Skip to content

Norovirusas: Norovirus: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Norovirusas yra labai užkrečiamas virusas, sukeliantis gastroenteritą, kurio simptomai, tokie kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, dažnai pasireiškia per vieną ar dvi dienas po užsikrėtimo.

Norint apsisaugoti nuo šio viruso per užterštą maistą ir paviršius, labai svarbu suprasti, kaip greitai šis virusas perduodamas per užterštą maistą ir paviršius.

Nors konkretaus vaisto nuo noroviruso nėra, veiksmingas jo simptomų valdymas ir aktyvios prevencijos strategijos gali gerokai sumažinti užsikrėtimo riziką.

Veiksmai, kaip išvengti šio nepageidaujamo svečio, įskaitant simptomų valdymą ir prevencines priemones, nagrinėjami toliau šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • Norovirusas sukelia staigų pykinimą, vėmimą, viduriavimą ir skrandžio spazmus, kurie paprastai pasireiškia praėjus 12-48 valandoms po užsikrėtimo.
  • Jis plinta per užterštą maistą, vandenį, paviršius ir užsikrėtusius maisto ruošėjus, kurie nesilaiko tinkamos rankų higienos.
  • Gydant daugiausia dėmesio skiriama hidratacijai, vartojant skaidrius skysčius ir neskanų maistą, vengiant kofeino ir alkoholio, kad būtų išvengta dehidratacijos.
  • Užkirskite kelią infekcijai dažnai plaudami rankas, kruopščiai plaudami vaisius ir daržoves ir vengdami artimo kontakto su užsikrėtusiais asmenimis.
  • Žolelių arbatos, pavyzdžiui, imbiero ir pipirmėčių, gali sušvelninti simptomus, o BRAT dieta padeda švelniai sugrąžinti kietą maistą sveikstant.

Simptomai

Noroviruso simptomai gali pasireikšti staiga ir gali būti gana sunkūs. Gali pasireikšti stiprus pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir skrandžio spazmai, paprastai per 12-48 valandas po viruso poveikio. Dažnas vaikščiojimas į tualetą gali sukelti dehidrataciją, jei nebūsite atsargūs.

Be virškinimo trakto problemų, galite jaustis pavargę ir jausti galvos ar kūno skausmus. Gali pasireikšti lengvas karščiavimas, tačiau jis pasitaiko rečiau.

Jei jaučiate šiuos simptomus, svarbu gerti vandens. Gurkšnokite skaidrių skysčių, pavyzdžiui, vandens ar sultinio, o jei nieko negalite nuryti, apsvarstykite geriamosios rehidratacijos tirpalus. Patartina vengti kieto maisto, kol pasijusite šiek tiek geriau.

Simptomai gali trukti nuo vienos iki trijų dienų, ir nors galite jaustis siaubingai, dauguma žmonių pasveiksta be gydytojo pagalbos. Tačiau jei simptomai išlieka arba stiprėja, ypač dehidratacijos požymiai, tokie kaip galvos svaigimas ar burnos džiūvimas, svarbu kreiptis į gydytoją.

Įsiklausymas į savo kūną šiuo laikotarpiu gali turėti lemiamos reikšmės jūsų sveikimui.

Priežastys

Norovirusu dažniausiai užsikrečiama per užterštą maistą ar vandenį, kurį vartojant galima užsikrėsti. Jis labai užkrečiamas ir gali lengvai plisti įvairiose aplinkose.

Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra šios:

  • Žalių arba nepakankamai termiškai apdorotų vėžiagyvių, kuriuose gali būti viruso, valgymas.
  • Vartodami užkrėstus vaisius ir daržoves, ypač jei jie nebuvo tinkamai nuplauti.
  • geriant vandenį iš užterštų šaltinių, pavyzdžiui, nevalytą šulinių vandenį arba protrūkių metu.
  • liečiant užkrėstus paviršius ar daiktus ir po to liečiant burną ar veidą.

Be to, jei užsikrėtęs asmuo gamina maistą nenusiplovęs rankų, jis gali perduoti virusą kitiems.

Kad sumažintumėte užsikrėtimo riziką, labai svarbu budriai laikytis maisto saugos ir higienos reikalavimų. Švaros palaikymas aplinkoje ir atidumas tam, ką vartojate, gali padėti išvengti noroviruso.

Gydymas

Gydant noroviruso sukeltą ligą pirmiausia siekiama palengvinti simptomus ir užkirsti kelią dehidratacijai. Labai svarbu gerti vandenį. Vartokite skysčius, pavyzdžiui, vandenį, skaidrų sultinį ir geriamuosius rehidracijos tirpalus. Venkite kofeino turinčių ar alkoholinių gėrimų, nes jie gali sustiprinti dehidrataciją.

Jei vemiate ar viduriuojate, skysčius gurkšnokite lėtai, kad neapsunkintumėte skrandžio. Esant stipriam pykinimui, skrandį nuraminti gali padėti imbiero ar pipirmėčių arbata.

Kai būsite pasiruošę valgyti, pradėkite nuo neskanių produktų, pavyzdžiui, skrebučių, ryžių ar bananų, kurie gali būti lengvesni jūsų virškinimo sistemai.

Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, loperamidas, gali sumažinti viduriavimą, tačiau prieš juos vartojant pravartu pasitarti su gydytoju, ypač jei simptomai stiprūs. Pastebėję dehidratacijos požymių, tokių kaip sumažėjęs šlapinimasis, galvos svaigimas ar burnos džiūvimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Svarbiausia, duokite savo organizmui laiko atsigauti. Norovirusas gali pasireikšti per 1-3 dienas.

Įsiklausydami į savo kūną ir ilsėdamiesi galėsite lengviau atsigauti ir kuo greičiau grįžti prie įprastos veiklos.

Prevencija

Norint išvengti norovirusinės infekcijos, labai svarbu laikytis geros higienos. Riziką labai sumažinsite dažnai plaudami rankas vandeniu ir muilu, ypač pasinaudoję tualetu arba prieš valgį. Rankų dezinfekavimo priemonės gali padėti, tačiau jos nepakeičia efektyvaus rankų plovimo.

Ruošdami maistą kruopščiai plaukite vaisius ir daržoves. Jei tvarkote žalias jūros gėrybes ar mėsą, laikykite jas atskirai nuo kitų maisto produktų, kad išvengtumėte kryžminės taršos.

Papildomi patarimai:

  • Venkite artimo kontakto su asmenimis, kurie gali būti užsikrėtę.
  • Dažnai valykite ir dezinfekuokite paviršius, ypač virtuvėse ir vonios kambariuose.
  • Jei jaučiatės blogai, likite namuose, kad išvengtumėte viruso plitimo.
  • Išplaukite ir dezinfekuokite visus užkrėstus skalbinius, pavyzdžiui, rankšluosčius ir patalynę.

Žolelių arbatos atsigavimui

Kai sveikstate po noroviruso, tam tikros vaistažolių arbatos gali būti labai svarbios jūsų mitybos racione. Jos ne tik padeda palaikyti hidrataciją, bet ir gali nuraminti skrandį bei palengvinti virškinimą.

Vis dėlto, nors žolelių arbatos gali suteikti tam tikrą palengvėjimą, nėra jokių konkrečių natūralių priemonių, kurios būtų pripažintos kaip tiesiogiai gydančios norovirusą. Svarbu sutelkti dėmesį į drėkinimą ir švelnų maistą.

Be žolelių arbatų, yra alternatyvų, kurios gali padėti palengvinti simptomus. Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, loperamidas (Imodium), gali padėti suvaldyti viduriavimą, o bismuto subsalicilatas (Pepto-Bismol) gali palengvinti pykinimą ir skrandžio sutrikimus.

Papildai, pavyzdžiui, probiotikai, taip pat gali palaikyti žarnyno sveikatą ir padėti atkurti gerųjų bakterijų pusiausvyrą po norovirusinės ligos.

Panagrinėkime, kokios vaistažolių galimybės gali padėti jūsų sveikimo kelyje, nepamiršdami šių papildomų priemonių ir produktų, kurie gali padėti jūsų komfortui ir sveikimui.

Dietos, kurios gali padėti

Kai kurios dietos, galinčios palengvinti noroviruso sukeltų ligų gijimo procesą, yra skaidraus skysčio dieta, nerafinuota dieta, mažai skaidulų turinti dieta ir laipsniškas kieto maisto įvedimas.

Šios dietos gali padėti išlaikyti virškinimo sistemą ramią, užkirsti kelią tolesniam dirginimui ir leisti organizmui palaipsniui grįžti prie įprastų valgymo įpročių, kai jis gydosi.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti išgydyti norovirusą, yra imbiero arbata, pipirmėčių arbata, ramunėlių arbata, žalioji arbata, skaidrus sultinys, bananai, ryžiai, obuolių padažas, skrebučiai ir elektrolitų atsargas papildantys gėrimai.

Imbiero arbata gali padėti sumažinti pykinimą ir sumažinti skrandžio diskomfortą dėl savo pykinimą mažinančių savybių. Pipirmėčių arbata pasižymi raminamuoju poveikiu, kuris gali palengvinti virškinimo problemas ir sumažinti spazmus. Ramunėlių arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali atpalaiduoti žarnyną ir padėti atsigauti. Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali palaikyti imuninės sistemos veiklą.

Skaidrūs sultiniai drėkina ir aprūpina būtinomis maistinėmis medžiagomis, neapkraudami skrandžio. Bananai yra lengvai virškinami ir turi daug kalio, padedančio papildyti prarastus elektrolitus. Ryžiai, obuolių padažas ir skrebučiai (dažnai vadinami BRAT dieta) – tai neskanūs maisto produktai, kurie gali padėti sutvirtinti išmatas ir yra švelnūs skrandžiui.

Galiausiai, elektrolitus papildantys gėrimai gali atstatyti prarastus skysčius ir mineralus, būtinus atsigavimui.

Dažnai užduodami klausimai

Kiek laiko norovirusas paprastai išlieka organizme?

Norovirusas organizme paprastai gali išlikti apie 1-3 dienas.

Simptomus galite pradėti jausti praėjus 12-48 valandoms po kontakto su virusu.

Nors virusas iš organizmo gali pasišalinti gana greitai, po to dar kurį laiką galite būti užkrečiamas.

Šiuo laikotarpiu svarbu gerti vandens, o atsigauti gali padėti poilsis.

Tikėtina, kad netrukus pasijusite geriau, tačiau norint greičiau atsigauti, labai svarbu pasirūpinti savimi.

Ar norovirusas gali būti perduodamas per užterštus paviršius?

Taip, norovirusas gali būti perduodamas per užterštus paviršius.

Palietę virusu užkrėstą paviršių, galite nesąmoningai perduoti virusą ant savo rankų. Jei paliesite burną, nosį ar akis, galite užsikrėsti.

Labai svarbu reguliariai valyti ir dezinfekuoti dažniausiai liečiamus paviršius, ypač protrūkių metu.

Kruopščiai nusiplovę rankas po to, kai palietėte paviršius, galite sumažinti riziką užsikrėsti virusu.

Ar norovirusas užkrečiamas prieš pasireiškiant simptomams?

Taip, norovirusas gali būti užkrečiamas dar prieš pasireiškiant ligos simptomams.

Galite to nesuvokti, bet virusas gali plisti nuo žmogaus žmogui, net jei jaučiatės visiškai gerai.

Kai esate užsikrėtęs, virusas gali būti jūsų organizme ir vis dar išsiskirti su išmatomis.

Tai reiškia, kad galite nesąmoningai perduoti jį kitiems, todėl norint išvengti viruso plitimo, būtina laikytis geros higienos, net kai nėra simptomų.

Ar yra skiepų nuo noroviruso?

Šiuo metu nėra jokių vakcinų nuo noroviruso. Mokslininkai aktyviai dirba kurdami tokią vakciną, tačiau ji dar nėra patvirtinta.

Kad sumažintumėte infekcijos riziką, daugiausia dėmesio turėtumėte skirti geros higienos laikymuisi. Dažnai plaukite rankas, ypač pasinaudoję tualetu arba prieš valgį. Vandens gėrimas taip pat gali padėti palaikyti organizmo hidrataciją.

Būdami informuoti apie naujausius noroviruso tyrimų pasiekimus, galite suprasti, kada ateityje gali būti sukurta vakcina.

Ar naminiai gyvūnai gali užsikrėsti norovirusu arba perduoti jį žmonėms?

Naminiai gyvūnai negali užsikrėsti norovirusu ar jo platinti žmonėms.

Nors norovirusas pirmiausia pasireiškia žmonėms, nėra tvirtų įrodymų, kad naminiai gyvūnai, pavyzdžiui, šunys ar katės, gali juo užsikrėsti ar perduoti.

Virusas dažniausiai plinta per užterštą maistą, paviršius arba per artimą sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu.

Norėdami išlikti saugūs, palaikykite švarą aplinkoje ir reguliariai plaukite rankas, ypač po to, kai elgiatės su naminiais gyvūnais ar valote jų patalpas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *