Skip to content

Gerybinis prostatos padidėjimas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read
benign prostate enlargement overview

Gerybinis prostatos padidėjimas, dar vadinamas gerybine prostatos hiperplazija (GPH), yra nevėžinis prostatos padidėjimas, kuris dažniausiai pasireiškia vyrams senstant.

Ši būklė gali sukelti tokius simptomus kaip dažnas šlapinimasis, silpnesnė šlapimo srovė ir sunkumai pradedant ar nutraukiant šlapinimąsi. Supratę GPH priežastis, išnagrinėję įvairias gydymo galimybes ir apsvarstę gyvenimo būdo pokyčius, galite gerokai pagerinti savo gyvenimo kokybę.

Be to, prevencinės priemonės gali padėti veiksmingai valdyti ar net sumažinti šiuos simptomus. Šiandien priimami sprendimai, susiję su jūsų sveikata, gali atverti kelią patogesniam rytojui.

Gerybinio prostatos padidėjimo priežastys, galimi gydymo būdai ir galimi gyvenimo būdo pokyčiai, padedantys palengvinti simptomus, aptariami šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • Gerybinis prostatos padidėjimas sukelia dažną šlapinimąsi, silpną šlapimo srovę ir neatidėliotiną šlapinimąsi, o tai turi įtakos kasdieniam gyvenimui ir miego kokybei.
  • Pagrindinės prostatos padidėjimo priežastys yra su amžiumi susiję hormonų pokyčiai ir genetika.
  • Gydymo būdai: vaistai, gyvenimo būdo pokyčiai, minimaliai invazinės procedūros, o sunkiais atvejais – chirurginis gydymas.
  • Prevencijos strategijos apima sveiką mitybą, reguliarius fizinius pratimus, streso valdymą ir skysčių vartojimo kontrolę.
  • Augaliniai papildai, pavyzdžiui, pjūklo palmeto, ir dieta, kurioje gausu antioksidantų, gali palaikyti prostatos sveikatą.

Simptomai

Susidūrę su gerybiniu prostatos padidėjimu, galite patirti keletą simptomų, kurie gali smarkiai paveikti jūsų kasdienį gyvenimą. Dažniausiai pasitaikantys požymiai yra dažnas šlapinimasis, ypač naktį, kuris gali sutrikdyti jūsų miegą.

Šlapimo srovė taip pat gali būti silpna, todėl gali būti sunku visiškai ištuštinti šlapimo pūslę, o tai sukelia nusivylimą ir diskomfortą, kai tenka skubėti į tualetą.

Galite jausti neatidėliotiną poreikį šlapintis, dažnai be jokio įspėjimo, todėl galite nerimauti, ar laiku rasite tualetą.

Be to, jums gali būti sunku pradėti ar sustabdyti šlapinimąsi, o tai gali erzinti ir gėdinti socialinėse situacijose. Kai kurie vyrai pasakoja, kad po šlapinimosi laša, o tai gali būti nepatogu.

Jei pastebėjote kurį nors iš šių simptomų, nesate vieni, nes daugelis vyrų su amžiumi susiduria su panašiomis problemomis. Svarbu atkreipti dėmesį į šiuos požymius, nes jie gali turėti įtakos jūsų gyvenimo kokybei.

Pasikonsultavę su gydytoju, galite suprasti savo simptomus ir ištirti galimas gydymo galimybes.

Priežastys

Gerybinį prostatos padidėjimą visų pirma gali lemti su amžiumi susiję hormoniniai pokyčiai, ypač testosterono ir dihidrotestosterono poveikis, kuris gali skatinti prostatos ląstelių augimą.

Genetika taip pat gali turėti įtakos jūsų rizikai, ypač jei šeimoje yra buvę prostatos problemų.

Prie prostatos padidėjimo gali prisidėti ir gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, mityba, kurioje gausu sočiųjų riebalų ir mažai vaisių bei daržovių.

Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sumažinti kai kurias su prostatos sveikata susijusias rizikas.

Nutukimas gali būti susijęs su gerybiniu prostatos padidėjimu, nes dėl viršsvorio gali sutrikti hormonų pusiausvyra, skatinanti augimą.

Be to, tam tikros sveikatos būklės, pavyzdžiui, diabetas ir širdies ligos, gali padidinti šios būklės išsivystymo tikimybę.

Prostatos uždegimas ir infekcija gali sukelti patinimą, kuris gali imituoti ar prisidėti prie padidėjimo.

Šių priežasčių supratimas gali padėti nustatyti rizikos veiksnius ir priimti pagrįstus sveikatos sprendimus.

Gydymas

Gerybinio prostatos padidėjimo atveju gydymo galimybės gali palengvinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

  1. Vaistai: alfa blokatoriai ir 5-alfa-reduktazės inhibitoriai gali padėti atpalaiduoti prostatą ir šlapimo pūslės kaklelį ir palengvinti šlapinimąsi.
  2. Gyvensenos pokyčiai: Mitybos koregavimas, kofeino ir alkoholio vartojimo mažinimas bei aktyvumas gali labai paveikti jūsų simptomus.
  3. Minimaliai invazinės procedūros: Tokie metodai kaip transuretrinė prostatos rezekcija (TURP) arba lazerio terapija gali pašalinti audinių perteklių ir sumažinti šlaplės spaudimą.
  4. Sunkiais atvejais gali prireikti operacijos, kurios metu būtų pašalinta dalis prostatos, o tai gali padėti ilgam laikui.

Būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis nustatytų geriausią gydymo būdą konkrečioje situacijoje.

Jie atsižvelgs į bendrą jūsų sveikatos būklę, simptomų sunkumą ir asmeninius pageidavimus, kad parengtų tik jums skirtą planą.

Prevencija

Gerybinio prostatos išsiplėtimo (BPE) prevencija – tai aktyvus požiūris į savo sveikatą. Labai svarbu palaikyti sveiką gyvenimo būdą.

Daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų. Raudonos mėsos ir perdirbtų maisto produktų ribojimas gali padėti sumažinti prostatos problemų riziką.

Labai svarbu reguliariai mankštintis. Kiekvieną savaitę bent 150 minučių užsiimkite vidutinio sunkumo aerobine veikla, kuri gali padėti reguliuoti svorį ir pagerinti hormonų pusiausvyrą, labai svarbią prostatos sveikatai.

Taip pat svarbu valdyti stresą pasitelkiant atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, meditaciją ar jogą, nes stresas gali neigiamai paveikti bendrą savijautą.

Svarbu gerti vandenį. Tačiau prieš miegą atkreipkite dėmesį į suvartojamų skysčių kiekį, kad naktį kuo mažiau vaikščiotumėte į tualetą.

Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją gali padėti stebėti prostatos sveikatą ir anksti nustatyti bet kokias galimas problemas.

Be to, vengimas rūkyti ir alkoholio vartojimo apribojimas gali palengvinti BPE simptomus.

Vaistažolių papildai prostatos sveikatai

Kai kalbama apie prostatos sveikatos palaikymą, yra keletas natūralių priemonių, kurios yra naudingos. Augaliniai papildai, tokie kaip pjūklelis palmetas, pyžma ir dilgėlė, dažnai rekomenduojami dėl jų poveikio prostatos sveikatai ir gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH) simptomų palengvinimui.

Be to, vaisių, daržovių ir sveikų riebalų gausi mityba taip pat gali teigiamai paveikti prostatos sveikatą.

Kalbant apie vaistus ir maisto papildus, galite apsvarstyti produktus, kurių sudėtyje yra beta-sitosterolio, kuris, kaip įrodyta, padeda pagerinti šlapinimosi simptomus, susijusius su prostatos problemomis.

Kita galimybė – moliūgų sėklų aliejus, kuris, kaip manoma, palaiko prostatos funkciją.

Apskritai šių vaistažolių derinimas su subalansuota mityba ir gyvenimo būdu gali padėti išlaikyti sveiką prostatą.

Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jie atitinka jūsų individualius sveikatos poreikius.

Dietos, kurios gali padėti

Prostatos sveikatą gerinančios dietos: augalinė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta, mažai riebalų turinti dieta ir dieta, kurioje gausu antioksidantų.

Šios dietos gali padėti sumažinti uždegimą, pagerinti šlapinimosi funkciją ir pagerinti bendrą savijautą, nes į jas įtraukiamos naudingos maistinės medžiagos, sveiki riebalai ir įvairūs vaisiai bei daržovės, kurie gali palaikyti prostatos sveikatą, kartu sumažinant galimų dirgiklių ar kenksmingų medžiagų kiekį.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Prostatos sveikatą palaikantys maisto produktai ir gėrimai:

  • Pomidorai
  • Kryžmažiedės daržovės (brokoliai, žiediniai kopūstai)
  • Riešutai (ypač braziliški)
  • Riebios žuvys (lašiša, sardinės)
  • Žalioji arbata
  • Vaistažolių papildai (saw palmetto)

Kaip jie gali padėti:

Pomidoruose gausu likopeno – antioksidanto, kuris padeda sumažinti prostatos padidėjimą.

Kryžmažiedėse daržovėse, pavyzdžiui, brokoliuose ir žiediniuose kopūstuose, gausu maistingųjų medžiagų, kurios gali pagerinti bendrą prostatos sveikatą.

Riešutuose, ypač braziliškuose, yra seleno – mineralo, būtino prostatos būklei palaikyti.

Riebioje žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje ir sardinėse, gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti organizmo uždegimą.

Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie siejami su mažesne prostatos vėžio rizika ir geresne prostatos sveikata.

Galiausiai, tokie vaistažolių papildai kaip pjūklo palmetas dažnai naudojami su prostatos padidėjimu susijusiems šlapinimosi simptomams malšinti.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip dažnai pasitaiko gerybinis prostatos padidėjimas vyresnio amžiaus vyrams?

Gerybinis prostatos padidėjimas yra gana paplitęs tarp vyresnio amžiaus vyrų.

Su amžiumi tikimybė susidurti su šia liga gali gerokai padidėti. Iki penkiasdešimties metų daugelis vyrų gali pradėti pastebėti simptomus, o iki septyniasdešimties dauguma gali turėti tam tikro laipsnio padidėjimą.

Svarbu būti informuotam apie šią problemą, nes supratimas apie jos paplitimą gali padėti atpažinti savo sveikatos pokyčius ir prireikus kreiptis į gydytoją dėl tinkamos medicininės konsultacijos.

Ar gyvenimo būdo pokyčiai gali pakeisti gerybinį prostatos padidėjimą?

Gyvenimo būdo pokyčiai negali visiškai pakeisti gerybinio prostatos padidėjimo, tačiau jie gali pagerinti jūsų simptomus.

Subalansuota mityba, reguliarūs fiziniai pratimai ir sveikas svoris gali pagerinti prostatos būklę. Taip pat gali padėti alkoholio ir kofeino vartojimo mažinimas bei streso valdymas.

Prieš imdamiesi esminių pokyčių, visada pasikonsultuokite su gydytoju, nes jis gali patarti, kaip geriausia elgtis jūsų atveju.

Ar gerybinis prostatos padidėjimas yra prostatos vėžio požymis?

Gerybinis prostatos padidėjimas nėra prostatos vėžio požymis.

Nors abi ligos gali pasireikšti tam pačiam žmogui, BPE nereiškia, kad susirgsite vėžiu.

Reguliarūs patikrinimai ir pokalbiai su gydytoju gali padėti stebėti jūsų prostatos sveikatą.

Jei pastebėjote kokių nors neįprastų simptomų, nedvejodami pasitikrinkite, kad būtumėte ramūs.

Kokio amžiaus vyrai turėtų pradėti stebėti prostatos sveikatą?

Prostatos sveikatą turėtumėte pradėti stebėti maždaug nuo 40 metų, ypač jei jūsų šeimoje yra buvę prostatos problemų.

Reguliarūs patikrinimai ir pokalbiai su gydytoju gali padėti anksti pastebėti bet kokias galimas problemas.

Jei esate afroamerikietis arba turite šeimoje prostatos vėžio atvejų, apsvarstykite galimybę pradėti gydytis dar anksčiau.

Aktyviai rūpindamiesi savo sveikata, galite labai pagerinti savo bendrą savijautą ir susidoroti su bet kokiomis iškilusiomis problemomis.

Ar yra kokių nors mitybos apribojimų vyrams, sergantiems šia liga?

Šia liga sergantiems vyrams gali prireikti subalansuotos mitybos, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų.

Taip pat gali padėti raudonos mėsos ir riebių pieno produktų mažinimas. Pravartu riboti kofeino ir alkoholio vartojimą, nes jie gali dirginti šlapimo pūslę.

Svarbu gerti vandens, tačiau stenkitės vengti per didelio skysčių kiekio prieš miegą.

Visada pasikonsultuokite su gydytoju, kad gautumėte asmeninį patarimą, pagrįstą konkrečiais jūsų sveikatos poreikiais ir problemomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *