Ilgalaikis COVID-19 poveikis, dažnai vadinamas „ilguoju COVID”, apima daugybę nuolatinių simptomų, kurie kai kuriems asmenims pasireiškia net po to, kai virusas pasišalina iš organizmo.
Šie padariniai gali apimti nuolatinį nuovargį, smegenų miglą ir kvėpavimo sutrikimus, kurie gali smarkiai paveikti kasdienį gyvenimą.
Sergantiesiems labai svarbu suprasti šių komplikacijų priežastis, taip pat veiksmingas gydymo ir prevencijos strategijas.
Kelionė link pasveikimo taip pat gali atskleisti svarbių įžvalgų apie bendrą sveikatą ir gerovę.
Šių komplikacijų priežastys, gydymo galimybės ir prevencinės strategijos šiems sunkumams sušvelninti nagrinėjamos šiame įraše.
Straipsnis trumpai
- Ilgalaikis COVID-19 poveikis: nuolatinis nuovargis, smegenų migla, kvėpavimo sutrikimai, pakitęs skonis ar kvapas, sąnarių ar raumenų skausmas.
- Priežastys yra susijusios su imuniniu atsaku, organų pažeidimu, neurologiniu poveikiu, psichologiniais veiksniais ir galimu autoimunitetu.
- Pritaikyti gydymo planai gali apimti fizinę terapiją, kognityvinę elgesio terapiją ir mitybos palaikymą simptomų valdymui.
- Prevencijos strategijose daugiausia dėmesio skiriama skiepijimui, higienos praktikai, sveiko gyvenimo būdo pasirinkimui ir sveikatos stebėsenai dėl neįprastų simptomų.
- Vaistažolių papildai ir specialios dietos gali padėti pasveikti, nes palaiko imuninę funkciją ir mažina uždegimą.
Simptomai
Išliekantys COVID-19 simptomai gali būti nuolatinis nuovargis, smegenų migla, užsitęsęs kosulys, dusulys, skonio ar kvapo pokyčiai, sąnarių ar raumenų skausmas, nerimo ar depresijos jausmas.
Nuovargis gali trukdyti atlikti kasdienes užduotis, o dėl smegenų rūko gali būti sunku susikaupti ar prisiminti. Nuolatinis kosulys ir dusulys gali atsirasti įprastinės veiklos metu.
Skonio ar kvapo pokyčiai gali turėti įtakos apetitui, o sąnarių ar raumenų skausmas gali būti panašus į skausmą po fizinio krūvio, tačiau be pasitenkinimo treniruote.
Svarbu pripažinti, kad su šiais iššūkiais susiduriate ne vienas. Daugeliui žmonių gali pasireikšti panašūs simptomai, o jų pripažinimas yra svarbus žingsnis ieškant pagalbos ir ieškant veiksmingų valdymo strategijų.
Priežastys
Tokie simptomai kaip nuovargis ir smegenų migla gali išlikti net po to, kai pirminė COVID-19 infekcija išnyksta. Šių ilgalaikių padarinių priežastys yra sudėtingos ir vis dar tiriamos. Vienas iš svarbių veiksnių yra organizmo imuninė reakcija, dėl kurios gali kilti uždegimas, sutrikdantis normalias organizmo funkcijas virusui išnykus.
Kita priežastis gali būti infekcijos metu pažeisti plaučiai ir kiti organai. Jei pasireiškė sunkūs simptomai, sveikstant gali kilti nuolatinių problemų.
Be to, virusas gali paveikti nervų sistemą ir sukelti neurologinių simptomų, kurie išlieka dar ilgai po ūminės fazės.
Prie to gali prisidėti ir psichologiniai veiksniai, nes stresas ir nerimas dėl pandemijos ir pačios ligos gali sukelti nuovargį ir kognityvinius sunkumus.
Kai kurie mokslininkai mano, kad virusas gali sukelti autoimuninę būseną, kai imuninė sistema klaidingai puola savo pačios ląsteles ir taip pratęsia ligos simptomus. Šių priežasčių supratimas gali padėti geriau orientuotis sveikimo kelyje.
Gydymas
Pritaikyti gydymo planai gali labai pagerinti gyvenimo kokybę tiems, kurie patiria ilgalaikį COVID-19 poveikį.
Labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris supranta sudėtingas būkles po COVID, kad nustatytų konkrečius simptomus ir parengtų išsamų metodą.
Esant nuovargiui ar raumenų silpnumui gali būti naudinga fizioterapija, kai terapeutas atlieka pratimus, padedančius palaipsniui stiprinti jėgą ir ištvermę.
Kognityvinė elgesio terapija (CBT) gali padėti, jei kovojate su su simptomais susijusiu nerimu ar depresija, nes jos metu daugiausia dėmesio skiriama įveikos strategijoms kurti ir neigiamiems mąstymo modeliams šalinti.
Vaistai gali būti skiriami nuo užsitęsusių simptomų, pavyzdžiui, galvos skausmų ar miego sutrikimų.
Aptarkite savo išgyvenimus su gydytoju, kad jis galėtų atitinkamai pakoreguoti gydymą.
Svarbus vaidmuo tenka ir mitybai; apsvarstykite subalansuotą mitybą, kurioje gausu vitaminų ir mineralų, kad galėtumėte pasveikti.
Šio proceso metu taip pat svarbu gerti vandenį.
Prevencija
Norint išvengti ilgalaikio COVID-19 poveikio, reikia imtis aktyvių sveikatos apsaugos priemonių. Labai svarbu pasiskiepyti, nes skiepai gali sumažinti sunkios ligos riziką ir sumažinti ilgalaikių komplikacijų tikimybę. Laikykitės vakcinacijos grafiko, įskaitant sveikatos priežiūros institucijų rekomenduojamus sustiprinamuosius skiepus.
Svarbu laikytis geros higienos praktikos. Dažnai plaukite rankas, naudokite rankų dezinfekavimo priemones ir venkite liesti veidą. Palaikykite švarą aplinkoje, ypač ant dažnai liečiamų paviršių. Socialinis atsiribojimas ir kaukės dėvėjimas perpildytose ar uždarose patalpose gali padėti sumažinti viruso poveikį.
Kitas svarbus žingsnis – sveikos gyvensenos palaikymas. Subalansuota mityba, reguliarūs fiziniai pratimai ir pakankamas miegas gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą ir pagerinti bendrą savijautą.
Būkite informuoti apie COVID-19 variantus ir laikykitės vietos sveikatos rekomendacijų.
Galiausiai stebėkite savo sveikatą ir kreipkitės į gydytoją, jei jaučiate neįprastus simptomus, net ir pasveikę. Ankstyva intervencija gali padėti sušvelninti galimus ilgalaikius padarinius.
Vaistažolių papildai atsigavimui
Kai sveikstama po COVID-19, labai svarbu atsižvelgti į tai, kaip jūsų mityba gali padėti gijimo procesui. Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, įrodžiusių, kad jos padeda išgydyti COVID-19, kai kurie vaistažolių papildai ir natūralūs maisto produktai gali padėti apsirūpinti svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis ir palaikyti jūsų imuninę sistemą.
Kai kurie vaistažolių papildai, kurie dažnai minimi dėl galimų imunitetą stiprinančių savybių, yra šeivamedžio uogos, ežiuolė ir astragalas. Jie gali padėti pagerinti bendrą sveikatą sveikimo metu.
Be to, naudingi gali būti natūralūs maisto produktai, kuriuose gausu vitaminų C ir D, cinko ir antioksidantų. Tokie maisto produktai kaip citrusiniai vaisiai, lapiniai žalumynai, riešutai ir sėklos gali palaikyti jūsų imuninį atsaką.
Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, vitamino C ir cinko papildai, gali padėti sustiprinti imuninę sistemą. Kai kurie žmonės taip pat svarsto galimybę naudoti vaistažolių tinktūras ar arbatas, kurių sudėtyje yra imunitetą palaikančių ingredientų.
Tačiau prieš pradedant bet kokį naują maisto papildų vartojimo režimą svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite sveikatos sutrikimų arba vartojate kitus vaistus.
Dietos, kurios gali padėti
Dietos, kurios gali padėti išgydyti ilgalaikį COVID-19 poveikį, yra Viduržemio jūros regiono dieta, priešuždegiminė dieta, augalinė dieta ir daug baltymų turinti dieta.
Viduržemio jūros regiono dietoje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, kurie gali sustiprinti imuninę funkciją ir sumažinti uždegimą.
Priešuždegiminėje dietoje daugiausia dėmesio skiriama maisto produktams, kurie mažina uždegimą organizme, pavyzdžiui, riebiai žuviai, riešutams ir lapiniams žalumynams, kurie gali palengvinti užsitęsusius simptomus.
Augalinėje dietoje akcentuojami sveiki, neperdirbti maisto produktai, kuriuose gausu antioksidantų, galinčių padėti pasveikti ir pagerinti bendrą sveikatą.
Galiausiai, daug baltymų turinti dieta gali padėti atsigauti raumenims ir atstatyti energiją, o tai labai svarbu tiems, kurie jaučia nuovargį po COVID.
Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti ilgalaikį COVID-19 poveikį, yra imbieras, ciberžolė, ramunėlių arbata, šeivamedžio uogų sirupas, žalioji arbata, citrinų vanduo ir kokosų vanduo.
Imbieras pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali padėti palengvinti virškinamojo trakto problemas, o ciberžolė, kurios sudėtyje yra kurkumino, gali sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą.
Gurkšnojant ramunėlių arbatą galima nuraminti protą ir pagerinti miego kokybę, o tai labai svarbu atsigavimui. Šeivamedžio uogų sirupe gausu antioksidantų ir jis gali sustiprinti imunitetą, o žaliojoje arbatoje gausu polifenolių, kurie palaiko bendrą sveikatą.
Į vandenį pridėjus citrinos, įgaunama vitamino C, o kokosų vanduo papildo elektrolitų atsargas ir drėkina organizmą. Šių maisto produktų ir gėrimų įtraukimas į savo mitybą gali labai palengvinti gijimo procesą ir padėti atkurti jėgas.
Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus, visada pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jie yra saugūs ir tinkami jūsų situacijai.
Dažnai užduodami klausimai
Kiek laiko paprastai trunka ilgalaikiai COVID-19 simptomai?
Ilgalaikiai COVID-19 simptomai gali trukti kelias savaites, mėnesius ar net ilgiau ir gali labai skirtis priklausomai nuo žmogaus.
Kai kuriems asmenims dar ilgai po pirminio užsikrėtimo gali pasireikšti nuolatinis poveikis, pavyzdžiui, nuovargis, smegenų migla ar pasunkėjęs kvėpavimas.
Labai svarbu stebėti savo simptomus ir kreiptis į gydytoją, jei jie nepagerėja, nes jis gali pateikti rekomendacijas, pritaikytas jūsų situacijai, ir padėti valdyti sveikimą.
Ar yra specifinių demografinių grupių, kurias labiau veikia ilgasis Covid?
Taip, tam tikroms demografinėms grupėms ilgas COVID gali turėti didesnį poveikį.
Tyrimai rodo, kad didesnė rizika gali būti moterims, ypač 30-60 metų amžiaus. Didesnę tikimybę taip pat gali turėti žmonės, turintys sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, nutukimą ar diabetą.
Tam įtakos gali turėti ir amžius; vyresnio amžiaus suaugusieji linkę patirti ilgiau trunkančius simptomus.
Jei priklausote šioms kategorijoms, būtina išlikti budriems ir pastebėjus ilgalaikius simptomus kreiptis į gydytoją.
Ar ilgalaikis COVID gali turėti įtakos psichikos sveikatai?
Taip, ilgas COVID gali paveikti jūsų psichinę sveikatą.
Daugelis žmonių praneša, kad po pirmosios ligos patiria nerimą, depresiją ir kognityvinių problemų. Šios psichikos sveikatos problemos gali kilti dėl streso, susijusio su besitęsiančiais simptomais, arba dėl nežinomybės, susijusios su pasveikimu.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiatės emociškai, ir prireikus ieškoti pagalbos. Pokalbis su gydytoju gali padėti susigaudyti šiuose pokyčiuose ir pagerinti bendrą savijautą.
Ar yra pakartotinio užsikrėtimo rizika patyrus ilgą Covid?
Taip, gali būti pakartotinės infekcijos rizika net ir po ilgo COVID vartojimo.
Nors jūsų imuninė sistema gali būti sukūrusi tam tikrą apsaugą, virusas gali mutuoti ir vėl tapti imlus. Gali būti, kad simptomai sugrįš arba sustiprės.
Labai svarbu išlikti budriems, stebėti savo sveikatą ir laikytis rekomendacijų, kad sumažintumėte riziką.
Būkite informuoti apie vakcinas ir stiprinamuosius skiepus, nes jie gali padėti apsisaugoti nuo pakartotinės infekcijos ir galimų jos padarinių.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti atsigauti po ilgalaikio Covid?
Norėdami padėti atsigauti po ilgo COVID, apsvarstykite tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius.
Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, gali padidinti jūsų energiją. Švelni mankšta, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas ar joga, gali pagerinti jūsų ištvermę.
Svarbu gerti vandenį, kuris padeda organizmui sveikti, o pakankamas miegas gali padėti atsigauti.
Sąmoningumo praktika, pavyzdžiui, meditacija, gali sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą.
Įsiklausykite į savo kūną ir elkitės pagal savo tempą.