Skip to content

Cistitas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, dažnai sukeliantis deginimo pojūtį šlapinantis ir dažną, skubų poreikį šlapintis.

Šią dažną būklę dažnai sukelia bakterinės infekcijos, nors ją gali lemti ir įvairūs veiksniai.

Bus aptarti simptomai, pagrindinės priežastys ir veiksmingos gydymo galimybės, taip pat paprasti gyvenimo būdo pokyčiai, kurie gali labai padėti užkirsti kelią.

Žingsniai, kaip apsisaugoti ir sušvelninti simptomus, kai jie pasireiškia, aptariami toliau šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Cistito simptomai: deginimas šlapinimosi metu, dažnesnis šlapinimasis su nedideliu šlapimo kiekiu, dubens skausmas ar spaudimas.
  • Priežastys dažnai būna bakterinės infekcijos, dirginančios medžiagos, dehidratacija ir jautrumą didinanti moters anatomija.
  • Gydymui paprastai reikia gydytojo konsultacijos, antibiotikų nuo infekcijų ir didesnio suvartojamo vandens kiekio bakterijoms nuplauti.
  • Prevencijos strategijos apima tinkamą hidrataciją, tinkamą higieną tualete ir šlapinimąsi prieš ir po lytinių santykių.
  • Dietinės priemonės: ramunėlių arbata, spanguolių sultys ir didelis vandens kiekis, kad praskiestų šlapimą ir palaikytų šlapimo takų sveikatą.

Simptomai

Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį, kai kalbama apie cistito simptomus? Atkreipkite dėmesį į deginimo pojūtį šlapinantis – tai gali būti vienas pirmųjų požymių.

Taip pat gali padažnėti šlapinimasis, galite jausti norą šlapintis dažniau nei įprastai, net jei šlapimo išsiskiria nedaug.

Drumstas ar nemalonaus kvapo šlapimas gali reikšti infekciją. Taip pat galite jausti dubens skausmą ar spaudimą, ypač šlapimo pūslės srityje.

Jei šlapime pastebėjote kraujo, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali reikšti rimtesnę būklę.

Be to, galite jausti staigų, stiprų poreikį šlapintis kartu su nuovargio ar išsekimo jausmu, nes organizmas kovoja su uždegimu.

Jei jaučiate bet kurį šių simptomų derinį, svarbu kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti sumažinti diskomfortą ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Priežastys

Norint užkirsti kelią cistitui, labai svarbu suprasti jo priežastis. Cistitą gali sukelti bakterinės infekcijos, visų pirma E. coli, kuri paprastai gyvena žarnyne. Jei šios bakterijos patenka į šlapimo pūslę, jos gali sukelti uždegimą ir diskomfortą.

Dirgikliai, tokie kaip muilas, moteriškos higienos priemonės ar spermicidai, taip pat gali sukelti cistitą, nes sutrikdo natūralią šlapimo takų pusiausvyrą ir sukelia uždegimą. Anksčiau sirgę šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) galite susidurti su didesne cistito rizika, nes pasikartojančios infekcijos gali susilpninti šlapimo pūslės apsaugą.

Dehidratacija gali prisidėti prie cistito atsiradimo; kai negeriate pakankamai skysčių, šlapimas gali koncentruotis ir dirginti šlapimo pūslę. Tam tikros medicininės būklės, pavyzdžiui, diabetas ar inkstų akmenligė, gali padidinti tikimybę susirgti cistitu.

Moterys gali būti jautresnės dėl savo anatomijos, nes dėl trumpesnės šlaplės bakterijos lengviau patenka į šlapimo pūslę. Be to, lytinio gyvenimo metu į šlapimo takus gali patekti bakterijų, todėl labai svarbu laikytis tinkamos higienos.

Gydymas

Jei įtariate, kad sergate cistitu, norint palengvinti simptomus ir išvengti komplikacijų, būtinas skubus gydymas. Pirmiausia kreipkitės į gydytoją, kuris gali patvirtinti diagnozę, dažnai atlikdamas šlapimo tyrimą.

Jei tai bakterinė infekcija, gydytojas gali paskirti antibiotikų ir būtina išgerti visą vaistų kursą, net jei pradėsite jaustis geriau dar jo nebaigę.

Be antibiotikų, gerti daug vandens gali padėti iš šlapimo takų išplauti bakterijas. Be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali palengvinti nemalonius pojūčius. Pilvo šildymo pagalvėlės uždėjimas ant pilvo taip pat gali padėti sumažinti mėšlungį ar spaudimą.

Lėtinio ar pasikartojančio cistito atveju gydytojas gali rekomenduoti keisti gyvenimo būdą arba atlikti papildomus tyrimus, kad nustatytų pagrindines problemas.

Visada laikykitės gydytojo patarimų dėl tolesnių apsilankymų, kad įsitikintumėte, jog infekcija visiškai išnyko. Atminkite, kad ankstyvas ir veiksmingas gydymas gali užkirsti kelią komplikacijoms, todėl nedvejodami kreipkitės pagalbos, jei turite cistito simptomų.

Skubūs veiksmai gali padėti greitai vėl pasijusti savimi.

Prevencija

Cistito prevencija gali apimti kelias aktyvias strategijas, kurios gali gerokai sumažinti šios nemalonios būklės išsivystymo riziką.

Svarbu gerti vandenį, kuris padeda praskiesti šlapimą ir išplauti bakterijas, galinčias sukelti infekciją. Per dieną išgerkite bent aštuonias stiklines vandens.

Atkreipkite dėmesį į savo įpročius tualete. Pasinaudoję tualetu, visada šluostykitės iš priekio į užpakalį, kad bakterijos iš tiesiosios žarnos srities nepatektų į šlaplę.

Be to, šlapinimasis prieš lytinius santykius ir po jų gali padėti išvalyti bet kokias bakterijas, kurios galėjo patekti į šlapimo takus.

Apsvarstykite savo drabužių pasirinkimą. Kvėpuojantys medvilniniai apatiniai drabužiai ir vengimas vilkėti prigludusius drabužius gali sudaryti mažiau palankias sąlygas bakterijoms daugintis.

Galiausiai šlapimo pūslės dirginimą gali padėti sumažinti tokių dirgiklių, kaip kofeinas, alkoholis ir aštrus maistas, vartojimo ribojimas.

Vaistažolių užpilai

Kai ieškote palengvėjimo nuo cistito, žolelių užpilai gali atlikti pagalbinį vaidmenį jūsų mityboje. Nors nėra garantuotų natūralių priemonių, galinčių išgydyti cistitą, tam tikros vaistažolių rūšys gali padėti sumažinti uždegimą ir nuraminti diskomfortą.

Pavyzdžiui, ramunėlės ir pelyno šaknys pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali būti naudingos, kai iš jų verdamos arbatos. Be to, dažnai rekomenduojama vartoti spanguolių sultis, nes jos gali padėti išvengti šlapimo takų infekcijų, kurios gali sukelti cistitą.

Be vaistažolių, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti valdyti simptomus. Be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali padėti sumažinti diskomfortą.

Probiotikai, ypač tie, kurių sudėtyje yra Lactobacillus padermių, gali palaikyti šlapimo takų sveikatą ir padėti išvengti cistito ateityje.

Prieš pradėdami bet kokį naują gydymą ar papildą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų konkrečiai situacijai.

Dietos, kurios gali padėti

Cistito gijimo procesą gali palengvinti tokia dieta: daug vandens suvartojanti dieta, priešuždegiminė dieta ir mažai oksalatų turinti dieta.

Didelis vandens kiekis gali padėti praskiesti šlapimą ir išplauti bakterijas.

Priešuždegiminė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių ir omega-3 riebalų rūgščių, gali sumažinti šlapimo pūslės dirginimą ir uždegimą.

Be to, mažai oksalatų turinti dieta gali padėti sumažinti inkstų akmenų, kurie gali apsunkinti šlapimo takų problemas, susidarymo riziką.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti cistitą: ramunėlių arbata, pipirmėčių arbata, putino šaknų arbata, kiaulpienių arbata, hibiskų arbata, spanguolių sultys ir didesnis vandens suvartojimas.

Ramunėlių ir pipirmėčių arbatos gali padėti sumažinti uždegimą ir nuraminti šlapimo pūslę, o pelyno šaknų arbata dėl joje esančių gleivių padengia šlapimo takus ir sumažina dirginimą.

Kiaulpienių arbata veikia kaip natūralus diuretikas, padedantis išplauti toksinus ir bakterijas, o žibuoklių ir spanguolių mišinys gali palaikyti šlapimo takų sveikatą ir drėkinimą.

Be to, norint išplauti bakterijas ir sumažinti simptomus, labai svarbu išlikti gerai hidratuotam ir suvartoti daugiau vandens, taip prisidedant prie bendro pasveikimo.

Dažnai užduodami klausimai

Ar cistitas gali būti užkrečiamas tarp žmonių?

Pats cistitas gali būti neužkrečiamas, todėl nuo kito žmogaus jo neužsikrėsite.

Jį paprastai sukelia bakterijos, kurios gali būti kilusios iš jūsų organizmo ir dažnai pažeidžia šlapimo pūslę.

Nors tiesiogiai cistitu užsikrėsti negalite, tam tikri veiksniai, pavyzdžiui, prasta higiena, gali padidinti riziką juo susirgti.

Todėl labai svarbu laikytis geros asmens higienos, kad sumažintumėte užsikrėtimo tikimybę.

Būkite sąmoningi ir sumažinsite riziką susidurti su nemaloniais simptomais.

Ar yra kokių nors ilgalaikių pasikartojančio cistito padarinių?

Pasikartojančios infekcijos gali sukelti tam tikrą ilgalaikį poveikį, apie kurį turėtumėte žinoti.

Galite jausti lėtinį dubens skausmą ar diskomfortą šlapimo pūslėje, be to, ilgainiui gali atsirasti šlapimo pūslės pokyčių.

Jei infekcijos nuolat grįžta, jos taip pat gali padidinti inkstų problemų ar kitų komplikacijų riziką.

Labai svarbu stebėti savo simptomus ir pasikonsultuoti su gydytoju, kuris patars, kaip veiksmingai valdyti savo būklę.

Kaip stresas veikia cistito simptomus?

Stresas gali labai pabloginti cistito simptomus.

Kai patiriate stresą, jūsų organizmas išskiria hormonus, kurie gali sudirginti šlapimo pūslę, todėl padidėja diskomfortas ir skubėjimas. Galite pastebėti, kad simptomai gali paūmėti ypač neramiais laikotarpiais.

Be to, stresas gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl organizmui bus sunkiau kovoti su infekcijomis.

Streso valdymas pasitelkiant atsipalaidavimo technikas arba fizinius pratimus gali padėti sušvelninti kai kuriuos iš šių padarinių ir pagerinti bendrą savijautą.

Ar cistitas dažnesnis tam tikrose amžiaus grupėse?

Cistitas gali būti dažnesnis tam tikrose amžiaus grupėse.

Moterys paprastai serga dažniau, ypač reprodukcinio amžiaus.

Be to, vyresnio amžiaus suaugusieji gali dažniau sirgti dėl tokių veiksnių kaip susilpnėjęs imunitetas ar šlapimo susilaikymas.

Jei priklausote šiai demografinei grupei, svarbu žinoti apie požymius ir prireikus kreiptis pagalbos.

Šių dėsningumų supratimas gali padėti jums imtis aktyvių veiksmų savo sveikatos labui.

Ar mityba gali turėti įtakos cistito epizodų dažnumui?

Taip, mityba gali turėti įtakos cistito epizodų dažnumui. Kai kurie maisto produktai ir gėrimai, pavyzdžiui, kofeinas, alkoholis ir aštrus maistas, gali dirginti jūsų šlapimo pūslę ir padidinti diskomfortą.

Daugiau vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų gali pagerinti šlapimo pūslės sveikatą. Taip pat labai svarbu gerti vandenį – vanduo padeda išplauti bakterijas.

Jei pastebėjote, kad tam tikri maisto produktai sukelia simptomus, vertėtų juos apriboti arba jų vengti. Maisto dienoraščio vedimas gali padėti nustatyti probleminius produktus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *