Skip to content

Kirčio trauma: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

„Whiplash” – tai trauma, atsirandanti staiga sukrėtus kaklą, dažnai dėl autoįvykio ar su sportu susijusio incidento, ir sukelianti įvairius simptomus, pavyzdžiui, kaklo skausmą, galvos skausmą ir sustingimą.

Kiekvienam, patyrusiam tokio pobūdžio traumą, labai svarbu suprasti whiplash simptomus, priežastis, veiksmingą gydymą ir prevencijos strategijas.

Toliau šiame pranešime apžvelgiami whiplash simptomai, įvairios jo priežastys, gydymo galimybės ir prevencinės priemonės.

Straipsnis trumpai

  • „Whiplash” simptomai yra kaklo skausmas, sustingimas, galvos skausmas, galvos svaigimas ir rankų dilgčiojimas, dažnai atsirandantis dėl staigių kaklo judesių.
  • Dažniausios galvos sumušimo priežastys yra autoavarijos, sporto traumos, kritimai ir net smulkūs incidentai, pavyzdžiui, suklupimas.
  • Veiksmingi gydymo būdai yra poilsis, ledo dėjimas, fizioterapija ir be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai; jei simptomai išlieka, kreipkitės į gydytoją.
  • Prevencijos strategijos apima saugos diržų segėjimą, saugų vairavimą, taisyklingą laikyseną ir kaklo pratimus.
  • Priešuždegiminė mityba su omega-3 riebalų rūgštimis, spalvingais vaisiais ir žolelių arbatomis gali padėti atsigauti ir sumažinti skausmą.

Simptomai

Whiplash gali sukelti kaklo skausmą, sustingimą, galvos skausmą, galvos svaigimą, nuovargį ir miego režimo pokyčius.

Kaklo skausmas gali būti nuo silpno iki stipraus, todėl gali būti sunku pasukti galvą ar apsidairyti. Šį skausmą dažnai lydi sustingimas, sukeliantis diskomfortą judant. Galvos skausmas gali kilti nuo kaukolės pamato ir sklisti į priekį.

Be to, kai kurie asmenys praneša apie galvos svaigimą ar svaigimą, sunkumus susikaupti ir nuovargį, kurie gali sutrikdyti kasdienę veiklą.

Dėl skausmo poveikio bendrai savijautai taip pat gali atsirasti rankų dilgčiojimas ar tirpimas, kaklo ir pečių raumenų spazmai ir emociniai simptomai, tokie kaip nerimas ar dirglumas.

Jei pastebėjote šiuos simptomus po staigaus sukrėtimo ar smūgio, labai svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė ir sudarytas gydymo planas.

Priežastys

Šleikštulys atsiranda dėl staigių kaklo judesių, kurie įtempia raumenis ir raiščius, dažniausiai dėl autoavarijų, sporto traumų ar kritimų.

Pavyzdžiui, automobilio avarijos metu jūsų kūnas gali likti nejudrus, o galva staigiai stumiama į priekį ir traukiama atgal, todėl kaklas įsitempia.

Kontaktinės sporto šakos, pavyzdžiui, futbolas ar ledo ritulys, taip pat nekontaktinė veikla, pavyzdžiui, gimnastika, taip pat gali sukelti šleikštulį dėl staigaus smūgio ar nepatogaus nusileidimo.

Net nedideli incidentai, pavyzdžiui, suklupimas, gali sukelti šleikštulį, nes traumos sunkumas dažnai priklauso nuo smūgio jėgos, o ne nuo situacijos.

Labai svarbu atkreipti dėmesį į bet kokį kaklo skausmą ar sustingimą po incidento ir kreiptis į gydytoją, kad jis įvertintų galimą galvos traumą.

Gydymas

Efektyvus šleikštulio gydymas apima poilsį, ledo vartojimą ir laipsnišką judėjimo įvedimą, kad sumažėtų skausmas ir patinimas.

Pirmosiomis dienomis po traumos keletą kartų per dieną po 15-20 minučių dėkite ledo kompresus ant pažeistos vietos, kad sumažintumėte uždegimą ir pajustumėte palengvėjimą.

Po poros dienų galite pamažu pradėti švelniai judėti.

Naudinga fizioterapija; apmokytas terapeutas padės jums atlikti pratimus, skirtus judesių amplitudei gerinti ir kaklo raumenims stiprinti.

Be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali padėti sumažinti diskomfortą.

Jei simptomai išlieka arba stiprėja, kreipkitės į gydytoją, kuris gali rekomenduoti receptinių vaistų ar kitų intervencinių priemonių.

Kai kuriais atvejais gali būti pasiūlyta laikina kaklo apykaklė, tačiau labai svarbu ja nepasikliauti per ilgai.

Skausmo malšinimui gali padėti ir atsipalaidavimo technikos, pavyzdžiui, gilus kvėpavimas arba meditacija.

Prevencija

Kad išvengtumėte galvos sumušimo traumų, visada prisisekite saugos diržą ir pasirūpinkite, kad galvos atrama būtų tokiame pačiame aukštyje kaip ir galva. Taip sumažinsite atstumą, kuriuo susidūrimo metu juda jūsų galva.

Važiuodami laikykitės saugaus atstumo nuo priekyje važiuojančios transporto priemonės, kad turėtumėte pakankamai laiko reaguoti ir sumažintumėte galinio susidūrimo tikimybę.

Stebėkite aplinką ir venkite išsiblaškymo, galinčio sukelti eismo įvykį.

Kaip keleivis prisisekite saugos diržus ir priminkite tai padaryti kitiems. Jei važiuojate motociklu, dėvėkite šalmą ir apsaugos priemones, kad sumažintumėte sužeidimų riziką.

Be to, kasdienės veiklos metu laikykitės taisyklingos laikysenos – sėdėdami ar stovėdami laikykite kaklą vienoje linijoje su stuburu.

Reguliariai atlikdami kaklo ir pečių pratimus galite sustiprinti raumenis ir pagerinti lankstumą.

Galiausiai visada vairuokite blaivūs, nes alkoholis ir narkotikai pablogina apsisprendimą ir reakciją, todėl padidėja avarijų, galinčių sukelti šleikštulį, rizika.

Laikydamiesi šių atsargumo priemonių galite gerokai sumažinti tikimybę patirti šią skausmingą traumą.

Vaistažolių papildai

Jei ieškote palengvėjimo nuo whiplash, tam tikri vaistažolių papildai gali atlikti svarbų vaidmenį jūsų sveikimo procese.

Tam tikros dietos ir maisto produktai, pavyzdžiui, priešuždegiminės priemonės, taip pat gali pagerinti gijimo procesą.

Panagrinėkime, kokios vaistažolių priemonės ir dietos pasirinkimai gali padėti jums geriau jaustis.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, galinčios padėti gijimui, yra priešuždegiminė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta ir dieta, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių.

Priešuždegiminėje dietoje daugiausia dėmesio skiriama tokiems maisto produktams kaip vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai ir sveiki riebalai, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą.

Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje gausu liesų baltymų, sveikų riebalų ir antioksidantų, taip pat gali padėti pasveikti, nes gerina bendrą sveikatą ir mažina uždegimą.

Be to, dieta, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, esančių riebioje žuvyje, linų sėmenyse ir graikiniuose riešutuose, gali padėti dar labiau sumažinti skausmą ir uždegimą, susijusį su šleikštuliu.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo proceso metu:

  • Lašiša
  • Graikiniai riešutai
  • Linų sėmenys
  • Uogos
  • Špinatai
  • Saldžiosios bulvės
  • Ciberžolė
  • Imbieras
  • Ramunėlių arbata
  • Pipirmėčių arbata
  • Daug vandens

Šie maisto produktai ir gėrimai gali padėti šiais būdais:

Lašiša, graikiniai riešutai ir linų sėmenys turi daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą.

Spalvingi vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, uogos, špinatai ir saldžiosios bulvės, turi antioksidantų, kurie apsaugo organizmą nuo oksidacinio streso.

Ciberžolėje yra kurkumino, kuris pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, todėl naudingas skausmui mažinti.

Imbieras gali sumažinti nemalonius pojūčius ir sustingimą, ypač vartojamas kaip arbata arba dedamas į maistą.

Bendram atsigavimui labai svarbu išlikti hidratuotam ir vartoti daug vandens, o žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių, gali turėti raminamąjį poveikį ir padėti numalšinti diskomfortą.

Dažnai užduodami klausimai

Kiek laiko paprastai užtrunka pagydyti Whiplash?

Bičių smūgis paprastai pagerėja po kelių dienų ar poros savaičių, tačiau visiškas pasveikimas gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, priklausomai nuo traumos sunkumo ir jūsų bendros sveikatos būklės.

Labai svarbu įsiklausyti į savo kūną ir kreiptis į gydytoją, jei simptomai išlieka arba stiprėja.

Poilsis, švelnus judėjimas ir gydymo plano laikymasis gali padėti greičiau pasveikti.

Ar whiplash gali sukelti ilgalaikių komplikacijų?

Taip, kai kuriems žmonėms whiplash gali sukelti ilgalaikių komplikacijų.

Galite jausti lėtinį kaklo skausmą, sustingimą ar galvos skausmus, kurie tęsiasi mėnesius ar net metus.

Be to, kai kurie asmenys praneša apie kognityvines problemas, pavyzdžiui, atminties sutrikimus ar sunkumus susikaupti.

Pastebėjus nuolatinius simptomus, būtina ieškoti tinkamo gydymo ir kreiptis į gydytoją.

Aktyviai rūpindamiesi savo sveikimu galite sumažinti šiuos galimus ilgalaikius padarinius savo gyvenimo kokybei.

Ar yra specialių pratimų, padedančių atsigauti?

Taip, yra specialių pratimų, kurie gali padėti atsigauti.

Švelnūs kaklo tempimo ir stiprinimo pratimai padeda pagerinti lankstumą ir palaikyti raumenis aplink kaklą. Gali būti, kad norėsite išbandyti smakro pritraukimus, šoninius lenkimus ir pečių sukimosi pratimus.

Visada įsiklausykite į savo kūną ir nespauskite per skausmą.

Prieš pradedant bet kokius fizinius pratimus verta pasitarti su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog jie yra saugūs jūsų situacijai.

Ar šleikštulys dažniau pasitaiko tam tikrose amžiaus grupėse?

Taip, šleikštulys dažniau pasitaiko tam tikrose amžiaus grupėse.

Jaunesni asmenys, ypač tie, kurie sportuoja ar užsiima didelį poveikį turinčia veikla, dažnai jį patiria dėl nelaimingų atsitikimų.

Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms dėl sumažėjusios kaklo jėgos ir lankstumo gali kilti didesnė sunkių traumų rizika.

Ar šleikštulys gali paveikti emocinę sveikatą arba nuotaiką?

Taip, šleikštulys neabejotinai gali turėti įtakos jūsų emocinei sveikatai ir nuotaikai.

Kai jaučiate skausmą ir diskomfortą, tai gali sukelti nusivylimą, nerimą ar net depresiją.

Susidūrę su fiziniais simptomais, galite jaustis irzlesni ar prislėgti.

Svarbu pripažinti šiuos jausmus ir kreiptis pagalbos į draugus, šeimos narius ar gydytoją, kad būtų lengviau valdyti savo emocinę savijautą sveikimo metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *