Degeneracinė kaklo mielopatija – tai būklė, kuriai būdingas laipsniškas nugaros smegenų nykimas kaklo srityje, dažnai sukeliantis tokius simptomus kaip nuolatinis kaklo skausmas, rankų dilgčiojimas ir pusiausvyros sutrikimai.
Ši būklė paprastai atsiranda dėl su amžiumi susijusių stuburo pakitimų arba traumų, todėl norint ją veiksmingai gydyti, labai svarbu suprasti pagrindines priežastis.
Galimi gydymo būdai, pradedant fizine terapija ir baigiant chirurginėmis intervencijomis, gali gerokai pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.
Be to, yra svarbių prevencinių priemonių, kurių galite imtis, kad apsaugotumėte savo stuburą nuo tolesnės degeneracijos.
Veiksmai, kuriuos galite įgyvendinti, kad suvaldytumėte šią būklę ar net išvengtumėte jos, aprašyti toliau šiame pranešime.
Straipsnis trumpai
- Degeneracinės gimdos kaklelio mielopatijos simptomai: kaklo skausmas, galūnių dilgčiojimas, pusiausvyros sutrikimai, o pažengusiose stadijose galimi šlapimo pūslės ar žarnyno funkcijos sutrikimai.
- Priežastys – su amžiumi susiję stuburo pokyčiai, genetika, gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip nutukimas ir rūkymas, ir kaklo traumos ar sužalojimai.
- Gydymo būdai – fizinė terapija, vaistai skausmui malšinti ir operacija, jei konservatyvūs metodai nepadeda sušvelninti simptomų.
- Prevencinės priemonės apima geros laikysenos palaikymą, reguliarų tempimą, kaklą stiprinančius pratimus, širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą ir svorio kontrolę.
- Mityba, pavyzdžiui, priešuždegiminiai maisto produktai, omega-3 riebalų rūgštys ir hidratacija, gali palaikyti stuburo sveikatą ir sumažinti uždegimą.
Simptomai
Degeneracinė kaklo mielopatija gali pasireikšti kaklo skausmu ar sustingimu, todėl judesiai gali būti nepatogūs.
Ligai progresuojant gali atsirasti rankų ir plaštakų dilgčiojimas ar tirpimas, dėl to gali sutrikti smulkioji motorika, pavyzdžiui, užsisegti marškinių sagas ar rašyti.
Taip pat gali atsirasti pusiausvyros sutrikimų, dėl kurių vaikščiodami galite būti nerangūs arba jausti nestabilumą.
Dėl galūnių silpnumo gali būti sunkiau kelti daiktus ar lipti laiptais, o dėl koordinacijos pokyčių gali dažniau kristi daiktai.
Pažengusiose stadijose gali sutrikti šlapimo pūslės ar žarnyno veikla, o tai gali kelti nerimą ir turėti įtakos gyvenimo kokybei.
Šie simptomai gali sutrikdyti jūsų kasdienybę ir apriboti jūsų dalyvavimą veikloje, kuria anksčiau mėgavotės.
Jei atpažįstate šiuos požymius, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir aptartos galimos gydymo galimybės.
Priežastys
Kaklinės dalies mielopatija gali atsirasti dėl su amžiumi susijusių stuburo pokyčių, pavyzdžiui, degeneracinės disko ligos ar osteoartrito, kurie gali susiaurinti stuburo kanalą.
Nusidėvėjus stuburo diskams, jie gali prarasti aukštį ir hidrataciją, todėl gali išsipūsti arba atsirasti išvarža, kuri gali slėgti nugaros smegenis ir nervus. Dėl osteoartrito gali atsirasti kaulinių ataugų, kurios dar labiau susiaurina stuburo kanalą.
Jūsų polinkiui sirgti kaklo mielopatija taip pat gali turėti įtakos genetika; šeimoje pasitaikantys stuburo sutrikimai gali padidinti riziką.
Gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas ir nutukimas, gali prisidėti prie stuburo degeneracijos.
Kaklo trauma ar sužalojimas, pavyzdžiui, nelaimingo atsitikimo metu įvykęs šleikštulys, gali sukelti ar pagreitinti simptomus.
Tam tikros ligos, pavyzdžiui, reumatoidinis artritas ar įgimtos stuburo deformacijos, taip pat gali lemti kaklo mielopatiją.
Šių priežasčių supratimas yra labai svarbus, norint suprasti, kaip ši būklė gali vystytis ir progresuoti jūsų organizme.
Gydymas
Norint ištirti veiksmingas gydymo galimybes, labai svarbu suprasti gimdos kaklelio mielopatijos priežastis. Gydymu gali būti siekiama palengvinti simptomus, pagerinti funkciją ir užkirsti kelią tolesniam būklės progresavimui.
Priklausomai nuo simptomų sunkumo, gali būti taikomi šie metodai:
- Kineziterapija: Fizinės terapijos programa gali sustiprinti kaklo ir pečių raumenis, pagerinti lankstumą ir pagerinti bendrą funkciją. Įgudęs terapeutas gali sukurti specialiai jūsų poreikiams pritaikytus pratimus.
- Vaistai: ibuprofenas arba paracetamolis gali padėti malšinti skausmą ir uždegimą. Jei simptomai sunkesni, gydytojas gali skirti stipresnių vaistų.
- Operacija: Jei konservatyvus gydymas nepadeda, gali prireikti chirurginio gydymo. Tokios procedūros, kaip dekompresijos operacija, gali sumažinti spaudimą nugaros smegenims ir nervams, atkurti funkciją ir sumažinti skausmą.
Norint nustatyti geriausią gydymo planą konkrečioje situacijoje, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Pasirinkę tinkamą metodą, galite pagerinti savo gyvenimo kokybę ir įveikti degeneracinės cervikalinės mielopatijos simptomus.
Prevencija
Norint išvengti kaklo mielopatijos, labai svarbu laikytis aktyvaus požiūrio į stuburo sveikatą. Labai svarbu išlaikyti taisyklingą laikyseną, ypač ilgai sėdint prie darbo stalo ar naudojantis elektroniniais prietaisais. Ergonomiškai suprojektuota darbo vieta gali veiksmingai padėti jūsų kaklui ir stuburui.
Reguliarios pertraukėlės, skirtos išsitiesti ir pajudėti, gali gerokai sumažinti įtampą.
Į savo kasdienybę įtraukę kaklą stiprinančius pratimus, galite dar labiau užkirsti kelią šiai ligai. Daugiausia dėmesio skirkite lankstumą ir jėgą didinantiems pratimams, nes stiprus kaklas gali geriau palaikyti stuburą ir sumažinti spaudimą kaklo srityje. Tokie užsiėmimai kaip joga ar pilatesas gali pagerinti bendrą stuburo sveikatą ir lankstumą.
Taip pat labai svarbu išlikti aktyviems. Reguliari širdies ir kraujagyslių mankšta gali skatinti kraujotaką ir palaikyti sveiką stuburą. Jei turite stuburo problemų, patartina pasikonsultuoti su gydytoju dėl pritaikytų pratimų ir strategijų.
Galiausiai svarbu atsižvelgti į savo svorį. Išlaikydami sveiką svorį galite sumažinti stuburui tenkančią įtampą.
Jei jaučiate bet kokius kaklo mielopatijos simptomus, nedvejodami kreipkitės į gydytoją. Ankstyvas įsikišimas gali labai padėti išvengti tolesnių komplikacijų.
Vaistažolių papildai
Valdant degeneracinę gimdos kaklelio mielopatiją, galite apsvarstyti galimybę ištirti natūralias priemones, kurios galėtų padėti.
Nors nėra konkrečių vaistažolių papildų, visuotinai pripažintų šiai būklei gydyti, tam tikros alternatyvos gali padėti palaikyti bendrą gerovę.
Kai kurie vaistažolių papildai, siūlomi bendrai stuburo sveikatai, yra ciberžolė, turinti priešuždegiminių savybių, ir imbieras, žinomas dėl savo skausmą mažinančio poveikio.
Be to, manoma, kad omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukuose, padeda mažinti uždegimą.
Kalbant apie vaistus, be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali padėti sumažinti diskomfortą.
Kai kurie žmonės, norėdami tikslingiau malšinti skausmą, naudoja vietinio poveikio analgetikus, kurių sudėtyje yra mentolio arba kapsaicino.
Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus papildus ar vaistus, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jie tinka jūsų konkrečiai situacijai.
Dietos, kurios gali padėti
Degeneracinės cervikalinės mielopatijos gydymo procesą gali palengvinti šios dietos rūšys: priešuždegiminė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta, augalinė dieta, dieta be glitimo ir dieta su mažu cukraus kiekiu.
Šios dietos gali padėti mažinti uždegimą, aprūpinti nervų sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis, gerinti bendrą savijautą ir sumažinti galimus simptomus sukeliančius veiksnius, kurie gali sustiprinti simptomus, ir taip palaikyti organizmo gijimo procesus.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, galintys padėti išgydyti:
- lašiša, skumbrė).
- Ciberžolė
- Lapiniai žalumynai (pvz., špinatai, lapiniai kopūstai)
- uogos (pvz., mėlynės, braškės)
- Riešutai (pvz., graikiniai riešutai, migdolai)
- Žalioji arbata
- Imbieras
- Bosvelija
- Daug vandens
Kaip šie maisto produktai ir gėrimai gali padėti:
Įrodyta, kad riebios žuvys turi daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios mažina uždegimą ir palaiko nervų sveikatą.
Ciberžolėje yra kurkumino – junginio, pasižyminčio stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, o jo įsisavinimas pagerėja kartu su juodaisiais pipirais.
Lapiniuose žalumynuose, uogose ir riešutuose gausu antioksidantų, padedančių kovoti su oksidaciniu stresu, kuris gali sustiprinti simptomus.
Žaliojoje arbatoje yra neuroprotekcinių junginių, kurie gali apsaugoti nervų ląsteles.
Gerai drėkinti organizmą dideliu kiekiu vandens yra labai svarbu visoms organizmo funkcijoms.
Be to, vaistažolių papildai, pavyzdžiui, imbieras ir bosvelija, gali suteikti papildomos priešuždegiminės naudos, tačiau prieš pradedant juos vartoti, svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Dažnai užduodami klausimai
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti valdyti degeneracinę gimdos kaklelio mielopatiją?
Norėdami valdyti savo būklę, sutelkite dėmesį į tam tikrus pagrindinius gyvenimo būdo pokyčius.
Reguliarūs, nedidelio poveikio pratimai, pavyzdžiui, plaukimas ar vaikščiojimas, gali padėti sustiprinti kaklo ir nugaros raumenis. Gali būti naudinga sveika mityba, kurioje gausu priešuždegiminių maisto produktų, taip pat svarbu gerti vandenį.
Tinkama laikysena sėdint ir stovint taip pat gali padėti sumažinti įtampą.
Kaip diagnozuojama degeneracinė kaklo mielopatija?
Degeneracinė kaklo mielopatija gali būti diagnozuojama gydytojui surinkus išsamią ligos istoriją ir atlikus fizinę apžiūrą.
Jis gali patikrinti jūsų jėgą, refleksus ir koordinaciją. Vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tomografija ar kompiuterinė tomografija, gali padėti vizualizuoti nugaros smegenis ir nustatyti jų suspaudimą.
Kartais gali būti rekomenduojama atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, elektromiografiją, kad būtų įvertinta nervų funkcija.
Šis visapusiškas požiūris gali užtikrinti, kad jums bus nustatyta tiksli diagnozė ir suteikta tinkama, jūsų poreikius atitinkanti priežiūra.
Ar yra konkrečių pratimų, rekomenduojamų šiai būklei gydyti?
Taip, yra specialių pratimų, kuriuos galite atlikti, kad palengvintumėte savo būklės valdymą.
Daugiausia dėmesio skirkite kaklo ir viršutinės nugaros dalies raumenims stiprinti bei laikysenai gerinti. Švelnūs tempimo pratimai taip pat gali sumažinti įtampą.
Užsiimdami tokia veikla, kaip joga ar plaukimas, galite skatinti lankstumą ir jėgą neapsunkindami kaklo.
Prieš pradėdami bet kokius naujus pratimus, visada pasitarkite su gydytoju, kad įsitikintumėte, ar jie jums saugūs ir tinkami.
Ar degeneracinė kaklinės dalies mielopatija gali sukelti kitų sveikatos problemų?
Taip, negydoma degeneracinė gimdos kaklelio mielopatija gali sukelti kitų sveikatos problemų. Gali kilti tokių komplikacijų kaip lėtinis skausmas, sumažėjęs judrumas ar net neurologinės problemos.
Ligai progresuojant, tai gali paveikti jūsų kasdienę veiklą, todėl bus sunkiau atlikti užduotis, kurias anksčiau mėgote.
Geriamasis vanduo yra labai svarbus jūsų bendrai sveikatai, todėl svarbu aktyviai rūpintis savo sveikata ir kreiptis į gydytoją, kad išvengtumėte tolesnių komplikacijų ir išlaikytumėte savo gyvenimo kokybę.
Neignoruokite požymių; svarbu anksti įsikišti.
Kokios yra degeneracine kaklo mielopatija sergančių asmenų prognozės?
Asmenų, sergančių degeneracine gimdos kaklelio mielopatija, prognozė gali labai pagerėti, jei liga bus anksti diagnozuota ir gydoma.
Laiku suteikus pagalbą, gali pagerėti gyvenimo kokybė ir sulėtėti simptomų progresavimas.
Tačiau negydoma liga gali sukelti sunkių komplikacijų, įskaitant nuolatinį neįgalumą.
Aktyviai rūpindamiesi savo sveikata ir kreipdamiesi į gydytoją galite pagerinti savo ilgalaikes perspektyvas.