Skip to content

Bronchitas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Bronchitas – tai bronchų, kuriais oras patenka į plaučius ir išeina iš jų, uždegimas, kuriam dažnai būdingas nuolatinis kosulys, dusulys ir nuovargis.

Norint užtikrinti veiksmingą gydymą ir prevenciją, labai svarbu suprasti jo simptomus ir priežastis. Toliau išsamiai aptariamos įvairios priežastys, kurias sukelia infekcijos ar aplinkos veiksniai, taip pat bronchito valdymo ir plaučių sveikatos stiprinimo strategijos.

Straipsnis trumpai

  • Dažniausi bronchito simptomai yra nuolatinis kosulys, gleivių susidarymas, nuovargis, švokštimas ir dusulys.
  • Pagrindinė priežastis – virusinės infekcijos, tačiau gali prisidėti ir bakterinės infekcijos bei dirgikliai, pavyzdžiui, dūmai.
  • Gydoma poilsiu, drėkinimu ir nereceptiniais vaistais; sergant bakteriniu bronchitu vartojami antibiotikai.
  • Užkirskite kelią bronchitui vengdami tabako dūmų, laikydamiesi geros higienos ir palaikydami aktyvų gyvenimo būdą.
  • Žolelių arbatos, oro drėkintuvai ir priešuždegiminė mityba gali padėti palengvinti simptomus ir padėti pasveikti.

Simptomai

Ankstyvas bronchito simptomų atpažinimas gali turėti didelės įtakos jūsų pasveikimui. Jus gali varginti nuolatinis kosulys, kurio metu išsiskiria gleivės, kurios gali būti skaidrios, geltonos arba žalios spalvos.

Organizmui kovojant su infekcija, gali pasireikšti nuovargis. Švokštimas, švilpimas kvėpuojant, gali reikšti kvėpavimo takų uždegimą. Taip pat gali pasireikšti dusulys, ypač fizinės veiklos metu, ir spaudimo jausmas krūtinėje.

Gali pasireikšti lengvas karščiavimas ar šaltkrėtis, ypač jei bronchitą sukėlė infekcija.

Atkreipkite dėmesį į šių simptomų trukmę ir sunkumą, nes jie gali būti nuo lengvų iki varginančių. Jei simptomai išlieka arba stiprėja, svarbu kreiptis į gydytoją. Ankstyva intervencija gali padėti greičiau pasveikti ir išvengti komplikacijų.

Priežastys

Bronchitą gali sukelti infekcijos arba dirgikliai. Virusinės infekcijos, pavyzdžiui, sukeliančios peršalimą ar gripą, gali sukelti bronchitą, nes sukelia bronchų uždegimą. Bakterinės infekcijos taip pat gali prisidėti, ypač užsitęsus kvėpavimo takų infekcijoms.

Dirgikliai, įskaitant rūkymą, pasyvų rūkymą, oro taršą, dulkes ir cheminių medžiagų garus, gali padidinti riziką susirgti bronchitu. Alergija gali sukelti bronchų uždegimą ir sukelti bronchito simptomus. Reguliarus dirgiklių, tokių kaip pluoštai ar pramoninės cheminės medžiagos, poveikis darbo vietoje gali padidinti lėtinio bronchito riziką.

Be to, tokios ligos kaip gastroezofaginio refliukso liga (GERL) gali prisidėti prie bronchito, nes skrandžio rūgštis gali dirginti gerklę ir kvėpavimo takus.

Šių priežasčių supratimas gali padėti imtis prevencinių priemonių ir priimti pagrįstus gyvenimo būdo sprendimus, kad apsaugotumėte savo kvėpavimo takų sveikatą.

Gydymas

Gydant bronchitą galima šalinti pagrindinę priežastį ir valdyti simptomus. Jei bronchitą sukėlė virusinė infekcija, antibiotikai gali būti neveiksmingi. Gydytojas gali rekomenduoti ilsėtis, gerti vandens ir vartoti simptomus lengvinančius nereceptinius vaistus, įskaitant skausmą malšinančius preparatus, tokius kaip ibuprofenas ar paracetamolis, ir kosulį slopinančius ar atsikosėjimą lengvinančius vaistus, padedančius išvalyti gleives.

Jei bronchitą sukėlė bakterinė infekcija, gydytojas gali paskirti antibiotikų, kad pasveiktumėte.

Sergant lėtiniu bronchitu, gali būti svarbu keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, mesti rūkyti ir vengti dirgiklių, taip pat taikyti plaučių reabilitaciją, kad pagerėtų plaučių funkcija.

Kai kuriais atvejais gali būti skiriami bronchus plečiantys vaistai, kurie palengvina kvėpavimą atverdami kvėpavimo takus. Svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir lankytis kontroliniuose susitikimuose, kad būtų stebima pažanga.

Atsigauti gali padėti vandens gėrimas ir pakankamas poilsis. Jei simptomai paūmėja, pavyzdžiui, pasunkėja kvėpavimas ar pakyla aukšta temperatūra, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Prevencija

Norint išvengti bronchito, reikia imtis aktyvių veiksmų, kad apsaugotumėte savo kvėpavimo takų sveikatą. Venkite tabako dūmų ir kitų dirgiklių, o jei rūkote, kreipkitės pagalbos, kad mestumėte rūkyti, nes rūkymas gali labai padidinti riziką susirgti bronchitu.

Laikykitės geros higienos ir dažnai plaukite rankas, ypač gripo sezono metu, kad kuo mažiau užsikrėstumėte virusais ir bakterijomis, galinčiais sukelti bronchitą. Jei esate šalia sergančių asmenų, apsvarstykite galimybę dėvėti kaukę, kad apsisaugotumėte nuo per orą plintančių mikrobų.

Būkite aktyvūs ir palaikykite sveiką gyvenimo būdą, nes reguliarūs fiziniai pratimai gali sustiprinti plaučius ir sustiprinti imuninę sistemą, padėti organizmui kovoti su infekcijomis.

Be to, palaikykite švarią gyvenamąją aplinką, mažindami dulkių ir alergenų, kurie gali dirginti jūsų kvėpavimo takus, kiekį.

Žolelių arbatos

Kai sergate bronchitu, iš tiesų yra keletas natūralių priemonių, galinčių suteikti raminantį palengvėjimą. Žolelių arbatos iš tokių ingredientų kaip imbieras, pipirmėtės ir čiobreliai yra ne tik puikaus skonio, bet ir gali padėti palengvinti simptomus. Šių gėrimų įtraukimas į savo mitybą gali padėti pasveikti ir pagerinti bendrą savijautą.

Be vaistažolių arbatų, yra ir kitų alternatyvų, kurios gali padėti sergant bronchitu. Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, atsikosėjimą lengvinantys preparatai, tokie kaip guaifenezinas, gali padėti atlaisvinti gleives kvėpavimo takuose. Kosulį slopinantys vaistai, pavyzdžiui, dekstrometorfanas, taip pat gali palengvinti kosulį.

Tokie papildai kaip vitaminas C, vitaminas D ir omega-3 riebalų rūgštys gali padėti jūsų imuninei sistemai ir bendrai plaučių sveikatai. Be to, simptomai gali palengvėti naudojant oro drėkintuvą ir būnant gerai hidratuotam.

Prieš pradėdami bet kokį naują gydymą ar maisto papildą, ypač jei turite sveikatos sutrikimų, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, kurios gali padėti gijimo procesui arba nesukelti papildomos žalos gydant bronchitą, apima priešuždegiminę dietą, kurioje gausu vaisių ir daržovių; daug antioksidantų turinčią dietą, kurioje daugiausia dėmesio skiriama tokiems maisto produktams kaip uogos ir riešutai; mažai pieno turinčią dietą, kuri gali sumažinti gleivių susidarymą; ir hidratacijos dietą, kurioje daugiausia dėmesio skiriama skysčiams, pavyzdžiui, vandeniui ir žolelių arbatoms.

Šios dietos gali padėti mažinti kvėpavimo sistemos uždegimą, aprūpinti svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis, stiprinančiomis imuninę sistemą, mažinti gleivių, kurios gali sustiprinti simptomus, susidarymą ir užtikrinti pakankamą hidrataciją, kad gleivės išretėtų ir palengvėtų kvėpavimo sunkumai.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti bronchitą, yra imbiero arbata, pipirmėčių arbata, ramunėlių arbata ir medus.

Imbiero arbata dėl savo priešuždegiminių savybių gali padėti sumažinti gerklės dirginimą ir palengvinti kosulį.

Pipirmėčių arbata veikia kaip natūralus atsikosėjimą mažinantis vaistas, suardantis gleives ir raminantis gerklę dėl joje esančio mentolio.

Ramunėlių arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir, įkvėpus garų, gali padėti sumažinti užsikimšimą.

Medus, pasižymintis natūraliomis antibakterinėmis savybėmis, ramina gerklę ir suteikia žolelių arbatoms malonaus saldumo.

Norint atsigauti ir jaustis patogiai, labai svarbu išlikti hidratuotam geriant šiuos raminančius skysčius.

Dažnai užduodami klausimai

Ar bronchitas užkrečiamas kitiems?

Bronchitas gali būti užkrečiamas, ypač ūminis bronchitas, kuris gali plisti per kvėpavimo takų lašelius, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi.

Tačiau lėtinis bronchitas, dažnai susijęs su ilgalaikiais dirgikliais, pavyzdžiui, rūkymu, nėra užkrečiamas.

Labai svarbu laikytis geros higienos, pavyzdžiui, reguliariai plauti rankas, kad sumažintumėte tikimybę užsikrėsti ar išplatinti infekcijas, galinčias sukelti bronchitą.

Kiek laiko paprastai trunka bronchitas?

Bronchitas paprastai trunka nuo vienos iki trijų savaičių.

Po kelių dienų galite pastebėti, kad simptomai pagerėja, tačiau nuolatinis kosulys gali išlikti kelias savaites.

Jei sergate lėtiniu bronchitu, priklausomai nuo gretutinių ligų, jis gali tęstis mėnesius ar net ilgiau.

Vandens gėrimas gali padėti greičiau pasveikti, todėl nedvejodami pasirūpinkite savimi!

Ar bronchitas gali sukelti kitų sveikatos problemų?

Taip, bronchitas gali sukelti kitų sveikatos problemų.

Tinkamai negydomas jis gali sukelti komplikacijas, pavyzdžiui, plaučių uždegimą arba lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL). Gali prasidėti kvėpavimo takų uždegimas, kuris gali sukelti nuolatinį kosulį ir kvėpavimo sunkumus.

Labai svarbu stebėti savo simptomus, o jiems sustiprėjus kreiptis į gydytoją. Aktyviai rūpindamiesi savo sveikata galite išvengti šių komplikacijų ir užtikrinti gerą kvėpavimo sistemos funkcionavimą.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti įveikti bronchitą?

Norėdami veiksmingai valdyti bronchitą, galite apsvarstyti galimybę pakeisti gyvenimo būdą.

Metimas rūkyti ir pasyvaus rūkymo vengimas gali padėti sumažinti kvėpavimo takų dirginimą.

Reguliari mankšta gali pagerinti plaučių funkciją ir sumažinti stresą.

Vandens gėrimas gali padėti išsklaidyti gleives ir palengvinti kvėpavimą.

Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, gali padėti jūsų imuninei sistemai.

Ar yra specifinių rizikos veiksnių susirgti bronchitu?

Taip, yra tam tikrų rizikos veiksnių, kurie gali padidinti tikimybę susirgti bronchitu.

Jei rūkote arba pasyviai rūkote, rizika gali būti didesnė.

Be to, prie to gali prisidėti dažnas oro taršos, dulkių ar cheminių medžiagų garų poveikis.

Kvėpavimo takų infekcija arba anksčiau buvusios plaučių ligos taip pat gali padidinti jūsų pažeidžiamumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *