Skip to content

Ešerichiozė: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Escherichia Coli (E. Coli) O157 yra bakterijų padermė, galinti sukelti sunkią virškinimo trakto ligą, kurios simptomai yra viduriavimas, pilvo skausmas ir vėmimas.

Suprasti šios bakterijos simptomus ir priežastis yra labai svarbu prevencijai ir gydymui. E. Coli O157 gydymas paprastai apima hidrataciją ir diskomforto malšinimą, o informuotumas apie bendrus užterštumo šaltinius virtuvėje yra gyvybiškai svarbus.

Veiksmai, kurių imsitės, kad sumažintumėte šio potencialiai pavojingo patogeno poveikį, gali gerokai apsaugoti jus ir jūsų šeimą nuo infekcijos.

E. Coli O157 simptomai ir priežastys, gydymo galimybės ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • E. Coli O157 simptomai: pilvo spazmai, viduriavimas (dažnai kruvinas), pykinimas, vėmimas ir dehidratacijos požymiai.
  • Šia bakterija dažniausiai užsikrečiama per užkrėstą maistą, nepakankamai termiškai apdorotą mėsą ir nedezinfekuotus paviršius.
  • Gydymui labai svarbi hidratacija; venkite antibiotikų ir atidžiai stebėkite ligos simptomus.
  • Užkirskite kelią infekcijai saugiai tvarkydami maistą, kruopščiai plaudami rankas ir kepdami mėsą bent iki 71 °C (160 °F).
  • Žolelių arbatos, rami mityba ir probiotinių medžiagų turtingas maistas gali padėti atsigauti ir pagerinti virškinamojo trakto sveikatą.

Simptomai

Užsikrėtus E. Coli O157, gali pasireikšti simptomai, kurie gali prasidėti staiga. Per 1-10 dienų po sąlyčio gali atsirasti pilvo spazmai ir viduriavimas, kuris gali būti stiprus ir dažnai būna kraujingas. Taip pat gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas.

Gali būti nedidelis karščiavimas, o infekcijai progresuojant gali prasidėti dehidratacija, dėl kurios atsiranda tokie požymiai kaip burnos džiūvimas, sumažėjęs šlapinimasis ir galvos svaigimas. Jei pastebėjote šiuos simptomus, ypač jei negalite išlaikyti skysčių, būtina kreiptis į gydytoją.

Kai kuriais atvejais gali išsivystyti hemolizinis ureminis sindromas (HUS), kuris gali paveikti Jūsų inkstus. HUS požymiai gali būti didelis nuovargis, blyški oda arba sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas, todėl pasireiškus šiems simptomams, nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Simptomai pasireiškia ne visiems, tačiau jei pasireiškia, labai svarbu veikti greitai, kad būtų išvengta komplikacijų.

Priežastys

Norint išvengti infekcijos, labai svarbu suprasti E. Coli O157 priežastis. Ši bakterijų padermė gali patekti iš užteršto maisto ar vandens, pavyzdžiui, nepakankamai išvirtos ar žalios maltos jautienos, nepasterizuoto pieno ar netinkamai nuplautų šviežių produktų.

Kryžminis užteršimas gali įvykti, jei maistas ruošiamas ant paviršių, kurie nebuvo dezinfekuoti po sąlyčio su žalia mėsa. Svarbu stebėti aplinką, nes maudymasis užkrėstame vandenyje arba bendravimas su infekuotais gyvūnais, ypač galvijais, gali padidinti riziką.

Prie E. Coli O157 plitimo taip pat gali prisidėti netinkama higienos praktika, pavyzdžiui, rankų nesiplovimas pasinaudojus tualetu ar dirbant su gyvūnais.

Keliaudami būkite atsargūs gerdami vandenį iš čiaupo ir valgydami gatvės maistą, nes tam tikrose vietovėse tai gali būti dažni užkrato šaltiniai.

Gydymas

Jei įtariate, kad užsikrėtėte E. coli O157, būtina kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins Jūsų simptomus ir gali pasiūlyti šiuos gydymo būdus:

  1. Drėkinimas: Kad išvengtumėte dehidratacijos, ypač jei viduriuojate, svarbu gerti vandens. Elektrolitų tirpalai gali padėti papildyti prarastas mineralines medžiagas.
  2. Vaistai: Gydytojas gali rekomenduoti be recepto parduodamų vaistų tokiems simptomams, kaip karščiavimas ir pilvo skausmas, malšinti. Tačiau venkite antibiotikų, nes jie gali pabloginti būklę.
  3. Stebėjimas: atidžiai stebėkite savo simptomus. Jei jie pasunkėja arba atsiranda stiprus pilvo skausmas, kruvinas viduriavimas ar dehidratacijos požymiai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Daugeliu atvejų Jūsų organizmas gali pats kovoti su infekcija. Svarbiausia, kad pasveiktumėte, yra poilsis ir tinkamas drėkinimas.

Virškinimo sistemai atsigauti gali padėti ir kieto maisto vengimas, kol simptomai pagerės.

Prevencija

Kad išvengtumėte užsikrėtimo E. coli O157, laikykitės saugios maisto tvarkymo praktikos. Kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu prieš ir po maisto tvarkymo, kad sumažintumėte kenksmingų bakterijų pernešimo riziką. Valykite paviršius, įrankius ir pjaustymo lenteles, kad pašalintumėte teršalus.

Mėsą, ypač maltą jautieną, iškepkite iki saugios bent 160 °F (71 °C) vidinės temperatūros, naudodami maisto termometrą. Venkite kryžminės taršos laikydami žalią mėsą atskirai nuo kitų maisto produktų, o žalią ir termiškai apdorotą maistą laikykite skirtinguose induose.

Vaisius ir daržoves nuplaukite po tekančiu vandeniu, net jei planuojate juos nulupti. Vertėtų vengti vartoti nepasterizuotus pieno produktus ir sultis, nes juose gali būti E. coli bakterijų.

Vakarieniaudami rinkitės restoranus, kuriuose laikomasi tinkamų maisto saugos rekomendacijų, ir venkite nepakankamai termiškai apdoroto ar žalio maisto.

Žolelių arbatos atsigavimui

Kai sveikstama po E. Coli O157, nėra konkrečių vaistažolių arbatų, tiesiogiai gydančių šią ligą, tačiau tam tikri vaistažolių mišiniai gali padėti bendram sveikimo procesui.

Tokios vaistažolių arbatos, kaip imbieras ir ramunėlės, gali palengvinti virškinimą ir nuraminti skrandį, o ežiuolė gali padėti sustiprinti imuninę sistemą.

Be vaistažolių, atsigauti gali padėti įvairūs vaistai ir maisto papildai.

Pavyzdžiui, probiotikai gali padėti atkurti gerųjų bakterijų pusiausvyrą žarnyne. Gali būti naudingi tokie produktai kaip Lactobacillus arba Bifidobacterium papildai.

Be to, be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, loperamidas, gali padėti suvaldyti viduriavimą, nors prieš vartojimą būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Dietos, kurios gali padėti

E. coli O157 sukeltos ligos gijimą gali padėti palengvinti šios dietos: nerauginta dieta, mažai skaidulų turinti dieta, skaidraus skysčio dieta ir daug probiotikų turinti dieta.

Liesa dieta gali padėti sumažinti virškinimo sistemos dirginimą, o mažai skaidulų turinti dieta sumažina tuštinimosi dažnumą ir įtampą.

Skaidri skysta dieta padeda drėkinti žarnyną ir leidžia jam pailsėti, o probiotikų turtinga dieta gali padėti atkurti sveikų žarnyno bakterijų pusiausvyrą ir palengvinti atsigavimą.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti E. coli O157 bakterijai pasveikti, yra žolelių arbatos, pavyzdžiui, pipirmėčių, imbiero, ramunėlių, pankolių ir saldymedžio šaknų arbata, taip pat skaidrus sultinys, paprasti ryžiai, bananai, obuolių padažas ir skrebučiai (BRAT dieta).

Žolelių arbatos gali nuraminti virškinimo sistemą ir drėkinti organizmą, o tai labai svarbu sveikstant. Pipirmėčių arbata gali palengvinti skrandžio spazmus ir sumažinti pykinimą, o imbiero arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios padeda kovoti su pykinimu ir palaiko virškinimo sistemos sveikatą.

Ramunėlių arbata skatina atsipalaidavimą ir gali palengvinti virškinimo trakto diskomfortą. Pankolių arbata gali sumažinti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi, todėl skrandis lengviau nusileidžia, o saldymedžio šaknies arbata gali nuraminti skrandžio gleivinę ir paskatinti gijimą.

Be to, BRAT dieta (bananai, ryžiai, obuolių padažas, skrebučiai) yra švelni skrandžiui, padeda sutirštinti išmatas ir gali aprūpinti būtinomis maistinėmis medžiagomis, nesukeldama papildomo dirginimo. Skaidrūs sultiniai taip pat naudingi drėkinimui ir maitinimui, kartu palengvina virškinimo sistemos darbą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar E. Coli O157 gali būti perduodama per sąlytį tarp žmonių?

Taip, E. coli O157 gali būti perduodama žmogui kontaktuojant.

Jei kas nors užsikrėtė, bakterijas gali platinti per išmatas, ypač jei nesilaikoma tinkamos higienos.

Jūs galite nesąmoningai paliesti užkrėstus paviršius arba artimai bendrauti su užsikrėtusiu asmeniu.

Todėl svarbu kruopščiai plauti rankas pasinaudojus tualetu arba prižiūrint sergantį žmogų.

Budrumas gali padėti išvengti šios kenksmingos bakterijos plitimo.

Kiek laiko E. Coli O157 išsilaiko ant paviršių?

E. coli O157 ant paviršių gali išlikti skirtingą laiką, paprastai nuo kelių valandų iki kelių dienų, priklausomai nuo tokių sąlygų, kaip temperatūra ir drėgmė.

Ji gali būti atspariausia ant neporėtų paviršių, tokių kaip nerūdijantis plienas ar plastikas.

Norint sumažinti riziką, būtina reguliariai valyti ir dezinfekuoti paviršius, ypač tose vietose, kur ruošiamas ar vartojamas maistas.

Ar tam tikros gyventojų grupės labiau rizikuoja užsikrėsti E. Coli O157?

Tam tikroms gyventojų grupėms gali būti didesnė sunkių infekcijų rizika.

Mažiems vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi, gali būti didesnė komplikacijų tikimybė. Jų organizmui gali būti sunku veiksmingai kovoti su infekcijomis.

Jei priklausote vienai iš šių grupių, būtina imtis papildomų atsargumo priemonių. Visada laikykitės geros higienos, venkite nepakankamai termiškai apdorotų maisto produktų ir atkreipkite dėmesį į tai, kur valgote.

Informuotumas gali padėti išlikti saugiems ir sumažinti riziką.

Koks yra ilgalaikis E. Coli O157 infekcijos poveikis?

Jei užsikrėtėte E. coli O157 infekcija, galite susidurti su ilgalaikiais padariniais, tokiais kaip inkstų komplikacijos, ypač hemolizinis ureminis sindromas (HUS), kuris gali sukelti lėtinę inkstų ligą.

Kai kuriems žmonėms gali atsirasti nuolatinių virškinimo problemų, įskaitant dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) simptomus.

Taip pat gali pasireikšti nuovargis, sąnarių skausmas ir kitas sisteminis poveikis.

Labai svarbu stebėti savo sveikatą po užsikrėtimo ir kreiptis į gydytoją, jei pastebėjote kokių nors išliekančių simptomų.

Ar yra vakcina nuo E. Coli O157?

Šiuo metu vakcinos nuo E. coli O157 nėra. Mokslininkai gali ją kurti, tačiau ji vis dar yra eksperimentinėje stadijoje.

Kad apsisaugotumėte, daugiausia dėmesio skirkite gerai higienai, kruopščiai ruoškite maistą ir venkite užteršto vandens. Geriamas vanduo taip pat gali padėti sumažinti infekcijos riziką.

Taip pat gali būti naudinga būti informuotam apie ligos protrūkius. Visada kreipkitės į gydytoją, jei nerimaujate.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *