Skip to content

Inkstų akmenys: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Inkstų akmenys – tai inkstuose susidarančios kietų mineralų ir druskų sankaupos, kurios gali sukelti stiprų skausmą šlapimo takuose. Jei kada nors patyrėte aštrų, stiprų inkstų akmenų skausmą, žinote, kaip jie gali sutrikdyti šlapimą.

Tokie simptomai kaip deginimas šlapinantis ar net kraujas šlapime gali kelti nerimą. Šių akmenų atsiradimo priežastys gali būti įvairios – nuo pasirinktos mitybos iki hidratacijos lygio, o jų supratimas gali padėti imtis prevencinių priemonių.

Gydymo galimybės yra įvairios, todėl žinodami savo pasirinkimą galite daug ką pakeisti. Be to, prevencijos metodų, neapsiribojančių vien geriamuoju vandeniu, tyrimas gali pakeisti jūsų požiūrį į inkstų sveikatą.

Straipsnis trumpai

  • Inkstų akmenys gali sukelti stiprų skausmą, deginantį šlapinimąsi, kraują šlapime ir pykinimą; norint palengvinti būklę ir išvengti komplikacijų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
  • Priežastys – didelė kalcio, oksalatų ir šlapimo rūgšties koncentracija šlapime, nepakankamas skysčių vartojimas, didelis natrio ar gyvulinės kilmės baltymų kiekis.
  • Nedideli akmenys gali išnykti natūraliai, jei yra drėkinami ir malšinamas skausmas, o didesniems akmenims pašalinti gali prireikti ESWL, ureteroskopijos arba nefrolitotomijos.
  • Profilaktiškai kasdien reikia išgerti 8-10 puodelių vandens, riboti suvartojamos druskos kiekį ir vartoti vaisius bei daržoves, kad mityba būtų subalansuota.
  • Žolelių užpilai, pavyzdžiui, kiaulpienių ir dilgėlių arbata, gali palaikyti inkstų sveikatą, tačiau prieš pradėdami naują gydymą ar papildus pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistais.

Simptomai

Inkstų akmenys gali sukelti stiprų apatinės nugaros dalies ar šono skausmą, kuris gali sklisti į pilvą ar kirkšnį. Šis skausmas dažnai pasireiškia bangomis.

Taip pat galite jausti deginimo pojūtį šlapinantis arba neatidėliotiną poreikį šlapintis, net jei šlapimo išsiskiria nedaug.

Be to, šlapime galite pastebėti kraujo, o tai gali kelti nerimą. Skausmą gali lydėti pykinimas ir vėmimas, o šaltkrėtis ar karščiavimas gali rodyti infekciją, dėl kurios reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pastebėję bet kurį iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės pagalbos. Negydomi inkstų akmenys gali sukelti komplikacijų, o ankstyva intervencija gali palengvinti jūsų diskomfortą.

Žinodami šiuos požymius ir imdamiesi veiksmų, susijusių su savo sveikata, galite veiksmingai valdyti inkstų akmenis. Įsiklausykite į savo kūną ir imkitės atitinkamų veiksmų, kad užtikrintumėte savo gerovę.

Priežastys

Suprasdami inkstų akmenų atsiradimo priežastis, galite imtis prevencinių priemonių. Inkstų akmenys gali susidaryti, kai šlapime labai koncentruojasi tam tikros medžiagos, įskaitant kalcį, oksalatą ir šlapimo rūgštį. Neišgeriant pakankamai skysčių, šlapimas gali būti koncentruotas, todėl padidėja akmenų atsiradimo rizika.

Didelę reikšmę gali turėti mityba. Dėl didelio suvartojamo natrio kiekio kalcis gali pasišalinti su šlapimu, o per didelis oksalatų turtingų maisto produktų, tokių kaip špinatai ir riešutai, kiekis gali prisidėti prie akmenų susidarymo. Be to, gyvulinės kilmės baltymai gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį, o tai gali lemti akmenų susidarymą.

Tam tikros medicininės būklės gali padidinti riziką. Medžiagų apykaitos sutrikimai, tokie kaip hiperparatiroidizmas ar diabetas, gali padidinti akmenų atsiradimo tikimybę. Nutukimas taip pat gali būti veiksnys, nes jis susijęs su šlapimo sudėties pokyčiais.

Šeimos istorija taip pat gali būti svarbi; jei giminaičiai sirgo inkstų akmenlige, jūsų šansai gali padidėti.

Gydymas

Gydant inkstų akmenligę, nedideli (paprastai mažesni nei 5 milimetrų) akmenys gali praeiti natūraliai, naudojant namines priemones, pavyzdžiui, geriant daug vandens ir vartojant skausmą malšinančius vaistus.

Jei akmenys didesni (didesni nei 5 mm), gali prireikti medicininio įsikišimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti ekstrakorporalinę smūginės bangos litotripsiją (ESWL), kad akmuo suskiltų į mažesnius gabalėlius ir lengviau praeitų.

Jei ESWL neveiksminga, gali būti pasiūlyta atlikti ureteroskopiją, kad akmuo būtų pašalintas arba suskaldytas plonu vamzdeliu, įkištu per šlapimo takus.

Sunkiais atvejais gali prireikti perkutaninės nefrolitotomijos, kurios metu atliekant nedidelį pjūvį nugaroje akmuo pašalinamas tiesiogiai.

Po gydymo gydytojas gali patarti dėl skausmo malšinimo ir tolesnės priežiūros. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl svarbu glaudžiai bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų nustatytas geriausias gydymo planas.

Prevencija

Inkstų akmenų prevencija prasideda nuo rizikos veiksnių supratimo ir sveikų pasirinkimų. Svarbu gerti vandenį. Kasdien išgerkite ne mažiau kaip 8-10 puodelių vandens, kad praskiestumėte šlapime esančias medžiagas, iš kurių gali susidaryti akmenys, ypač karštame klimate arba reguliariai sportuodami.

Atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Sumažinus suvartojamos druskos kiekį gali sumažėti kalcio kiekis šlapime, o tai gali sumažinti akmenų atsiradimo riziką. Vaisių ir daržovių įtraukimas į savo mitybą gali suteikti svarbių maistinių medžiagų ir palaikyti pusiausvyrą.

Taip pat gali būti naudinga sumažinti gyvulinės kilmės baltymų kiekį, nes per didelis jų vartojimas gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį. Jei esate linkę į tam tikrų rūšių akmenligę, apsvarstykite galimybę sumažinti daug oksalatų turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, špinatų, riešutų ir šokolado, vartojimą.

Vietoj to daugiau dėmesio skirkite kalcio turtingiems maisto produktams, tokiems kaip pieno produktai arba praturtinti alternatyvūs produktai, nes jie gali padėti išvengti akmenų susidarymo.

Vaistažolių užpilai nuo inkstų akmenų

Jei norite susidoroti su inkstų akmenlige, vaistažolių užpilai gali būti naudingas dietos papildymas. Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, garantuojančių inkstų akmenų profilaktiką ar gydymą, tam tikros vaistažolių rūšys gali padėti palaikyti inkstų sveikatą.

Pavyzdžiui, manoma, kad iš kiaulpienių šaknų ir dilgėlių lapų pagaminti vaistažolių užpilai skatina inkstų veiklą ir gali padėti išplauti akmenis.

Be vaistažolių, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti išvengti inkstų akmenų arba pagerinti inkstų sveikatą. Pavyzdžiui, dažnai rekomenduojamas kalio citratas, kuris padeda išvengti akmenų susidarymo, nes šlapimas tampa mažiau rūgštus.

Be to, gali būti naudingi magnio papildai, nes jie padeda reguliuoti kalcio kiekį organizme, o tai labai svarbu siekiant išvengti akmenų susidarymo.

Prieš pradėdami bet kokį naują gydymo ar papildų vartojimo režimą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis atitinka konkrečius jūsų sveikatos poreikius.

Dietos, kurios gali padėti

Pateikiame keletą dietų, kurios gali palaikyti gijimo procesą ir padėti įveikti inkstų akmenligę:

  1. Ši dieta riboja maisto produktus, kuriuose yra daug oksalatų, galinčių prisidėti prie akmenų susidarymo.
  2. Daug skaidulų turinti dieta: daugiau vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų gali padėti sureguliuoti virškinimą ir sumažinti akmenų susidarymo riziką.
  3. Į hidrataciją orientuota mityba: vandens vartojimas gali padėti praskiesti šlapimą ir užkirsti kelią akmenų susidarymui.
  4. Mažai natrio turinti dieta: Sumažinus suvartojamo natrio kiekį, gali sumažėti kalcio kiekis šlapime ir sumažėti kalcio akmenų susidarymo rizika.
  5. Subalansuota baltymų dieta: Baltymų iš augalinių šaltinių vartojimas gali padėti išvengti akmenų susidarymo neapkraunant inkstų.

Šios dietos gali padėti ribojant inkstų akmenų susidarymą skatinančių medžiagų vartojimą, skatinant tinkamą hidrataciją ir palaikant bendrą inkstų sveikatą subalansuota mityba.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui arba nepakenkti inkstų akmenims, yra šie: kiaulpienių arbata, dilgėlių lapų arbata, žibuoklių arbata, melisų arbata, žalioji arbata ir daug vandens.

Šios vaistažolių arbatos gali įvairiais būdais skatinti inkstų sveikatą, pavyzdžiui, kiaulpienių arbata veikia kaip diuretikas, padedantis išplauti toksinus ir mineralų perteklių.

Dilgėlių lapų arbata palaiko šlapimo funkciją ir gali padėti išvengti akmenų susidarymo. Hibiscus arbata mažina kalcio kiekį šlapime, o tai gali būti naudinga akmenų prevencijai.

Citrinžolių arbata, kurioje gausu citrinos rūgšties, gali padėti skaidyti akmenis ir turėti raminamąjį poveikį. Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti inkstų uždegimą.

Būtina gerai drėkinti inkstus vandeniu, nes tai padeda inkstams išplauti medžiagas, dėl kurių gali susidaryti akmenys.

Dažnai užduodami klausimai

Ar inkstų akmenligė gali paveikti vaikus ir paauglius?

Taip, inkstų akmenligė gali pasireikšti vaikams ir paaugliams. Nors jie dažniau pasitaiko suaugusiesiems, jauni žmonės vis tiek gali juos patirti.

Jei pastebėjote, kad jūsų vaikas skundžiasi stipriu skausmu, sunkumais šlapinantis ar krauju šlapime, būtina kreiptis į gydytoją.

Tokie veiksniai kaip dehidratacija, mityba ir tam tikros medicininės būklės gali padidinti riziką jaunesniems asmenims.

Ankstyvas ligos nustatymas ir gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti geresnius rezultatus jūsų vaikui.

Ar yra konkrečių maisto produktų, kurių reikia vengti sergant inkstų akmenlige?

Sergant inkstų akmenlige reikėtų vengti tam tikrų maisto produktų, kurie gali pabloginti jūsų būklę.

Daug oksalatų turintys maisto produktai, tokie kaip špinatai, burokėliai ir riešutai, gali prisidėti prie akmenų susidarymo, todėl geriausia juos riboti arba jų vengti.

Be to, gali padėti sumažinti suvartojamos druskos ir gyvulinės kilmės baltymų kiekį, nes jie gali padidinti kalcio kiekį šlapime.

Taip pat svarbu gerti vandenį, todėl, kad išvengtumėte akmenų, būtinai gerkite jo daug per dieną.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali sumažinti inkstų akmenų pasikartojimą?

Norint sumažinti inkstų akmenų recidyvą, gali būti naudinga keisti gyvenimo būdą.

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į vandens gėrimą; siekite kasdien išgerti bent 2-3 litrus vandens, kad išliktumėte hidratuoti.

Įtraukite subalansuotą mitybą, kurioje gausu vaisių ir daržovių, sumažinkite druskos ir gyvulinės kilmės baltymų kiekį.

Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat gali padėti, todėl svarbu išlikti aktyviems.

Galiausiai stebėkite kalcio suvartojimą; jis būtinas, tačiau būkite atsargūs ir nepersistenkite.

Šie veiksmai gali gerokai sumažinti akmenų sugrįžimo riziką.

Kaip inkstų akmenys veikia inkstų funkciją laikui bėgant?

Laikui bėgant inkstų akmenys gali smarkiai paveikti inkstų funkciją.

Kai akmenys užkemša šlapimo takus, inkstuose gali susikaupti spaudimas, kuris gali būti pažeistas. Jei akmenys dažnai kartojasi, jie gali sukelti randus ir sumažinti inkstų gebėjimą filtruoti atliekas.

Gali būti, kad pasekmių iš karto nepastebėsite, tačiau laikui bėgant susilpnėjusi funkcija gali sukelti rimtesnių problemų.

Geriamasis vanduo gali padėti sumažinti šiuos pavojus, todėl patartina aktyviai rūpintis savo sveikata.

Ar yra genetinis polinkis sirgti inkstų akmenlige?

Taip, gali būti genetinis polinkis sirgti inkstų akmenlige.

Jei jūsų šeimoje yra buvę inkstų akmenų, tikimybė, kad jų atsiras, gali padidėti. Tam tikros paveldimos būklės gali turėti įtakos tam, kaip jūsų organizmas perdirba mineralines medžiagas, todėl gali susidaryti akmenys.

Galbūt norėsite aptarti savo šeimos sveikatos istoriją su gydytoju, nes supratimas apie savo genetinę kilmę gali padėti imtis prevencinių priemonių ir priimti pagrįstus gyvenimo būdo sprendimus, kad sumažintumėte riziką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *