Skip to content

Podagra: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Podagra yra artrito tipas, kuriam būdingas staigus, stiprus skausmas, paraudimas ir sąnarių jautrumas, dažnai prasidedantis nuo didžiojo kojos piršto.

Ši liga atsiranda dėl kraujyje susikaupusios šlapimo rūgšties, kuri gali sukelti skausmingus paūmėjimus, trukdančius kasdienei veiklai.

Podagros simptomai, priežastys ir veiksmingas gydymas, taip pat gyvenimo būdo pokyčiai, kurie gali padėti suvaldyti šią būklę ir užkirsti kelią būsimiems priepuoliams, nagrinėjami šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Podagros simptomai yra staigus sąnarių skausmas, patinimas ir sustingimas, dažnai prasidedantis didžiajame kojos piršte ir paveikiantis kitus sąnarius.
  • Podagrą sukelia aukštas šlapimo rūgšties kiekis, kurį sukelia daug baltymų turintis maistas, dehidratacija ir tam tikri vaistai.
  • NVNU, kolchicinas ir kortikosteroidai yra įprasti vaistai, skirti skausmui ir uždegimui malšinti paūmėjimo metu.
  • Užkirskite kelią podagrai kontroliuodami svorį, palaikydami hidrataciją, reguliariai mankštindamiesi, ribodami daug riebių maisto produktų ir alkoholio vartojimą.
  • Mitybos pokyčiai, pavyzdžiui, mažai purių turinčios arba Viduržemio jūros regiono dietos laikymasis, gali padėti kontroliuoti šlapimo rūgšties kiekį ir sumažinti simptomus.

Simptomai

Podagra gali sukelti staigų ir stiprų sąnarių skausmą, dažnai prasidedantį didžiajame kojos piršte. Šis skausmas gali pasireikšti netikėtai, ypač naktį, ir gali atrodyti, kad sąnarys dega. Taip pat gali atsirasti patinimas ir paraudimas aplink pažeistą vietą, todėl net lengvi prisilietimai gali būti nepakeliami.

Podagros priepuoliui progresuojant, diskomfortas gali išplisti į kitus sąnarius, pavyzdžiui, kulkšnis, kelius ar riešus, todėl gali būti sunku vaikščioti ar nešti svorį ant pažeisto sąnario. Taip pat gali atsirasti sustingimas ir ribota judesių amplitudė, apsunkinanti kasdienę veiklą.

Sąnario oda gali blizgėti ir būti šilta liečiant. Ūminio priepuolio metu šie simptomai gali trukti nuo kelių dienų iki poros savaičių.

Vėliau gali sekti remisijos laikotarpiai, kurių metu simptomai visiškai išnyksta. Tačiau negydoma podagra gali tapti lėtine, todėl gali dažniau paūmėti ir ilgam pažeisti sąnarius.

Ankstyvas šių simptomų atpažinimas gali padėti ieškoti tinkamo gydymo.

Priežastys

Supratimas apie podagros priežastis gali padėti valdyti ir išvengti būsimų priepuolių. Podagra pirmiausia pasireiškia, kai kraujyje yra šlapimo rūgšties perteklius, todėl sąnariuose susidaro aštrių kristalų. Ši būklė gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant mitybą, genetiką ir sveikatos būklę.

Tam tikri maisto produktai gali sukelti podagros priepuolius. Vartojant daug purino turinčius maisto produktus, pavyzdžiui, raudoną mėsą, vėžiagyvius ir saldžius gėrimus, gali padidėti šlapimo rūgšties kiekis. Alkoholio, ypač alaus, vartojimas taip pat gali prisidėti prie šios problemos.

Jei jūsų šeimoje yra sirgusių podagra, jums gali būti didesnė rizika, nes genetika gali turėti didelę reikšmę organizmo šlapimo rūgšties perdirbimui. Be to, tam tikros medicininės būklės, pavyzdžiui, hipertenzija ir diabetas, gali padidinti polinkį sirgti podagra.

Vaistai, kurie gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį, pavyzdžiui, diuretikai, taip pat gali būti kaltininkai. Galiausiai dėl dehidratacijos gali padidėti šlapimo rūgšties koncentracija, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į vandens gėrimą.

Gydymas

Veiksmingas podagros gydymas gali apimti vaistų ir gyvenimo būdo pokyčių derinį.

Gydytojas gali paskirti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) skausmui ir patinimui malšinti paūmėjimo metu. Kolchicinas gali padėti sumažinti skausmą, jei vartojamas paūmėjimo pradžioje. Taip pat gali prireikti kortikosteroidų, jei NVNU ir kolchicinas neveiksmingi.

Be medikamentų, Jūsų būklę gali ypač pagerinti tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai.

Štai keletas svarbiausių pakeitimų, kuriuos turėtumėte apsvarstyti:

  • Geriamasis vanduo: Geriamasis vanduo gali padėti išplauti šlapimo rūgštį iš organizmo.
  • Ribokite purinų suvartojimą: Raudonos mėsos, organinės mėsos ir tam tikrų jūros gėrybių vartojimo sumažinimas gali padėti išvengti podagros priepuolių.
  • Išlaikykite sveiką svorį: Svorio mažinimas gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį ir sumažinti priepuolių dažnumą.

Prevencija

Podagros prevencija gali būti susijusi su strateginiais gyvenimo būdo pasirinkimais. Gali būti, kad norėsite stebėti savo mitybą ir apriboti maisto produktus, kuriuose yra daug purinų, pavyzdžiui, raudoną mėsą, vėžiagyvius ir saldžius gėrimus. Vietoj to daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir neriebių pieno produktų. Svarbu gerti vandenį, kad iš organizmo pasišalintų šlapimo rūgštis.

Be to, labai svarbu stebėti suvartojamo alkoholio kiekį. Alus ir spiritiniai gėrimai gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį, todėl būtų protinga sumažinti jų vartojimą. Jei rūkote, apsvarstykite galimybę mesti rūkyti, nes rūkymas gali prisidėti prie bendrų sveikatos problemų, įskaitant podagrą.

Reguliarūs fiziniai pratimai taip pat svarbūs prevencijai. Siekite bent 30 minučių vidutinio sunkumo fizinio aktyvumo daugelį dienų. Labai svarbu išlaikyti sveiką svorį; numetę vos kelis kilogramus galite gerokai sumažinti podagros priepuolių riziką.

Galiausiai, aktyviai rūpinkitės bet kokiomis pagrindinėmis sveikatos būklėmis, pavyzdžiui, hipertenzija ar diabetu. Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją gali padėti neatsilikti.

Vaistažolių papildai

Kovojant su podagra iš tiesų yra natūralių priemonių, padedančių palengvinti simptomus. Dėl savo priešuždegiminių savybių dažnai rekomenduojami tokie vaistažolių papildai kaip ciberžolė, imbieras ir velnio nagas. Be to, dažnai minimas vyšnių ekstraktas, galintis sumažinti šlapimo rūgšties kiekį, o tai gali padėti išvengti podagros priepuolių.

Kalbant apie mitybos pokyčius, taip pat gali būti naudinga įtraukti maisto produktus, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, linų sėmenis ir graikinius riešutus. Prie geresnio podagros simptomų valdymo gali prisidėti hidratacija ir saikingas vitamino C turinčių vaisių, pavyzdžiui, apelsinų, vartojimas.

Kalbant apie vaistus, paūmėjimo metu gali padėti be recepto parduodami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali pasiūlyti receptinius vaistus, pavyzdžiui, alopurinolį arba febuksostatą, kurie ilgainiui padės valdyti šlapimo rūgšties kiekį.

Dieta, kuri gali padėti

Keletas dietų, įskaitant Viduržemio jūros regiono dietą, dietą su mažu purienų kiekiu, DASH dietą ir augalinę dietą, gali padėti gydyti podagros simptomus.

Viduržemio jūros regiono dieta akcentuoja neskaldytus grūdus, vaisius, daržoves ir sveikus riebalus, kurie gali padėti sumažinti uždegimą.

Mažai purinų turinti dieta riboja maisto produktus, kuriuose yra daug purinų, todėl mažėja šlapimo rūgšties kiekis.

Pagal DASH dietą daugiausia dėmesio skiriama vaisiams, daržovėms ir neriebiems pieno produktams, taip skatinant bendrą sveikatos būklę.

Augalinė dieta gali būti priešuždegiminė, o joje mažai purinų, todėl ji naudinga podagros gydymui.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti valdyti podagrą:

  1. Vyšnios
  2. Daug skaidulų turintys maisto produktai (neskaldyti grūdai, vaisiai, daržovės)
  3. Žalioji arbata
  4. Vanduo
  5. Žolelių papildai (imbieras, ciberžolė)
  6. Mažo riebumo pieno produktai
  7. vitamino C turtingi maisto produktai (apelsinai, braškės)

Išsami nauda:

Vyšnios pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį, sumažindamos podagros paūmėjimo riziką.

Daug skaidulų turintis maistas gali pagerinti bendrą sveikatą ir sušvelninti uždegimą.

Žalioji arbata, kurioje gausu antioksidantų, gali sušvelninti uždegimą, susijusį su podagra.

Drėkinimas geriant daug vandens padeda iš organizmo išplauti šlapimo rūgštį, o tai gali padėti išvengti kristalų susidarymo sąnariuose.

Žolelių papildai, tokie kaip imbieras ir ciberžolė, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, kuris taip pat gali padėti valdyti simptomus.

Naudingi mažo riebumo pieno produktai, nes jie gali turėti apsauginį poveikį nuo podagros.

Daug vitamino C turintys maisto produktai, pavyzdžiui, apelsinai ir braškės, yra susiję su mažesniu šlapimo rūgšties kiekiu, o tai padeda geriau valdyti podagrą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar podagra gali būti paveldima arba genetinė?

Taip, podagra gali būti paveldima arba genetinė.

Jei jūsų šeimoje yra sirgusių podagra, rizika susirgti podagra gali padidėti. Tam tikri genai gali turėti įtakos tam, kaip jūsų organizmas perdirba šlapimo rūgštį, todėl jos kiekis gali būti didesnis ir prisidėti prie podagros atsiradimo.

Ar yra ryšys tarp podagros ir inkstų funkcijos?

Taip, yra ryšys tarp podagros ir inkstų funkcijos.

Jūsų inkstai gali atlikti svarbų vaidmenį filtruojant šlapimo rūgštį iš organizmo. Sumažėjus inkstų funkcijai, šlapimo rūgšties kiekis gali padidėti, todėl padidėja podagros rizika.

Labai svarbu stebėti savo inkstų būklę, nes jos valdymas gali padėti kontroliuoti šlapimo rūgšties kiekį ir sumažinti podagros paūmėjimus.

Geriant vandenį gali labai pasikeisti bendra jūsų sveikata.

Kaip podagra veikia kasdienę veiklą ir gyvenimo būdą?

Podagra gali smarkiai paveikti jūsų kasdienę veiklą ir gyvenimo būdą.

Paūmėjimo metu jums gali būti sunku vaikščioti ar užsiimti fizine veikla, todėl gali sutrikti jūsų kasdienybė. Taip pat gali tekti pakoreguoti mitybą, vengti tam tikrų maisto produktų, kurie gali sukelti priepuolius.

Socialiniai renginiai gali tapti iššūkiu, jei nerimaujate dėl savo būklės valdymo.

Ar yra maisto produktų, kurių reikia vengti gydant podagrą?

Norint veiksmingai valdyti podagrą, būtina vengti tam tikrų maisto produktų. Turėtumėte vengti raudonos mėsos, organinės mėsos ir vėžiagyvių, nes jie gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį.

Saldūs gėrimai ir daug fruktozės turintys maisto produktai taip pat gali sukelti paūmėjimą, todėl juos taip pat patartina riboti.

Problemų gali kelti ir alkoholis, ypač alus.

Kokį vaidmenį hidratacija atlieka kovojant su podagros simptomais?

Geriamasis vanduo yra labai svarbus simptomų valdymo veiksnys. Kai geriate pakankamai vandens, galite padėti inkstams išplauti šlapimo rūgšties perteklių ir sumažinti skausmingų paūmėjimų tikimybę.

Užtikrinant pakankamą vandens kiekį, taip pat galima išvengti dehidratacijos, kuri gali pabloginti jūsų būklę. Per dieną išgerkite ne mažiau kaip aštuonias stiklines vandens ir venkite saldžių gėrimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *