Skip to content

Hiperglikemija (didelis cukraus kiekis kraujyje): Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Hiperglikemija, arba padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, – tai būklė, kuriai būdingas gliukozės perteklius kraujyje, galintis sukelti tokius simptomus kaip padidėjęs troškulys ir nuovargis.

Norint veiksmingai valdyti šią būklę, labai svarbu suprasti įvairias hiperglikemijos priežastis, tarp kurių gali būti mitybos pasirinkimas ir stresas.

Gydymo būdų yra, tačiau ne mažiau svarbu sutelkti dėmesį į prevencijos strategijas, kad būtų išsaugota ilgalaikė sveikata.

Hiperglikemiją lemiantys veiksniai neapsiriboja vien tik mityba ir fiziniais pratimais, todėl reikia nuodugniau apsvarstyti bendrą gyvenimo būdą.

Hiperglikemijos priežastys, simptomai, gydymo galimybės ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Hiperglikemijos simptomai: padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis, nuovargis, neryškus matymas, burnos džiūvimas ir odos niežulys.
  • Dažniausios priežastys yra diabetas, reakcijos į stresą, infekcijos, daug angliavandenių turinti mityba ir nepakankamas fizinis aktyvumas.
  • Gydymas apima subalansuotą mitybą, reguliarius fizinius pratimus, cukraus kiekio kraujyje stebėjimą ir galbūt insuliną arba geriamuosius vaistus.
  • Prevencija apima sveiką mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir nuolatinę cukraus kiekio kraujyje stebėseną.
  • Žolelių papildai, tokie kaip cinamonas, kartusis melionas ir ožragė, gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, tačiau juos reikėtų aptarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Simptomai

Kai pasireiškia hiperglikemija, galite pastebėti padidėjusį troškulį ir dažną šlapinimąsi. Šie simptomai atsiranda, nes Jūsų organizmas bando per šlapimą išplauti cukraus perteklių.

Kitas dažnas simptomas – nuovargis; galite jaustis neįprastai pavargę ar mieguisti net ir po nakties miego, nes jūsų organizmas neefektyviai naudoja gliukozę energijai gauti.

Taip pat gali atsirasti neryškus matymas, nes didelis cukraus kiekis kraujyje veikia akių lęšiuką.

Kiti galimi simptomai: burnos džiūvimas ir odos niežėjimas, kurie gali rodyti, kad jūsų organizmas sunkiai valdo gliukozės kiekį.

Pastebėjus šiuos požymius, labai svarbu stebėti cukraus kiekį kraujyje ir kreiptis į gydytoją. Ankstyvas šių simptomų atpažinimas gali padėti veiksmingai valdyti savo būklę.

Priežastys

Hiperglikemija gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, kurios sutrikdo organizmo gebėjimą reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Viena dažniausių priežasčių yra cukrinis diabetas, ypač pirmojo ir antrojo tipo, kai organizmas gali negaminti pakankamai insulino arba tapti atsparus jo poveikiui. Jei sergate cukriniu diabetu, cukraus kiekis kraujyje gali labai padidėti, jei jo tinkamai nevaldote.

Prie to gali prisidėti ir stresas. Kai patiriate stresą, organizme gali išsiskirti tokie hormonai kaip kortizolis ir adrenalinas, kurie gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Liga ar infekcija gali paskatinti organizmo reakciją į stresą, todėl gali padidėti gliukozės kiekis kraujyje.

Labai svarbus vaidmuo tenka ir mitybai. Vartojant per daug angliavandenių ar saldžių maisto produktų, organizmo atsakas į insuliną gali būti per didelis, todėl gali išsivystyti hiperglikemija. Be to, prie to gali prisidėti nepakankamas fizinis aktyvumas, nes reguliari fizinė veikla padeda organizmui efektyviau panaudoti gliukozę.

Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, steroidai, kaip šalutinis poveikis gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Hormoniniai pokyčiai, ypač moterims nėštumo metu, gali sukelti gestacinį diabetą – laikiną būklę, dėl kurios padidėja cukraus kiekis kraujyje.

Šių priežasčių supratimas gali padėti imtis reikiamų priemonių, kad veiksmingai valdytumėte cukraus kiekį kraujyje.

Gydymas

Veiksmingai valdant hiperglikemiją gali tekti keisti gyvenimo būdą, vartoti vaistus ir reguliariai stebėti.

Pradėkite nuo subalansuotos mitybos, kurioje gausu neskaldytų grūdų, liesų baltymų, daug vaisių ir daržovių, ribodami saldžius ir perdirbtus maisto produktus, kurie padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje.

Reguliarus fizinis aktyvumas yra labai svarbus; siekite bent 150 minučių vidutinio sunkumo fizinių pratimų per savaitę, kurie gali pagerinti jautrumą insulinui ir padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

Gydytojas gali paskirti vaistų, padedančių valdyti hiperglikemiją: insulino arba geriamųjų vaistų cukraus kiekiui kraujyje kontroliuoti.

Visada vartokite vaistus taip, kaip nurodyta, ir aptarkite visus rūpimus klausimus su gydytoju.

Būtina reguliariai stebėti cukraus kiekį kraujyje. Stebėkite savo cukraus kiekį ir atkreipkite dėmesį į bet kokius dėsningumus ar šuolius, kurie gali padėti jums ir jūsų gydytojui priimti pagrįstus sprendimus dėl gydymo plano.

Galiausiai svarbu valdyti stresą. Tokie metodai kaip dėmesingas įsisąmoninimas, joga ar gilus kvėpavimas gali padėti išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Prevencija

Užkirsti kelią hiperglikemijai galima aktyviu požiūriu į sveikatą ir gyvenimo būdą.

Labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos, kurioje gausu neskaldytų grūdų, liesų baltymų, sveikų riebalų ir daug vaisių bei daržovių. Vengti saldžių užkandžių ir gėrimų gali padėti išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Taip pat svarbu reguliariai užsiimti fizine veikla. Kiekvieną savaitę bent 150 minučių vidutinio sunkumo fizinio krūvio, pavyzdžiui, sparčiai vaikščiokite, važinėkite dviračiu arba plaukiokite – kad ir kas jums patiktų. Aktyvus judėjimas gali padėti jūsų organizmui efektyviau naudoti insuliną ir sumažinti hiperglikemijos riziką.

Labai svarbu reguliariai stebėti cukraus kiekį kraujyje. Suprasdami, kaip jūsų organizmas reaguoja į įvairius maisto produktus ir veiklas, galėsite priimti pagrįstus sprendimus, kurie padės jūsų sveikatai.

Jei jums gresia rizika susirgti cukriniu diabetu arba jums diagnozuotas prediabetas, glaudus bendradarbiavimas su gydytoju yra labai svarbus rengiant individualų prevencijos planą.

Vaistažolių papildai

Valdant hiperglikemiją, yra keletas natūralių vaistų ir vaistažolių papildų, kurie gali būti naudingi. Kai kurios gerai žinomos priemonės yra cinamonas, kuris, kaip įrodyta, padeda pagerinti jautrumą insulinui, ir kartusis melionas, kuris gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

Be to, vaistinės ožragės sėklos yra žinomos kaip galinčios pagerinti toleranciją gliukozei.

Kalbant apie alternatyvas, vaistai ir maisto papildai taip pat gali padėti valdyti hiperglikemiją. Pavyzdžiui, alfa-lipoinė rūgštis yra maisto papildas, kuris gali padėti sumažinti atsparumą insulinui.

Chromo pikolinatas yra dar vienas papildas, kuris gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Be to, tokie produktai, kaip berberinas, sulaukė dėmesio dėl savo gebėjimo padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Prieš pradedant vartoti bet kokį naują papildą ar priemonę, būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog ji atitinka jūsų sveikatos poreikius ir sąlygas.

Dietos, kurios gali padėti

  1. Viduržemio jūros regiono dieta: šioje dietoje gausu sveikų riebalų, neskaldytų grūdų, vaisių ir daržovių, kurie gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti uždegimą.
  2. Mažai angliavandenių turinti dieta: Sumažinus suvartojamų angliavandenių kiekį, sumažėja cukraus kiekis kraujyje ir pagerėja jautrumas insulinui.
  3. DASH dieta (angl. Dietary Approaches to Stop Hypertension): Ši dieta, kurioje daugiausia dėmesio skiriama visaverčiam maistui ir mažai perdirbtų produktų, gali padėti išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir palaikyti širdies sveikatą.
  4. Augalinė dieta: akcentuojant vaisius, daržoves, ankštines daržoves ir neskaldytus grūdus, gali padidėti jautrumas insulinui ir apsirūpinti pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis be per didelio kalorijų kiekio.
  5. Paleo dieta: ši dieta, vengiant perdirbtų maisto produktų ir cukraus, gali padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti bendrą sveikatą.

Kiekviena iš šių dietų gali padėti gydymo procesui, nes užtikrina subalansuotą mitybą, mažina uždegimą ir padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, kuris yra labai svarbus norint veiksmingai valdyti hiperglikemiją.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Pateikiame sąrašą maisto produktų ir gėrimų, kurie gali padėti valdyti hiperglikemiją: cinamonas, ožragės sėklos, karčiasis melionas, žalioji arbata ir ciberžolė.

Cinamonas gali pagerinti jautrumą insulinui, todėl yra naudingas patiekalų ir gėrimų priedas.

Ožragės sėklos, kuriose gausu tirpių skaidulų, gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, jei jos mirkomos per naktį ir vartojamos ryte.

Karčiojo meliono sudėtyje yra junginių, imituojančių insuliną, kurie gali būti naudingi cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti, kai iš jų spaudžiamos sultys arba jie verdami.

Žaliojoje arbatoje yra antioksidantų, kurie gali pagerinti gliukozės apykaitą, todėl kasdien išgerdami po puodelį galite lengvai įtraukti ją į savo mitybą.

Galiausiai ciberžolė, kurios aktyvusis junginys kurkuminas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti palaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje.

Dažnai užduodami klausimai

Ar hiperglikemija gali sukelti ilgalaikių komplikacijų?

Taip, hiperglikemija gali sukelti ilgalaikių komplikacijų, jei ji nėra kontroliuojama.

Gali būti pažeistos kraujagyslės, dėl to gali atsirasti širdies ir kraujagyslių problemų, inkstų sutrikimų ar nervų pažeidimų.

Ilgainiui didelis cukraus kiekis kraujyje taip pat gali pakenkti regėjimui ir sukelti tokias ligas kaip diabetinė retinopatija.

Labai svarbu stebėti cukraus kiekį kraujyje ir kreiptis į gydytoją, kad išvengtumėte rimtų komplikacijų.

Imdamiesi aktyvių veiksmų galite labai pagerinti savo sveikatą.

Kaip mityba gali paveikti cukraus kiekį kraujyje?

Jūsų mityba gali turėti didelę įtaką cukraus kiekio kraujyje reguliavimui. Kai vartojate daug angliavandenių, ypač cukraus, turintį maistą, cukraus kiekis kraujyje gali padidėti.

Neskaldytų grūdų, liesų baltymų ir sveikų riebalų pasirinkimas gali padėti stabilizuoti šį lygį. Valgydami mažesnius, subalansuotus patiekalus per dieną taip pat galite išlaikyti pastovią energiją.

Be to, ląstelienos turtingi vaisiai ir daržovės gali padėti sulėtinti cukraus įsisavinimą ir neleisti jam staigiai padidėti. Taigi, atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote, kad geriau kontroliuotumėte situaciją!

Ar yra kokių nors naminių priemonių nuo hiperglikemijos?

Taip, yra keletas naminių priemonių, kurios gali padėti suvaldyti hiperglikemiją.

Reguliarus vandens gėrimas gali padėti atskiesti cukraus kiekį, o cinamono įtraukimas į maistą gali pagerinti jautrumą insulinui.

Taip pat labai svarbu reguliariai mankštintis; net ir greitas pasivaikščiojimas gali turėti įtakos.

Be to, kontroliuodami porcijų dydį ir rinkdamiesi mažai glikemijos turinčius maisto produktus, galite išlaikyti stabilų cukraus kiekį.

Prieš išbandydami naujas priemones visada pasikonsultuokite su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog jos jums saugios.

Ar badavimas yra saugus asmenims, kurių kraujyje yra didelis cukraus kiekis?

Pasninkas gali būti saugus asmenims, kurių cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs, jei jie atidžiai kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje.

Labai svarbu reguliariai stebėti gliukozės kiekį kraujyje ir pasitarti su gydytoju prieš pradedant bet kokį badavimo režimą. Turėtumėte įsiklausyti į savo organizmą – jei jaučiate galvos svaigimą, silpnumą ar blogą savijautą, geriausia nutraukti badavimą.

Visada įsitikinkite, kad geriate vandens, ir atsižvelkite į savo bendrą sveikatą bei mitybą.

Laikantis tinkamų atsargumo priemonių, badavimas gali būti naudingas, tačiau svarbiausia – saugumas.

Kaip dažnai reikėtų stebėti cukraus kiekį kraujyje?

Turėtumėte reguliariai stebėti cukraus kiekį kraujyje, ypač jei sergate liga, kuri turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje.

Gali būti rekomenduojama tikrintis kasdien, ypač prieš valgį ir prieš miegą. Jei pastaruoju metu buvo svyravimų, galite tikrintis dažniau.

Pasikonsultavę su gydytoju galite sudaryti individualų stebėsenos grafiką, pagrįstą konkrečiais jūsų poreikiais ir gyvenimo būdu.

Nuoseklus patikrinimų laikymasis gali padėti išlaikyti geresnę kontrolę ir bendrą sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *