Diabetinė retinopatija – tai su diabetu susijusi akių būklė, pažeidžianti tinklainės kraujagysles ir galinti sukelti regėjimo sutrikimus arba aklumą. Ši būklė gali išsivystyti palaipsniui ir ankstyvosiose stadijose gali nepasireikšti jokiais pastebimais simptomais.
Tokie simptomai kaip neryškus matymas ir plūduriavimas gali rodyti, kad ji progresuoja, pirmiausia dėl didelio cukraus kiekio kraujyje. Norint valdyti šią ligą, labai svarbu suprasti priežastis ir suvokti prevencijos bei gydymo svarbą.
Labai svarbu prižiūrėti savo bendrą sveikatos būklę ir susipažinti su įvairiais diabetinės retinopatijos gydymo būdais.
Toliau šiame pranešime taip pat aptariama gyvenimo būdo pokyčių ir vaistažolių papildų įtaka akių sveikatai.
Straipsnis trumpai
- Simptomai: neryškus matymas, sunkumai atpažįstant veidus, plūduriavimas ir neryškios spalvos, kurie blogėja ligai progresuojant.
- Pagrindinės diabetinės retinopatijos priežastys yra ilgai padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, aukštas kraujospūdis ir rūkymas.
- Gydymo būdai: cukraus kiekio kraujyje reguliavimas, lazerio terapija, intravitrealios injekcijos, o sunkiais atvejais – vitrektomija.
- Reguliarus cukraus kiekio kraujyje stebėjimas ir kasmetiniai akių patikrinimai yra labai svarbūs prevencijai ir ankstyvam diagnozavimui.
- Tokios dietos, kaip Viduržemio jūros regiono ir mažo glikemijos indekso, gali padėti akių sveikatai ir sumažinti riziką.
Simptomai
Daugeliui diabetine retinopatija sergančių žmonių regėjimas gali būti neryškus arba nepastovus, todėl gali būti sunku sutelkti dėmesį į objektus. Šių simptomų gali būti lengva nepastebėti, tačiau dažnai tai būna pirmieji požymiai, kad kažkas negerai.
Ligai progresuojant, skaityti ar aiškiai matyti veidus gali tapti vis sunkiau, o tai gali turėti įtakos kasdienei veiklai.
Taip pat galite pastebėti plūduriuojančias mažytes dėmeles ar linijas, kurios slenka per regėjimo lauką. Nors jos gali būti nekenksmingos, jei dažnėja, gali reikšti rimtesnę problemą.
Be to, regėjime gali atsirasti tamsių ar tuščių sričių, kurios gali kelti nerimą ir paveikti jūsų gebėjimą orientuotis aplinkoje.
Kitas simptomas gali būti išplautos arba ne tokios ryškios spalvos kaip anksčiau.
Jei jaučiate bet kurį iš šių simptomų, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ankstyvas ligos nustatymas gali turėti didelę reikšmę diabetinės retinopatijos gydymui ir regėjimo išsaugojimui.
Neignoruokite šių įspėjamųjų ženklų; jūsų regėjimas yra gyvybiškai svarbus jūsų gyvenimo kokybei.
Priežastys
Diabetinė retinopatija gali atsirasti dėl ilgalaikio didelio cukraus kiekio kraujyje, kuris gali pažeisti tinklainės kraujagysles. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti tinklainės kraujagyslių pakitimus, dėl kurių jos patinsta ir išteka skysčiai, o galiausiai atsiranda regėjimo sutrikimų.
Didelis kraujospūdis ir didelis cholesterolio kiekis kraujyje taip pat gali padidinti diabetinės retinopatijos išsivystymo riziką, nes didina kraujagyslių pažeidimus ir veikia kraujotaką.
Tinklainės pažeidimo rizika gali smarkiai padidėti dėl diabeto trukmės; kuo ilgiau sergate diabetu, tuo didesnė komplikacijų tikimybė.
Be to, rūkymas gali padidinti diabetinės retinopatijos išsivystymo tikimybę, nes apsunkina kraujotaką ir blogina bendrą sveikatos būklę.
Šių priežasčių supratimas gali padėti jums imtis aktyvių veiksmų valdant diabetą ir mažinant šios sunkios komplikacijos riziką.
Gydymas
Veiksmingas diabetinės retinopatijos gydymas gali apimti cukraus kiekio kraujyje reguliavimą, kad būtų išvengta tolesnio ligos progresavimo.
Glaudžiai bendradarbiaukite su gydytoju, kad palaikytumėte idealų gliukozės kiekį kraujyje, ir reguliariai stebėkite cukraus kiekį kraujyje, kad sumažintumėte komplikacijas.
Esant pažengusioms diabetinės retinopatijos stadijoms, gydytojas gali rekomenduoti gydymą, pavyzdžiui, lazerio terapiją, kuria siekiama užsandarinti nesandarias kraujagysles ir sumažinti tinklainės patinimą.
Taip pat gali būti siūlomos intravitrealios injekcijos, kurių metu tiesiai į akį suleidžiami vaistai uždegimui slopinti ir geresniam regėjimui skatinti.
Kai kuriais atvejais gali prireikti atlikti vitrektomiją. Ši chirurginė procedūra gali pašalinti kraują iš akies ir padėti išvalyti regėjimui kenkiančius randus.
Labai svarbu, kad liga būtų nustatyta anksti.
Reguliarūs akių tyrimai gali padėti nustatyti tinklainės pokyčius, kol jie nesukėlė didelio regėjimo praradimo.
Prevencija
Cukraus kiekio kraujyje valdymas gali užkirsti kelią diabetinės retinopatijos paūmėjimui. Reguliarus gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas ir palaikymas tikslinėse ribose gali padėti apsaugoti akis ir bendrą sveikatą.
Be cukraus kiekio kraujyje kontrolės, labai svarbu reguliariai tikrintis akis. Ankstyva diagnostika gali būti labai svarbi, todėl bent kartą per metus apsilankykite pas gydytoją. Jis gali patikrinti, ar nėra ankstyvųjų diabetinės retinopatijos požymių, ir rekomenduoti atitinkamus veiksmus.
Taip pat svarbu laikytis sveikos gyvensenos. Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, gali pagerinti jūsų bendrą savijautą. Labai svarbu išlikti aktyviems – siekite bent 150 minučių vidutinio sunkumo fizinio krūvio kiekvieną savaitę.
Padėti gali vengimas rūkyti ir alkoholio vartojimo apribojimas, nes abu šie veiksniai gali pabloginti jūsų būklę.
Galiausiai gali būti naudinga valdyti stresą taikant atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, jogą ar meditaciją. Imdamiesi šių aktyvių veiksmų galite gerokai sumažinti sunkių komplikacijų, susijusių su diabetine retinopatija, atsiradimo riziką.
Vaistažolių papildai regėjimo sveikatai
Kai kalbama apie regėjimo sveikatos palaikymą, tam tikri vaistažolių papildai ir natūralios priemonės gali atlikti svarbų vaidmenį. Nors garantuotų natūralių vaistų nuo diabetinės retinopatijos nėra, kai kurios priemonės gali padėti suvaldyti šią ligą arba palaikyti akių sveikatą.
Pavyzdžiui, dažnai minimas mėlynių ekstraktas, kuris dėl didelio antioksidantų kiekio gali pagerinti regėjimą ir palaikyti tinklainės sveikatą. Be to, dviskiautis ginkmedis gali pagerinti kraujotaką, o tai gali būti naudinga sergantiesiems diabetine retinopatija.
Lapiniuose žalumynuose ir maisto papilduose esantys liuteinas ir zeaksantinas taip pat pasižymi gebėjimu filtruoti kenksmingą mėlynąją šviesą ir apsaugoti tinklainę.
Kalbant apie vaistus, žinoma, kad omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukų papilduose, palaiko bendrą akių sveikatą ir gali padėti sumažinti uždegimą. Be to, dažnai rekomenduojami antioksidantai, pavyzdžiui, vitaminai C ir E, taip pat cinkas, nes jie gali padėti apsaugoti akis nuo oksidacinio streso.
Šių papildų įtraukimas į mitybą kartu su subalansuotu maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, vartojimu gali pagerinti bendrą savijautą ir apsaugoti nuo diabetinės retinopatijos.
Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Dietos, kurios gali padėti
Diabetinės retinopatijos gijimo procesą gali palengvinti šios dietos: Viduržemio jūros regiono dieta, DASH dieta, priešuždegiminė dieta ir mažo glikemijos indekso dieta.
Viduržemio jūros regiono dietoje daugiausia dėmesio skiriama neskaldytiems grūdams, vaisiams, daržovėms, riešutams ir sveikiems riebalams, kurie gali suteikti pagrindinių maistinių medžiagų ir antioksidantų, naudingų akių sveikatai.
Pagal DASH dietą siekiama sumažinti natrio kiekį ir padidinti kalio turinčių maisto produktų kiekį, kurie gali padėti kontroliuoti kraujospūdį ir bendrą kraujagyslių sveikatą, o tai gali būti naudinga akims.
Priešuždegiminė dieta, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių ir mažai perdirbtų maisto produktų, gali padėti sumažinti uždegimą visame organizme, įskaitant akis.
Mažo glikemijos indekso dieta gali padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti tolesnio tinklainės pažeidimo riziką.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Diabetinės retinopatijos gijimo procesą gali palengvinti šie maisto produktai ir gėrimai: mėlynės, ginkmedis, omega-3 riebalų rūgštys, ciberžolė ir žalioji arbata.
Mėlynių uogose gausu antioksidantų, kurie gali pagerinti akių kraujotaką ir apsaugoti nuo oksidacinio streso.
Dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) pasižymi kraujotaką gerinančiomis savybėmis, kurios gali būti naudingos tinklainės sveikatai.
Omega-3 riebalų rūgštys, paprastai randamos žuvų taukuose, padeda mažinti uždegimą ir palaiko bendrą tinklainės funkciją.
Ciberžolė, kurios sudėtyje yra kurkumino, pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali teigiamai veikti akių sveikatą.
Dažnai užduodami klausimai
Kaip diabetinė retinopatija veikia kasdienę veiklą?
Diabetinė retinopatija gali labai paveikti jūsų kasdienį gyvenimą.
Jums gali būti sunkiau skaityti, vairuoti ar atpažinti veidus, o tai gali sukelti nusivylimą ir izoliaciją. Pasikeitus regėjimui, jums gali būti sunku atlikti detalių reikalaujančias užduotis, pavyzdžiui, gaminti maistą ar naudotis telefonu.
Prisitaikyti prie šių sunkumų gali būti nelengva, tačiau aktyvi akių sveikatos priežiūra ir pagalbos ieškojimas gali padėti jums išsaugoti nepriklausomybę ir gyvenimo kokybę.
Ar diabetinė retinopatija yra grįžtamoji, ar nuolatinė?
Diabetinė retinopatija negrįžtama, tačiau jos progresavimą galima valdyti. Kartą atsiradusi žala paprastai lieka visam laikui, todėl labai svarbu ją anksti nustatyti.
Reguliariai tikrindami akis ir palaikydami gerą cukraus kiekį kraujyje, galite imtis priemonių, kad sulėtintumėte ligos progresavimą. Nors prarasto regėjimo galbūt ir neatgausite, veiksmingas gydymas gali padėti išsaugoti tai, ką turite.
Aktyviai rūpindamiesi savo akių sveikata galite labai pagerinti savo gyvenimo kokybę.
Ar dėl diabetinės retinopatijos galima visiškai prarasti regėjimą?
Taip, negydoma diabetinė retinopatija gali sukelti visišką regėjimo praradimą.
Ligai progresuojant, gali būti pažeistos tinklainės kraujagyslės, o tai gali sukelti sunkių komplikacijų. Gali pasireikšti neryškus matymas ar tamsios dėmės, tačiau šie simptomai gali sustiprėti.
Labai svarbu reguliariai stebėti savo akių sveikatą ir anksti kreiptis į gydytoją, kad išvengtumėte didelio regėjimo praradimo.
Rūpinimasis bendra sveikata gali padėti apsaugoti regėjimą.
Ar yra kokių nors genetinių veiksnių, turinčių įtakos diabetinės retinopatijos rizikai?
Taip, yra genetinių veiksnių, kurie gali turėti įtakos diabetinės retinopatijos išsivystymo rizikai.
Jei jūsų šeimoje yra sergančiųjų diabetu ar akių ligomis, jūsų šansai gali padidėti.
Tam tikri genai, susiję su kraujagyslių sveikata ir uždegiminėmis reakcijomis, taip pat gali būti svarbūs.
Genetinių savybių supratimas gali padėti jums ir jūsų gydytojui veiksmingiau stebėti akių sveikatą, kad galėtumėte imtis aktyvių veiksmų rizikai valdyti.
Kaip dažnai diabetikai turėtų tikrintis akis?
Sergantieji diabetu turėtų tikrintis akis bent kartą per metus.
Reguliarus tikrinimas gali padėti anksti pastebėti bet kokias galimas problemas, kad būtų galima imtis veiksmų, kol jos nepablogėjo.
Jei pastebėjote kokių nors regėjimo pokyčių, nelaukite kito vizito – užsiregistruokite greičiau.
Aktyvus rūpinimasis akių sveikata gali būti labai svarbus norint išsaugoti gerą regėjimą ir bendrą diabetiko savijautą.