti plutelė, kuri ilgainiui pasidengia šašais. Šio proceso metu gali atsirasti papildomų simptomų, pavyzdžiui, paraudimas, patinimas ar deginimo pojūtis. Taip pat gali pasireikšti lengvas karščiavimas ar nuovargis, ypač jei tai pirmasis protrūkis.
Peršalimo opaligė gali tęstis apie vieną-dvi savaites. Šiuo laikotarpiu patartina vengti artimo kontakto su kitais asmenimis, nes opaligė yra užkrečiama.
Ankstyvas šių simptomų atpažinimas gali padėti imtis veiksmų ir sumažinti protrūkio sunkumą. Atkreipę dėmesį į šiuos požymius, galite būti geriau pasirengę veiksmingai kovoti su opalige.
Priežastys
Peršalimo opas pirmiausia sukelia paprastosios pūslelinės virusas (HSV), kuris, esant tam tikroms sąlygoms, gali atsinaujinti.
Stresas yra pagrindinė priežastis, nes jis gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl virusas gali iškilti į paviršių.
Tokios ligos kaip peršalimas ar gripas taip pat gali paskatinti viruso protrūkį, nes jūsų organizmas daugiausia dėmesio skiria kovai su šiomis infekcijomis.
Be to, dėl saulės spindulių poveikio gali atsirasti opaligė, ypač jei lūpų nesaugote apsauginiu kremu nuo saulės.
Hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, menstruacijų metu, gali padidinti opaligės protrūkio tikimybę.
Dantų gydymas ar lūpų sužalojimai taip pat gali sudirginti šią sritį ir sukelti virusą.
Labai svarbus ir nuovargis; kai esate pavargę, gali susilpnėti jūsų imuninė apsauga, todėl virusas gali įsitvirtinti.
Gydymas
Veiksmingas peršalimo opų gydymas gali palengvinti simptomus ir pagreitinti gijimą. Be recepto parduodami vietinio poveikio kremai, kurių sudėtyje yra dokozanolio arba benzilo alkoholio, gali sumažinti diskomfortą ir paskatinti gijimą. Šiuos kremus tepkite švariu pirštu arba medvilniniu tamponu, kad išvengtumėte tolesnio dirginimo.
Gydytojas gali paskirti antivirusinių vaistų, tokių kaip acikloviras ar valacikloviras, jei peršalimo opos yra dažnos ar sunkios. Šie vaistai gali geriausiai veikti, kai vartojami atsiradus pirmiesiems protrūkio požymiams, tokiems kaip dilgčiojimas ar niežulys.
Palengvėjimą taip pat gali suteikti naminės priemonės. Šalti kompresai gali nuraminti skausmą ir sumažinti patinimą, o alavijo gelis pasižymi gydomosiomis savybėmis.
Skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali sumažinti diskomfortą. Svarbu gerti vandenį ir sveikai maitintis, kad būtų palaikoma imuninė sistema.
Nors opaligė gali būti varginanti, yra veiksmingų gydymo būdų, padedančių greičiau pasijusti geriau.
Prevencija
Norint išvengti opaligės, reikia imtis aktyvių veiksmų, kad sumažintumėte protrūkių riziką. Pateikiame keturias veiksmingas strategijas, padėsiančias išvengti opaligės:
1. Venkite dirgiklių: asmeninių dirgiklių, pavyzdžiui, streso, ligos ar per didelio saulės poveikio, nustatymas ir vengimas, gali padėti suvaldyti ir sumažinti protrūkius.
2. Geros higienos praktika: Labai svarbu dažnai plauti rankas, ypač po to, kai liečiate veidą ar dalijatės asmeniniais daiktais.
Vengti dalytis indais, rankšluosčiais ar lūpų priežiūros priemonėmis gali apriboti viruso plitimą.
3. Naudokite apsauginį kremą nuo saulės: Naudokite lūpų balzamą su apsauginiu kremu nuo saulės, kai būnate lauke, jis gali apsaugoti jūsų odą nuo nudegimo saulėje, kuris gali sukelti opaligę.
4. Streso valdymas: streso mažinimo metodų, tokių kaip meditacija, joga ar reguliari mankšta, įtraukimas į savo kasdienybę gali padėti kontroliuoti streso lygį ir užkirsti kelią ligos protrūkiams.
Vaistažolių tepalai
Kai susiduriate su opalige, tam tikros natūralios priemonės gali padėti. Vaistažolių tepalai, pavyzdžiui, melisos ar arbatmedžio aliejus, gali būti ypač veiksmingi, jei juos naudosite kartu su maistu.
Be šių vietinio poveikio priemonių, simptomus gali padėti sušvelninti kai kurie mitybos būdai ir maisto papildai. Imunitetą stiprinančių maisto produktų, tokių kaip česnakas, jogurtas ir lapiniai žalumynai, vartojimas gali padėti organizmui apsisaugoti nuo ligos protrūkių.
Be to, papildai, pavyzdžiui, lizinas, gali padėti išvengti opaligės pasireiškimo dažnumo. Be recepto parduodami vaistai, įskaitant antivirusinius kremus, pavyzdžiui, aciklovirą, taip pat gali padėti.
Išnagrinėjus šias galimybes kartu su vaistažolių tepalais, gali pagerėti bendras sveikimo procesas.
Dietos, kurios gali padėti
- Priešuždegiminė dieta: Vaisiai, daržovės, riešutai ir riebi žuvis.
- Daug lizino turinti dieta: daugiausia lizino turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, ankštinių daržovių, žuvies ir pieno produktų, kurie gali padėti stabdyti herpeso viruso augimą.
- Mažai arginino turinti dieta: Venkite maisto produktų, kuriuose yra daug arginino, pvz., riešutų ir šokolado, nes argininas gali skatinti herpeso viruso dauginimąsi.
- Imunitetą stiprinanti dieta: į mitybą įtraukiami maisto produktai, kuriuose gausu vitaminų C ir E, cinko ir probiotikų, stiprinančių imuninę sistemą ir padedančių organizmui kovoti su infekcijomis.
- Į hidrataciją orientuota dieta: Pirmenybė teikiama vandeniui ir drėkinančiam maistui, kad organizmas būtų gerai hidratuotas, o tai labai svarbu bendrai odos sveikatai ir gijimui.
Šios dietos gali padėti aprūpinti būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurios palaiko imuninės sistemos funkciją, mažina uždegimą ir sukuria mažiau palankią aplinką virusams daugintis, o tai galiausiai padeda gydyti opaliges.
Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, galintys padėti išgydyti peršalimo opas:
- Žolelių arbatos (ramunėlių, pipirmėčių)
- Jogurtas
- Liesa mėsa
- Ankštinės daržovės
- Vaisiai, turintys daug vitamino C (apelsinai)
- Riešutai (migdolai)
- Daug vitamino E turinčios daržovės
- Daug vandens
Kaip šie maisto produktai ir gėrimai gali padėti:
Žolelių arbatos, pvz., ramunėlių ir pipirmėčių, drėkina ir pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali nuraminti odą.
Maisto produktai, kuriuose gausu lizino, pavyzdžiui, jogurtas, liesa mėsa ir ankštinės daržovės, gali slopinti herpeso viruso, sukeliančio opaligę, augimą.
Daug vitamino C turintys vaisiai, pavyzdžiui, apelsinai, ir riešutai, pavyzdžiui, migdolai, dėl savo antioksidacinių savybių gali stiprinti imuninę sistemą ir palaikyti odos sveikatą.
Taip pat labai svarbu palaikyti gerą hidrataciją geriant daug vandens, kad būtų išsaugota bendra sveikata ir palengvintas gijimo procesas.
Dažnai užduodami klausimai
Ar peršalimo opos gali būti perduodamos be matomų simptomų?
Taip, opalige galima užsikrėsti net tada, kai nėra matomų simptomų.
Herpes simplex virusas, sukeliantis opaligę, vis dar gali būti aktyvus jūsų organizme ir pasišalinti nuo odos. Tai reiškia, kad galite nesąmoningai perduoti virusą kitam žmogui per artimą kontaktą, pavyzdžiui, bučiuodamiesi ar dalydamiesi indais.
Svarbu būti atsargiems, nes virusas gali būti perduodamas besimptomiais laikotarpiais, todėl kitiems gali kilti pavojus, o jūs to net nesuvokiate.
Ar peršalimo opos susijusios su peršalimu?
Peršalimo opos ir peršalimas nėra tiesiogiai susiję.
Nors juos abu gali sukelti virusai, opaligę sukelia paprastosios pūslelinės (herpes simplex) virusas, o peršalimą paprastai sukelia rinovirusai.
Galite būti peršalę ir sirgti opalige, tačiau vienas virusas nesukelia kito.
Šio skirtumo supratimas gali padėti valdyti simptomus ir žinoti, ko tikėtis susirgus.
Kiek laiko paprastai trunka peršalimo opos?
Peršalimo opos paprastai trunka apie vieną-dvi savaites. Jos gali prasidėti mažomis pūslelėmis, kurios ilgainiui susidaro pluta.
Tuo metu jos gali būti nemalonios ir kartais skausmingos. Svarbu prisiminti, kad jos gali būti užkrečiamos, ypač kai iš jų teka.
Kol laukiate, kol jos užgis, galite apsvarstyti galimybę naudoti kremus ar vaistus, padedančius pagreitinti atsistatymo procesą ir palengvinti bet kokį diskomfortą, kurį galite jausti.
Ar stresas gali sukelti peršalimo opų protrūkį?
Taip, stresas gali sukelti peršalimo ligų protrūkius.
Kai patiriate stresą, jūsų imuninė sistema gali susilpnėti, todėl organizmui sunkiau kovoti su virusu, sukeliančiu opaligę. Galite pastebėti, kad po ypač įtempto įvykio atsiranda opaligė.
Svarbu valdyti stresą pasitelkiant atsipalaidavimo technikas, mankštą ar pokalbį su žmogumi. Rūpinimasis savo psichikos sveikata gali padėti sumažinti šių protrūkių dažnumą.
Ar saugu bučiuotis su sergančiuoju opalige?
Bučiuotis su sergančiuoju opalige nėra saugu. Gali kilti pavojus, kad užkrėsite paprastosios pūslelinės (herpes simplex) virusą, kuris gali sukelti protrūkį jums arba kitiems.
Jei tikrai norite to išvengti, protrūkio metu galite vengti tiesioginio kontakto. Galbūt manote, kad tai tik nedidelė žaizda, tačiau virusas yra labai užkrečiamas.
Geriausia palaukti, kol žaizda visiškai užgis, ir tik tada priartėti ir pabučiuoti. Būkite atsargūs!