Nepakankamai aktyvi skydliaukė arba hipotirozė – tai būklė, kai skydliaukė negamina pakankamai hormonų, todėl pasireiškia tokie simptomai kaip nuovargis, svorio padidėjimas, odos ir nuotaikos pokyčiai.
Ši būklė gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant autoimuninius sutrikimus ir mitybos trūkumus. Yra veiksmingų gydymo būdų, todėl labai svarbu suprasti simptomus ir prevencines priemones.
Ryšys tarp kasdienių įpročių, gyvenimo būdo pasirinkimų ir skydliaukės funkcijos gali būti svarbesnis, nei manote.
Alternatyvių gydymo būdų ir gyvenimo būdo korekcijų vaidmuo valdant skydliaukės sveikatą nagrinėjamas šiame įraše.
Straipsnis trumpai
- Dažniausi nepakankamai aktyvios skydliaukės simptomai yra nuovargis, padidėjęs svoris, sausa oda, plaukų slinkimas ir nuotaikų svyravimai.
- Pagrindinė priežastis yra Hašimoto tiroiditas, taip pat jodo trūkumas ir tam tikri skydliaukės funkciją veikiantys vaistai.
- Gydymas paprastai apima pakaitinę hormonų terapiją ir reguliarius kraujo tyrimus hormonų lygiui stebėti.
- Prevencinės priemonės apima subalansuotą mitybą, kurioje gausu jodo, reguliarius fizinius pratimus ir veiksmingus streso valdymo būdus.
- Žolelių papildai ir specialios dietos, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono ar Paleo, gali palaikyti skydliaukės sveikatą ir mažinti uždegimą.
Simptomai
Daugelis žmonių, kurių skydliaukės veikla nepakankamai aktyvi, jaučia nuovargį, svorio augimą, sausą odą, plaukų slinkimą, jautrumą šalčiui, nuotaikos pokyčius, vidurių užkietėjimą ir sąnarių ar raumenų skausmus.
Dėl nuolatinio nuovargio gali būti sunku susikaupti ar atlikti kasdienes užduotis, o nepaaiškinamas svorio augimas gali pasireikšti nepaisant nepakeistos mitybos ir fizinio aktyvumo.
Sausa oda ir plaukų slinkimas gali neigiamai paveikti jūsų savivertę, be to, galite jaustis neįprastai šaltai, kai kiti jaučiasi patogiai.
Taip pat gali atsirasti nuotaikos svyravimų, dėl kurių padidės depresijos ar nerimo jausmas.
Be to, dėl vidurių užkietėjimo gali sutrikti virškinimas, o sąnarių ar raumenų skausmas gali apriboti jūsų judrumą ir mėgavimąsi veikla.
Labai svarbu žinoti apie šiuos simptomus, nes jų atpažinimas yra pirmas žingsnis sprendžiant skydliaukės sveikatos problemas.
Jei įtariate, kad jaučiate kurį nors iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją, kad jis tinkamai įvertintų ir patartų.
Priežastys
Norint veiksmingai valdyti ir gydyti skydliaukę, labai svarbu suprasti nepakankamai aktyvios skydliaukės priežastis, įskaitant Hašimoto tiroiditą, jodo trūkumą, tam tikrus vaistus, spindulinę terapiją ir amžių.
Hašimoto tiroiditas yra autoimuninis sutrikimas, kai imuninė sistema atakuoja skydliaukę ir dėl to sumažėja hormonų gamyba. Riziką gali padidinti šeimoje pasitaikantys skydliaukės sutrikimai.
Kita svarbi priežastis – jodo trūkumas, nes organizmui reikia jodo skydliaukės hormonams gaminti, o jo trūkumas gali sukelti hipotirozę.
Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, litis ir amiodaronas, taip pat gali trikdyti skydliaukės funkciją, todėl svarbu juos aptarti su gydytoju, jei juos vartojate.
Spindulinė terapija, ypač dėl galvos ir kaklo vėžio, gali pažeisti skydliaukę. Kai kuriais atvejais būtina chirurginiu būdu pašalinti skydliaukę (tiroidektomija), todėl sumažėja hormonų gamyba.
Galiausiai prie to prisideda ir amžius; senstant didėja skydliaukės problemų atsiradimo rizika.
Gydymas
Pakaitinė hormonų terapija yra dažniausiai taikomas nepakankamai aktyvios skydliaukės gydymas, naudojant sintetinius skydliaukės hormonus, kurie normalizuoja hormonų kiekį ir palengvina simptomus.
Štai keletas svarbiausių dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti gydant:
- Reguliarus stebėjimas: Reguliarūs kraujo tyrimai yra labai svarbūs siekiant užtikrinti, kad jūsų hormonų kiekis būtų subalansuotas, todėl gydytojas prireikus gali koreguoti dozę.
- Nuoseklumas yra svarbiausia: Nuolatinis vaistų vartojimas, paprastai ryte nevalgius, užtikrina optimalią absorbciją ir veiksmingumą.
- Gyvenimo būdo pokyčiai: Kartu su vaistais, sveika mityba, reguliari mankšta ir streso valdymo būdai gali dar labiau sustiprinti skydliaukės sveikatą.
Visada pasikonsultuokite su gydytoju, kad gydymo planas būtų pritaikytas konkretiems jūsų poreikiams.
Pasirinkę tinkamą metodą galite veiksmingai valdyti nepakankamai aktyvią skydliaukę ir gyventi visavertį gyvenimą.
Prevencija
Imdamiesi aktyvių veiksmų galite gerokai sumažinti riziką susirgti nepakankama skydliaukės veikla. Pradėkite nuo subalansuotos mitybos, kurioje gausu svarbiausių maistinių medžiagų. Skydliaukės veiklai labai svarbus jodas; į savo maistą įtraukite daug jodo turinčių maisto produktų, tokių kaip žuvis, pieno produktai ir joduota druska.
Pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai seleno ir cinko, kurių yra riešutuose, sėklose ir neskaldytuose grūduose, nes jie palaiko skydliaukės sveikatą.
Labai svarbu reguliariai mankštintis ir kiekvieną savaitę bent 150 minučių (maždaug 2,5 valandos) užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine veikla. Fizinis aktyvumas ne tik padeda išlaikyti sveiką svorį, bet ir skatina bendrą hormonų pusiausvyrą.
Labai svarbu stebėti savo sveikatą. Atkreipkite dėmesį į bet kokius organizmo pokyčius ir nedvejodami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote nerimą keliančių simptomų. Reguliarūs patikrinimai gali padėti anksti pastebėti galimas problemas.
Galiausiai labai svarbu veiksmingai valdyti stresą. Lėtinis stresas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, įskaitant skydliaukės hormonus.
Praktikuokite atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, jogą, meditaciją ar gilaus kvėpavimo pratimus, kad suvaldytumėte streso lygį. Įgyvendindami šias strategijas galite gerokai sumažinti nepakankamos skydliaukės veiklos riziką ir pagerinti bendrą savijautą.
Vaistažolių papildai skydliaukei palaikyti
Jei norite palaikyti skydliaukę, verta apsvarstyti tam tikrus vaistažolių papildus.
Be šių papildų, tam tikros dietos ir maisto produktų pasirinkimas taip pat gali būti svarbūs skydliaukės sveikatai palaikyti.
Panagrinėkime, kaip tai, ką valgote ir geriate, gali jums padėti.
Dietos, kurios gali padėti
Pateikiame keletą dietų, kurios gali padėti gydyti nepakankamai aktyvią skydliaukę turinčius asmenis:
- Ši dieta gali sumažinti uždegimą ir palengvinti simptomus asmenims, kurie yra jautrūs glitimui.
- Paleo dieta: ši dieta, kurioje daugiausia dėmesio skiriama visaverčiam maistui ir atsisakoma perdirbtų produktų, gali pagerinti maistinių medžiagų suvartojimą ir palaikyti bendrą skydliaukės sveikatą.
- Viduržemio jūros regiono dieta: Ši dieta, kurioje gausu sveikų riebalų, vaisių ir daržovių, gali sustiprinti priešuždegimines savybes ir suteikti esminių maistinių medžiagų, kurios palaiko skydliaukės funkciją.
- DASH dieta: Ši dieta yra skirta hipertenzijai mažinti, joje daugiausia dėmesio skiriama vaisiams, daržovėms ir neskaldytiems grūdams, kurie gali pagerinti bendrą sveikatos būklę ir būti naudingi skydliaukės funkcijai.
Šios dietos gali padėti aprūpinant būtiniausiomis maistinėmis medžiagomis, mažinant uždegimą ir pašalinant maisto produktus, kurie gali sustiprinti simptomus arba sutrikdyti skydliaukės funkciją.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti skydliaukės sveikatai: lapiniai žalumynai, riešutai ir sėklos, riebi žuvis, kiaušiniai, uogos, kryžmažiedės daržovės, jodo turtingi maisto produktai (pvz., jūros dumbliai) ir vaistažolių arbatos (pvz., imbiero ar pipirmėčių).
Lapiniuose žalumynuose gausu antioksidantų ir svarbiausių vitaminų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą sveikatą.
Riešutuose ir sėklose, ypač braziliškuose, gausu seleno, labai svarbaus skydliaukės hormonų konversijai.
Riebios žuvys aprūpina omega-3 riebalų rūgštimis, kurios gali padėti valdyti uždegimą ir palaikyti hormonų gamybą.
Kiaušiniai yra geras baltymų ir vitamino D, svarbaus medžiagų apykaitos procesams, šaltinis.
Uogose gausu antioksidantų, kurie gali apsaugoti skydliaukę nuo oksidacinio streso.
Saikingai vartojamos kryžmažiedės daržovės gali būti naudingos, nes jose yra junginių, kurie gali padėti reguliuoti hormonų pusiausvyrą.
Jodo turtingi maisto produktai, pavyzdžiui, jūros dumbliai, yra būtini skydliaukės hormonų gamybai, ypač jei jūsų mityboje trūksta jodo.
Žolelių arbatos, pavyzdžiui, imbiero ir pipirmėčių, gali palengvinti virškinimą ir sumažinti uždegimą, taip dar labiau skatindamos skydliaukės sveikatą.
Dažnai užduodami klausimai
Ar nepakankamai aktyvi skydliaukė gali turėti įtakos psichikos sveikatai ir nuotaikai?
Taip, nepakankamai aktyvi skydliaukė neabejotinai gali turėti įtakos jūsų psichinei sveikatai ir nuotaikai. Galite pastebėti tokius simptomus kaip nuovargis, depresija ar nerimas, kurie gali apsunkinti kasdienį gyvenimą.
Tai ne tik fiziniai simptomai; jūsų smegenys gali būti miglotos, ir jums gali būti sunku susikaupti.
Jei jaučiate šiuos pokyčius, būtina pasikalbėti su gydytoju. Jie gali padėti rasti būdų, kaip suvaldyti šiuos simptomus ir pagerinti bendrą savijautą.
Ar svorio didėjimas visada yra nepakankamai aktyvios skydliaukės pasekmė?
Svorio padidėjimas ne visada yra tiesioginis nepakankamos skydliaukės veiklos rezultatas.
Nors lėta skydliaukės veikla gali lemti svorio pokyčius, kiti veiksniai, tokie kaip mityba, gyvenimo būdas ir genetika, taip pat vaidina svarbų vaidmenį.
Jei pastebėjote netikėtai padidėjusį svorį, būtina įvertinti savo bendrus įpročius ir pasikonsultuoti su gydytoju.
Jie gali padėti nustatyti pagrindines priežastis ir sukurti individualų metodą, kaip veiksmingai valdyti savo svorį.
Kaip amžius turi įtakos hipotirozės išsivystymo rizikai?
Su amžiumi rizika susirgti hipotireoze didėja.
Taip atsitinka todėl, kad skydliaukė laikui bėgant gali tapti mažiau veiksminga arba ją gali paveikti autoimuninės ligos.
Vyresnio amžiaus žmonės dažnai yra jautresni hormonų pusiausvyros sutrikimams, be to, tam įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip genetika ir gyvenimo būdas.
Būdami informuoti apie savo sveikatą senstant, galite anksti pastebėti bet kokias problemas ir geriau jas valdyti.
Jei kyla abejonių, patartina kreiptis į gydytoją.
Ar nėštumas gali turėti įtakos skydliaukės funkcijai ir simptomams?
Taip, nėštumas gali turėti didelę įtaką skydliaukės funkcijai ir simptomams. Šiuo laikotarpiu jūsų organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, dėl kurių gali padidėti skydliaukės hormonų poreikis.
Gali pasireikšti energijos lygio svyravimai, svorio pokyčiai ar nuotaikų kaita. Svarbu stebėti savo skydliaukės sveikatą viso nėštumo metu, nes negydomi skydliaukės sutrikimai gali paveikti ir jus, ir jūsų kūdikį.
Reguliarūs patikrinimai gali padėti užtikrinti, kad šiuo svarbiu laikotarpiu skydliaukės funkcija išliktų subalansuota ir sveika.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali palaikyti bendrą skydliaukės sveikatą?
Norėdami palaikyti bendrą skydliaukės sveikatą, galite pakeisti gyvenimo būdą.
Pradėkite nuo subalansuotos mitybos, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, ir sumažinkite perdirbtų maisto produktų kiekį.
Reguliari mankšta padeda išlaikyti sveiką svorį ir skatina medžiagų apykaitą.
Taip pat gali būti naudinga valdyti stresą pasitelkiant dėmesingą įsisąmoninimą arba jogą.
Be to, hormonų reguliavimui labai svarbu pakankamai miegoti.