Skip to content

Kataras: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Kataras – tai būklė, kuriai būdingas pernelyg didelis gleivių kaupimasis gerklėje ir nosies kanaluose, dažnai sukeliantis diskomfortą ir apsunkinantis kvėpavimą.

Sergantieji kataru gali dažnai valytis gerklę arba jausti užgulimą.

Labai svarbu suprasti katarui būdingus simptomus ir priežastis, taip pat veiksmingas gydymo galimybes ir prevencines priemones, kurios gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

Toliau šiame įraše aptariami katarų simptomai, priežastys, gydymo būdai ir prevencinės strategijos.

Straipsnis trumpai

  • Katarui būdingi šie simptomai: nuolatinės tirštos gleivės, pasunkėjęs kvėpavimas, gerklės perštėjimas, spaudimas sinusuose, pakitęs kvapas ir skonis.
  • Dažniausios priežastys yra kvėpavimo takų infekcijos, alergijos, aplinkos dirgikliai ir medicininės būklės, pavyzdžiui, sinusitas ar astma.
  • Gydymo būdai: be recepto parduodami antihistamininiai vaistai, dekongestantai, garų inhaliacijos, fiziologiniai aerozoliai, o įsisenėjusiems atvejams reikia kreiptis į gydytoją.
  • Prevencijos strategijos apima subalansuotą mitybą, reguliarų drėkinimą, alergenų vengimą, geros higienos palaikymą ir oro valytuvų naudojimą.
  • Žolelių arbatos ir priešuždegiminės dietos gali padėti palengvinti simptomus ir sustiprinti imunitetą prieš katarą.

Simptomai

Sergant kataru gali pasireikšti keletas simptomų, kurie gali sukelti diskomfortą. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra nuolatinis tirštų gleivių kaupimasis gerklėje arba nosies kanaluose, dėl kurio gali būti sunku kvėpuoti, ypač miego metu.

Taip pat galite jausti nuolatinį poreikį valyti gerklę ar kosėti. Gali atsirasti spaudimas ar diskomfortas sinusuose, todėl gali skaudėti galvą ar veidą. Jei katarą sukėlė infekcija, galite karščiuoti arba jausti nuovargį.

Taip pat gali sutrikti uoslė ir skonis, todėl maistas gali būti mažiau malonus. Jei gleivės nuteka į gerklę, gali skaudėti gerklę, o tai dar labiau padidins jūsų diskomfortą.

Dėl gerklės patinimo jūsų balsas gali skambėti kitaip, gali būti užkimęs ar prislopintas. Šie simptomai gali būti įvairaus intensyvumo ir gali sustiprėti tam tikroje aplinkoje, pavyzdžiui, esant sausam orui arba alergijos sezono metu.

Šių simptomų supratimas gali padėti efektyviau valdyti savo diskomfortą.

Priežastys

Katarą gali sukelti keli veiksniai, dėl kurių kvėpavimo takuose gaminasi per daug gleivių. Dažniausios priežastys yra kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip peršalimas ar gripas, kai organizmas gali gaminti daugiau gleivių, kad sulaikytų ir pašalintų patogenus.

Alergija alergenams, tokiems kaip žiedadulkės, dulkių erkutės ar naminių gyvūnų pleiskanos, taip pat gali sukelti nosies ertmės dirginimą, dėl kurio padidėja gleivių gamyba.

Aplinkos dirgikliai, įskaitant dūmus, užterštumą ar stiprius kvapus, gali sustiprinti katarui būdingus simptomus, ypač jei su jais susiduriama reguliariai. Tam tikros medicininės būklės, pavyzdžiui, sinusitas ar astma, gali paskatinti lėtinį katarą.

Gyvenimo būdas, pavyzdžiui, rūkymas ar besaikis alkoholio vartojimas, gali susilpninti kvėpavimo sistemą ir padidinti gleivių gamybą. Be to, oro pokyčiai, ypač šaltas ir sausas oras, gali paskatinti organizmą gaminti daugiau gleivių kaip apsaugos priemonę.

Šių dirgiklių nustatymas gali padėti sumažinti jų poveikį jūsų sveikatai.

Gydymas

Kad kataras būtų veiksmingai įveiktas, naudokite kelis gydymo būdus. Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, antihistamininiai preparatai ir dekongestantai, gali suteikti greitą palengvėjimą, nes sumažina gleivių gamybą ir išvalo nosies takus.

Jei katarą sukelia alergija, reguliarus antihistamininių vaistų vartojimas gali padėti sumažinti simptomus.

Garų įkvėpimas gali padėti atpalaiduoti gleives ir nuraminti sudirgusius nosies audinius. Naudingi gali būti fiziologiniai nosies purškalai, kurie padeda sudrėkinti nosies takus ir išvalyti gleivių perteklių.

Dėl nuolatinių simptomų patartina kreiptis į gydytoją. Jis gali paskirti kortikosteroidų ar kitų vaistų uždegimui mažinti ir gydyti bet kokias gretutines ligas, pavyzdžiui, sinusitą ar infekcijas.

Svarbu gerti vandenį, kad išretėtų gleivės ir paspartėtų drenažas.

Be to, jei namuose, ypač sausuoju metų laiku, naudojate oro drėkintuvą, tai gali padėti palaikyti drėgmę ore.

Prevencija

Katarui užkirsti kelią gali padėti sveikas gyvenimo būdas ir kuo mažesnis dirgiklių poveikis. Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą ir padėti kovoti su infekcijomis, galinčiomis sukelti katarą.

Svarbu gerti vandenį, kad gleivinės būtų drėgnos.

Nustatykite ir venkite alergenų ir dirgiklių, kurie gali sukelti simptomų paūmėjimą. Dažniausi dirgikliai gali būti dūmai, stiprūs kvepalai ir dulkės. Jei esate alergiškas, patartina pasikonsultuoti su gydytoju, kad galėtumėte veiksmingai ją valdyti.

Reguliarus valymas ir oro valytuvo naudojimas taip pat gali padėti sumažinti dirgiklių kiekį jūsų aplinkoje.

Labai svarbu laikytis geros higienos. Dažnai plaudami rankas galite sumažinti infekcijų, galinčių sukelti katarą, riziką. Jei esate šalia sergančių asmenų, išlaikydami atstumą galite apsisaugoti nuo mikrobų.

Galiausiai, pakankamas miegas ir streso valdymas gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą. Imdamiesi šių aktyvių veiksmų galite gerokai sumažinti tikimybę susirgti kataru.

Vaistažolių arbatos

Jei norite palengvinti katarą, žolelių arbatos gali būti raminanti priemonė. Tam tikros vaistažolės ne tik padeda išvalyti kamščius, bet ir palaiko bendrą jūsų mitybą.

Nors tokios vaistažolių priemonės kaip pipirmėtės, imbieras ir ramunėlės gali būti naudingos, yra ir kitų natūralių priemonių, kurias galite apsvarstyti, pavyzdžiui, garų inhaliacija su eteriniais aliejais arba fiziologiniai nosies purškalai.

Be vaistažolių arbatų, simptomus valdyti gali padėti ir vaistai bei maisto papildai. Be recepto parduodami antihistamininiai vaistai (pvz., loratadinas arba cetirizinas) ir dekongestantai (pvz., pseudoefedrinas) gali suteikti palengvėjimą.

Tokie papildai kaip vitaminas C, cinkas ir kvercetinas pasižymi imunitetą stiprinančiomis savybėmis ir taip pat gali padėti sumažinti simptomus.

Šių alternatyvų ir vaistažolių arbatų įtraukimas į savo kasdienybę gali pastebimai pakeisti jūsų katarui būdingus simptomus.

Dieta, kuri gali padėti

Katarui gydyti gali padėti šios dietos: priešuždegiminė dieta, dieta su mažu pieno kiekiu, dieta, kurioje daugiausia dėmesio skiriama drėkinimui, dieta, kurioje gausu maistinių medžiagų, ir eliminacinė dieta.

Priešuždegiminė dieta gali padėti sumažinti kvėpavimo takų sistemos uždegimą, įtraukiant maisto produktus, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių ir antioksidantų, o mažo pieno kiekio dieta gali sumažinti gleivių susidarymą, todėl gali sumažėti užsikimšimas.

Į hidrataciją orientuotoje dietoje pabrėžiama skysčių svarba gleivėms skystinti, kad jos lengviau pasišalintų, o maistinių medžiagų turtinga dieta užtikrina, kad organizmas gautų būtinų vitaminų ir mineralų imuninei sistemai palaikyti.

Galiausiai eliminacijos dieta gali padėti nustatyti ir pašalinti bet kokį jautrumą maistui, dėl kurio gali paūmėti simptomai, ir taip pagerinti kvėpavimo takų sveikatą ir komfortą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui arba nepadaryti dar didesnės žalos katarui, yra žolelių arbatos (imbiero, pipirmėčių, ramunėlių ir ciberžolės), šiltas citrinų vanduo ir medus.

Žolelių arbatos, pavyzdžiui, imbiero arbata, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti išvalyti gleives, o pipirmėčių arbata veikia kaip natūralus dekongestantas, palengvinantis kvėpavimą.

Ramunėlių arbata ramina ir gali sumažinti gerklės diskomfortą bei sumažinti uždegimą. Ciberžolės arbatoje yra kurkumino, kuris pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu.

Šiltas citrinų vanduo padeda išsklaidyti gleives, drėkina organizmą ir suteikia vitamino C, kuris palaiko imuninę sistemą.

Į šiuos gėrimus pridėjus medaus galima sustiprinti jų raminamąjį poveikį ir suteikti antibakterinių savybių, taip dar labiau palengvinant su kataru susijusius nemalonius pojūčius.

Dažnai užduodami klausimai

Ar kataras gali būti užkrečiamas kitiems?

Kataras paprastai nėra užkrečiamas.

Tačiau pagrindinės infekcijos, galinčios sukelti katarą, pavyzdžiui, peršalimas ar gripas, gali būti užkrečiamos.

Jei sergate katarą sukeliančia peršalimo liga, virusą galite perduoti kitiems.

Pravartu laikytis geros higienos, pavyzdžiui, dažnai plauti rankas ir vengti artimo kontakto su kitais asmenimis, kai blogai jaučiatės.

Taip padėsite išvengti galimos infekcijos plitimo.

Ar kataras yra rimtos ligos požymis?

Kataras pats savaime gali nebūti rimtos ligos požymis. Jis dažnai rodo įprastą problemą, pavyzdžiui, alergiją ar peršalimą.

Tačiau jei pastebėjote nuolatinius simptomus, verta kreiptis į gydytoją. Jis gali padėti nustatyti, ar nėra pagrindinės problemos, į kurią reikia atkreipti dėmesį.

Pasikliaukite savo nuojauta; jei kas nors negerai, nedvejodami kreipkitės į specialistus. Jūsų sveikata yra svarbi, todėl būkite informuoti ir aktyviai reaguokite į bet kokius pokyčius.

Kiek laiko paprastai trunka kataras?

Kataras paprastai trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių, priklausomai nuo jo priežasties.

Jei peršalote arba esate alergiškas, simptomai gali užsitęsti ilgiau.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiasi jūsų kūnas.

Jei simptomai išlieka ilgiau nei porą savaičių arba sustiprėja, patartina kreiptis į gydytoją.

Jis gali padėti nustatyti, ar nėra pagrindinės problemos, kurią reikia spręsti.

Ar kataras turi ilgalaikį poveikį?

Kataras pats savaime ilgalaikių pasekmių nesukelia, tačiau nuolatinis kataras gali sukelti komplikacijas, pavyzdžiui, sinusų infekcijas ar lėtines kvėpavimo takų problemas.

Jei susiduriate su užsitęsusiais simptomais, pravartu pasikonsultuoti su gydytoju. Jie gali patarti ir padėti išvengti galimų komplikacijų, kurios gali kilti dėl negydomo kataro.

Visada verta atkreipti dėmesį į savo sveikatą!

Ar vaikai taip pat gali patirti katarui būdingų simptomų?

Taip, vaikams gali pasireikšti kataro simptomai.

Galite pastebėti, kad jiems varva ar užsikimšusi nosis, jie gali kosėti ar net skaudėti gerklę.

Neretai vaikai serga peršalimo ligomis arba alergijomis, todėl atsiranda šie simptomai.

Jei pastebėjote šiuos vaiko požymius, verta stebėti jo būklę.

Vandens gėrimas gali padėti jiems pasijusti geriau, kol jų organizmas kovos su pagrindine priežastimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *