Skip to content

Hepatitas C: Hepatito virusas: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Hepatitas C yra virusinė infekcija, pirmiausia pažeidžianti kepenis, sukelianti uždegimą ir galimus ilgalaikius sveikatos sutrikimus. Ši infekcija dažnai gali likti nepastebėta, nes daugelis žmonių gali jausti nežymius simptomus, tokius kaip nuovargis ir sąnarių skausmas, kuriuos lengva pamiršti.

Labai svarbu suprasti, kaip hepatitas C perduodamas per kraujo sąlytį, ypač asmenims, kurie naudojosi bendromis adatomis arba turėjo nesaugių lytinių santykių.

Laimei, yra veiksmingų gydymo būdų, kurie gali padėti pasveikti, todėl svarbu anksti diagnozuoti ligą.

Toliau aptariamos prevencijos strategijos, kaip apsaugoti save ir kitus nuo šios potencialiai sunkios infekcijos, įskaitant saugią praktiką ir informuotumą.

Straipsnis trumpai

  • Hepatito C simptomai gali būti nuovargis, svorio kritimas, sąnarių skausmas, pykinimas ir gelta.
  • Virusas dažniausiai plinta per kraują, dažniausiai per bendras adatas, medicininę įrangą ar iki 1992 m. atliktus kraujo perpylimus.
  • Antivirusiniai vaistai, ypač tiesioginio veikimo antivirusiniai vaistai, gali išgydyti daugumą hepatito C atvejų per 8-12 savaičių, jei jų tinkamai laikomasi.
  • Prevencinės priemonės apima vengimą dalytis adatomis, medicininės įrangos sterilizaciją ir barjerinių metodų naudojimą lytinių santykių metu.
  • Kepenų sveikatą gydymo metu ir po jo gali palaikyti sveika mityba ir vaistažolių papildai, pavyzdžiui, pieno raugerškis.

Simptomai

Daugelis žmonių, sergančių hepatitu C, gali nesuprasti, kad yra užsikrėtę, nes ankstyvosiose stadijose simptomai būna lengvi arba jų visai nebūna.

Virusui progresuojant gali pasireikšti nuovargis, neįprastas nuovargis net ir gerai išsimiegojus, apetito pokyčiai, dėl kurių neplanuotai krenta svoris, sąnarių ar raumenų skausmas, pykinimas ir virškinimo sutrikimai.

Sunkėjant infekcijai, gali pasireikšti gelta, kuriai būdingas odos ir akių pageltimas, tamsus šlapimas ir blyškios išmatos. Taip pat gali pasireikšti padidėjęs dirglumas ar depresija.

Šių simptomų atpažinimas yra labai svarbus ankstyvai diagnozei ir gydymui. Jei įtariate, kad galbūt sergate hepatitu C, svarbu kreiptis į gydytoją.

Jis gali tinkamai įvertinti jūsų būklę ir patarti, kokių tolesnių veiksmų imtis. Ankstyvas veiksmų ėmimasis gali turėti didelės įtakos jūsų sveikatos rezultatams.

Priežastys

Pagrindinė hepatito C priežastis yra hepatito C virusas (HCV), kuriuo galima užsikrėsti tiesioginio kraujo kontakto metu. Taip dažnai nutinka, kai dalijatės adatomis ar kitais narkotikų reikmenimis su užsikrėtusiu asmeniu.

Virusu taip pat galite užsikrėsti netinkamai sterilizuodami medicininę įrangą, pavyzdžiui, adatas, naudojamas tatuiruotėms ar auskarų vėrimui.

Jei Jums buvo perpiltas kraujas arba persodinti organai iki 1992 m., kai JAV pradėta reguliariai tikrinti dėl HCV, Jums gali kilti rizika užsikrėsti.

Gydytojai ir sveikatos priežiūros darbuotojai taip pat gali užsikrėsti virusu atsitiktinai įsidūrę adatomis arba patekę į infekuotą kraują.

Hepatitas C gali būti perduodamas lytiniu keliu, nors tai pasitaiko rečiau, ypač tarp asmenų, turinčių daug lytinių partnerių arba užsiimančių šiurkščiais lytiniais santykiais.

Kita galimybė – perdavimas iš motinos vaikui gimdymo metu, nors tai taip pat gana retas atvejis.

Suprasdami šias priežastis, galite imtis aktyvių veiksmų, kad sumažintumėte riziką ir apsaugotumėte savo sveikatą.

Visada teikite pirmenybę saugiam elgesiui ir sužinokite, kaip plinta virusas.

Gydymas

Antivirusiniai vaistai, ypač tiesioginio veikimo antivirusiniai vaistai (DAA), gali veiksmingai išgydyti daugumą hepatitu C sergančių asmenų.

Gydymas paprastai trunka nuo 8 iki 12 savaičių, priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip genotipas ir kepenų būklė. Labai svarbu kruopščiai laikytis paskirto gydymo režimo, kad tikimybė pasveikti būtų kuo didesnė.

Gali prireikti reguliarių patikrinimų, kad būtų galima stebėti progresą ir bet kokį galimą šalutinį poveikį.

Jei pasireiškė didelis kepenų pažeidimas, pavyzdžiui, kepenų cirozė, gali prireikti papildomų intervencijų.

Gydytojas gali rekomenduoti keisti gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą ir vengimą vartoti alkoholį, kad gydymo metu būtų palaikoma kepenų sveikata.

Prevencija

Norint išvengti hepatito C, reikia imtis aktyvių veiksmų, kad sumažintumėte riziką užsikrėsti šiuo virusu. Jei vartojate švirkščiamuosius narkotikus, venkite dalytis adatomis ar kitais narkotikų reikmenimis.

Visada ieškokite saugių alternatyvų vaistams ir niekada nenaudokite svetimų asmeninių daiktų, pavyzdžiui, skustuvų ar dantų šepetėlių, nes ant jų gali būti kraujo pėdsakų.

Gavę medicininę ar odontologinę priežiūrą, įsitikinkite, kad įstaigoje laikomasi tinkamų sterilizacijos ir saugos protokolų. Būtina pasiteirauti apie jų praktiką, susijusią su įrangos ir kraujo preparatų tvarkymu.

Jei turite lytinių santykių, apsvarstykite galimybę naudoti barjerinius metodus, pavyzdžiui, prezervatyvus, kad sumažintumėte užsikrėtimo riziką, ypač jei jūsų partneris yra didelės rizikos grupėje.

Reguliariai tikrinantis dėl hepatito C, ypač jei priklausote didelės rizikos grupei, galite būti informuotas apie savo sveikatą.

Jei esate nėščia, pasitarkite su gydytoju apie galimybę pasitikrinti, nes tai gali apsaugoti Jūsų kūdikį.

Vaistažolių papildai kepenų sveikatai

Kai kalbama apie kepenų sveikatos palaikymą, yra keletas natūralių priemonių, kurios yra naudingos. Pripažįstama, kad tokie vaistažolių papildai, kaip pienių erškėtuogės, kiaulpienių šaknys ir ciberžolė, skatina kepenų funkciją ir apsaugo nuo kepenų pažeidimų.

Be to, tam tikros dietos ir maisto produktai, pavyzdžiui, lapiniai žalumynai, kryžmažiedės daržovės ir antioksidantų turtingi vaisiai, gali pagerinti bendrą savijautą.

Yra vaistų ir papildų, kurie gali padėti išvengti kepenų ligų arba pagerinti jų būklę. Pavyzdžiui, N-acetilcisteinas (NAC), kuris pasižymi kepenis saugančiomis savybėmis, ir fosfatidilcholinas, kuris palaiko kepenų ląstelių regeneraciją.

Be to, tokie papildai kaip artišokų ekstraktas ir omega-3 riebalų rūgštys taip pat gali teigiamai veikti kepenų sveikatą. Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus papildus ar gydymą, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Dietos, kurios gali padėti

Tarp dietų, kurios gali padėti gijimo procesui arba nesukelti tolesnės hepatito C žalos, yra Viduržemio jūros regiono dieta, priešuždegiminė dieta, mažai cukraus ir daug skaidulų turinti dieta.

Šios dietos gali padėti aprūpinant pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, mažinant uždegimą, mažinant kepenų apkrovą ir skatinant bendrą virškinimo sistemos sveikatą, o tai gali būti naudinga valdant ligą ir gerinant kepenų funkciją.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, galintys padėti kepenų sveikatai:

  • Uogos
  • Lapiniai žalumynai
  • Citrusiniai vaisiai
  • kryžmažiedės daržovės (pvz., brokoliai, briuseliniai kopūstai)
  • Pieno erškėtuogės
  • Kiaulpienių šaknys
  • Ciberžolė
  • Žalioji arbata
  • Vanduo

Kaip šie maisto produktai ir gėrimai gali padėti:

Uogos, lapiniai žalumynai ir citrusiniai vaisiai turi daug antioksidantų, kurie padeda sumažinti oksidacinį stresą kepenyse.

Kryžmažiedės daržovės, pavyzdžiui, brokoliai ir briuseliniai kopūstai, turi junginių, kurie stiprina kepenų detoksikacijos procesus.

Pieno raugerškis pasižymi apsauginėmis savybėmis ir padeda atsinaujinti kepenų ląstelėms.

Kiaulpienių šaknys gali padėti virškinti ir skatinti bendrą kepenų funkciją, o ciberžolės sudėtyje esantis kurkuminas pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.

Žaliojoje arbatoje yra daug antioksidantų ir ji gali padėti pagerinti kepenų fermentų kiekį.

Kad kepenys galėtų efektyviai išplauti toksinus, labai svarbu gerai drėkintis vandeniu.

Šie mitybos būdai kartu gali pagerinti kepenų sveikatą ir palengvinti kai kuriuos su hepatito C gydymu susijusius sunkumus.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip diagnozuojamas hepatitas C?

Norint diagnozuoti hepatitą C, pirmiausia gali būti atliekamas kraujo tyrimas, kurio metu nustatomas virusas ir antikūnai.

Jei testo rezultatas teigiamas, vėlesnis tyrimas gali patvirtinti viruso buvimą ir įvertinti jo atmainą.

Gydytojas taip pat gali paskirti atlikti papildomus tyrimus kepenų funkcijai įvertinti.

Svarbu, kad su gydytoju aptartumėte bet kokius simptomus ar rizikos veiksnius, nes ši informacija gali padėti priimti sprendimus dėl tolesnių tyrimų ir gydymo.

Ar hepatitas C gali būti perduodamas bučiuojantis?

Bučiuojantis paprastai hepatitas C neperduodamas. Gera žinia ta, kad hepatitas C paprastai neplinta per seiles ar atsitiktinį kontaktą.

Pirmiausia jis gali būti perduodamas per sąlytį kraujas į kraują, pavyzdžiui, dalijantis adatomis. Nors bučiavimasis gali kelti pavojų, jei yra atvirų žaizdų ar kraujuojančių dantenų, tikimybė yra maža.

Visada geriausia būti atsargiems ir žinoti partnerio sveikatos būklę, kad išliktumėte saugūs.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali palaikyti kepenų sveikatą?

Norėdami palaikyti kepenų sveikatą, pradėkite nuo subalansuotos mitybos, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų.

Svarbu gerti vandenį ir riboti alkoholio vartojimą, nes jis gali apkrauti kepenis.

Reguliari mankšta gali padėti reguliuoti svorį, kuris yra labai svarbus kepenų funkcijai.

Patartina vengti perdirbtų maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus ir riebalų.

Pirmenybę teikiant miegui ir streso valdymui pasitelkiant dėmesingą įsisąmoninimą arba jogą galima teigiamai paveikti bendrą kepenų sveikatą ir funkciją.

Ar yra vakcina nuo hepatito C?

Ne, vakcinos nuo hepatito C dar nėra. Mokslininkai gali aktyviai dirbti ją kurdami, tačiau dėl viruso sudėtingumo tai sudėtinga.

Vis dar galite apsaugoti savo kepenis vengdami dalytis adatomis, praktikuodami saugius lytinius santykius ir užtikrindami gerą higieną. Informavimas apie naujausius mokslinius tyrimus gali padėti suprasti galimas ateities galimybes.

Reguliariai tikrinantis sveikatą, galite gauti naujausią informaciją apie savo kepenų sveikatą ir galimus gydymo būdus.

Kaip hepatitas C veikia psichikos sveikatą?

Hepatitas C gali labai paveikti jūsų psichinę sveikatą. Dėl streso, kylančio gyvenant su lėtine liga, galite patirti nerimą, depresiją ar nuotaikos svyravimus.

Pats virusas gali paveikti smegenų veiklą ir sukelti pažinimo problemų, pavyzdžiui, atminties sutrikimų.

Jei jaučiatės prislėgti, būtina kreiptis pagalbos. Pokalbis su gydytoju arba prisijungimas prie paramos grupės gali padėti suvaldyti šiuos jausmus ir pagerinti bendrą savijautą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *