Skip to content

Nervinė anoreksija: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read
anorexia nervosa overview symptoms causes

Nervinė anoreksija yra sunkus valgymo sutrikimas, kuriam būdinga stipri baimė priaugti svorio ir iškreiptas kūno vaizdas, lemiantis didelį svorio kritimą ir ribojantį valgymą elgesį.

Šio sutrikimo sudėtingumą dažnai lemia genetinių, psichologinių ir visuomeninių veiksnių derinys, kurį gali būti sunku išnarplioti.

Nervinės anoreksijos simptomai ir priežastys, taip pat veiksmingas gydymas ir prevencijos strategijos, skatinančios atsparumą, aptariami šiame įraše.

Kelionė į anoreksijos supratimą dar tik prasideda, o jos metu gautos įžvalgos gali būti labai svarbios.

Straipsnis trumpai

  • Nervinės anoreksijos simptomai: itin didelis svorio kritimas, ribotas valgymas, nuovargis, nerimas ir iškreiptas kūno įvaizdžio suvokimas.
  • Priežastys – genetinis polinkis, psichologinės problemos, pavyzdžiui, žema savivertė, visuomenės spaudimas ir traumuojanti patirtis.
  • Gydymas apima individualią ir grupinę terapiją, mitybos konsultacijas ir medicininę priežiūrą, kad būtų užtikrinta visapusiška sveikimo pagalba.
  • Prevencijos strategijose daugiausia dėmesio skiriama sveikos mitybos, pozityvaus požiūrio į kūną, psichikos sveikatos švietimo ir atvirų diskusijų apie su maistu susijusias emocijas skatinimui.
  • Augaliniai papildai, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštys ir probiotikai, gali padėti atsigauti, tačiau juos pirmiausia reikėtų aptarti su sveikatos priežiūros specialistais.

Simptomai

Labai svarbu anksti atpažinti nervinės anoreksijos simptomus. Šis sutrikimas gali pasireikšti itin dideliu svorio netekimu, kūno formų ir dydžio pokyčiais bei ribojančiais valgymo įpročiais, pavyzdžiui, valgymo praleidimu. Jei pastebėjote, kad esate apsėstas kalorijų, dažnai sveriatės arba kenčiate dėl savo kūno vaizdo, tai gali būti įspėjamieji ženklai.

Fiziniai simptomai gali būti nuovargis, galvos svaigimas ir nuolatinis šaltumo jausmas dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos. Taip pat galite pastebėti sausą odą ir plaukų slinkimą.

Psichiškai galite atsisakyti socialinės veiklos, ypač susijusios su maistu, jausti nerimą ar irzlumą. Dažnai iškreiptai vertinate savo kūną, todėl jaučiatės turį antsvorio net ir tada, kai jūsų svoris yra per mažas.

Jei jums arba kam nors, kas jums rūpi, pasireiškia šie požymiai, svarbu kreiptis pagalbos. Ankstyvas šių simptomų atpažinimas gali padėti veiksmingiau įsikišti ir pasveikti. Labai svarbu teikti pirmenybę savo sveikatai, o šių simptomų supratimas yra pirmas žingsnis siekiant gauti reikiamą pagalbą.

Priežastys

Norint veiksmingai kovoti su nervine anoreksija, labai svarbu suprasti jos priežastis. Prie jos išsivystymo gali prisidėti keletas veiksnių, įskaitant genetiką, biologinę įtaką, psichologines problemas, socialinį spaudimą ir traumuojančią patirtį.

Genetika gali būti labai svarbi; valgymo sutrikimų atvejų šeimoje gali būti daugiau. Biologiniai veiksniai, tokie kaip hormonų pokyčiai ir smegenų chemija, taip pat gali turėti įtakos jūsų santykiui su maistu ir kūno įvaizdžiu.

Psichologiniai veiksniai gali būti žema savivertė, nerimas ar perfekcionizmas, kurie gali skatinti nesveikus mitybos įpročius. Socialinė įtaka, pavyzdžiui, visuomenės spaudimas ar kultūriniai kūno įvaizdžio idealai, gali sustiprinti šį nepilnavertiškumo jausmą, jei neatitinkate tam tikrų standartų.

Be to, nervinę anoreksiją gali sukelti traumuojanti patirtis, pavyzdžiui, patyčios ar prievarta.

Svarbu suvokti, kad nėra vienos priežasties; dažnai sutrikimą sukelia šių veiksnių derinys. Suprasdami šias pagrindines priežastis, galite žengti pirmuosius žingsnius ieškodami pagalbos ir paramos, galiausiai siekdami pasveikti.

Gydymas

Veiksmingas nervinės anoreksijos gydymas apima ne tik svorio atstatymą, bet ir pagrindinių sutrikimą sukeliančių problemų sprendimą. Išsamus planas gali apimti medicinines, mitybos ir psichologines intervencijas, pritaikytas individualiems poreikiams.

Pagrindiniai gydymo komponentai gali būti šie:

  1. Dalyvavimas individualioje ar grupinėje terapijoje gali padėti ištirti valgymo įpročius sukeliančius emocinius veiksnius ir suteikti saugią erdvę jausmams ir mintims išreikšti.
  2. Mitybos konsultacijos: Konsultacijos su mitybos specialistu gali padėti sudaryti subalansuotą mitybos planą, kuris gali padėti atstatyti svorį ir paskatinti sveikesnį santykį su maistu.
  3. Medicininė priežiūra: Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją gali užtikrinti, kad fizinė sveikata stabilizuojasi, todėl galima stebėti pažangą ir prireikus koreguoti gydymo planą.

Prevencija

Norint išvengti nervinės anoreksijos, gali prireikti aktyvaus požiūrio, skatinančio teigiamą santykį su maistu ir kūno įvaizdžiu.

Labai svarbu skatinti sveikos mitybos įpročius, pabrėžiančius pusiausvyrą ir saikingumą. Užuot susitelkę į griežtas dietas, skatindami rinktis įvairius maisto produktus ir mėgautis maistu, galime padėti žmonėms vertinti maistą kaip maistą, o ne kaip kažką, ko reikia bijoti.

Taip pat labai svarbu ugdyti kūno pozityvumą. Jei apsupsite save palaikančiais draugais ir šeimos nariais, kurie pripažįsta kūno formų ir dydžių įvairovę, tai gali padėti mesti iššūkį visuomenės grožio standartams.

Svarbu pripažinti unikalias savybes ir suvokti, kad savivertė nesusijusi su išvaizda.

Svarbus vaidmuo tenka ir švietimui. Mokymasis apie dietų pavojų ir psichikos sveikatos svarbą gali suteikti vertingų įžvalgų.

Taip pat gali būti naudinga skatinti atvirus pokalbius apie emocijas ir spaudimą, kurie gali lemti nesaikingą valgymą.

Vaistažolių papildai sveikimo metu

Kai sveikstama po nervinės anoreksijos, naudingas žingsnis gali būti natūralių gynimo priemonių ir vaistažolių papildų ištyrimas. Nors nėra konkrečių vaistažolių, kurios būtų visuotinai pripažintos kaip anoreksijos gydymo priemonės, kai kurios natūralios priemonės gali padėti bendrai sveikatai ir sveikimui.

Pavyzdžiui, tokie vaistažolių papildai kaip ramunėlės ir valerijono šaknys gali turėti raminamąjį poveikį, kuris gali padėti sumažinti nerimą, dažnai susijusį su valgymo sutrikimais.

Be vaistažolių, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti atsigauti. Pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštys pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali palaikyti smegenų sveikatą.

Probiotikai gali padėti pagerinti žarnyno sveikatą, kuriai įtakos gali turėti ribotas valgymas. Be to, multivitaminai gali suteikti būtinų maistinių medžiagų, kurių gali trūkti ribotoje mityboje.

Svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus ar gydymą, nes jis gali pateikti individualias rekomendacijas, pagrįstas jūsų konkrečiais poreikiais ir sveikatos būkle.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, kurios gali padėti pasveikti nuo nervinės anoreksijos, yra šios:

  1. Subalansuota mityba: Vaisiai, daržovės, liesi baltymai ir neskaldyti grūdai gali būti svarbios maistinės medžiagos atsigavimui.
  2. Daug kalorijų turinti dieta: padidinus suvartojamų kalorijų kiekį maistingomis medžiagomis turtingais maisto produktais, galima atstatyti svorį ir pagerinti bendrą sveikatą.
  3. Sąmoningas valgymas: Dėmesio sutelkimas į valgymo patirtį gali paskatinti sveikesnį santykį su maistu ir padėti žmonėms atkurti ryšį su alkio signalais.
  4. Priešuždegiminė mityba: uždegimą mažinančių maisto produktų, tokių kaip riebi žuvis, riešutai ir lapiniai žalumynai, vartojimas gali pagerinti nuotaiką ir pagerinti bendrą savijautą.
  5. Mityba, susijusi su konkrečiomis maistinėmis medžiagomis: pakankamas vitaminų ir mineralų, ypač tų, kurie palaiko psichikos sveikatą, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių ir B grupės vitaminų, vartojimas gali padėti užtikrinti emocinį stabilumą.

Šios dietos gali padėti aprūpinant būtinomis maistinėmis medžiagomis, palaikančiomis fizinę sveikatą, skatinančiomis sveikesnį santykį su maistu, stabilizuojančiomis nuotaiką ir palengvinančiomis bendrą sveikimo procesą sveikstant nuo nervinės anoreksijos.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti pasveikti nuo nervinės anoreksijos, – tai vaistažolių papildai, pavyzdžiui, ašvaganda ir jonažolė, vaistažolių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių, omega-3 riebalų rūgštys, gaunamos iš linų sėmenų ar chia sėklų, ir probiotikai.

Ašvaganda gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, todėl lengviau susitelkti į sveikimą, o jonažolė gali pakelti nuotaiką sunkiu laikotarpiu.

Žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių, gali nuraminti virškinimo sistemą ir paskatinti atsipalaidavimą, padidinti malonumą valgant. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios linų sėmenyse ir ispaninio šalavijo sėklose, palaiko smegenų sveikatą ir gali padėti atkurti pusiausvyros jausmą.

Su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju aptarti probiotikai gali pagerinti žarnyno sveikatą, kuri labai svarbi sveikimo metu. Šių maisto produktų ir gėrimų įtraukimas į subalansuotą mitybą, kartu su profesionaliais patarimais, gali padėti jūsų sveikimo kelyje.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip nervinė anoreksija veikia santykius su šeima ir draugais?

Nervinė anoreksija gali stipriai paveikti jūsų santykius su šeima ir draugais.

Galite pasitraukti iš visuomeninių susibūrimų, todėl artimieji gali jaustis sutrikę arba įskaudinti. Jiems gali būti sunku suprasti jūsų elgesį, todėl gali kilti įtampa ir konfliktai.

Be to, jūsų dėmesys maistui ir kūno įvaizdžiui gali tapti kliūtimi, trukdančia prasmingai bendrauti.

Kai jūsų artimieji išreiškia susirūpinimą, tai gali būti pribloškiantis jausmas, todėl galite juos dar labiau atstumti.

Ar nervinė anoreksija gali sukelti ilgalaikių sveikatos komplikacijų?

Taip, nervinė anoreksija gali sukelti ilgalaikių sveikatos komplikacijų. Jei kovojate su šiuo sutrikimu, jūsų organizmas gali kentėti nuo stipraus mitybos nepakankamumo, kuris gali paveikti jūsų širdį, kaulus ir organus.

Jums gali pasireikšti osteoporozė, širdies problemos ar net virškinimo trakto sutrikimai. Be to, gali pablogėti psichinė sveikata, padidėti nerimo ir depresijos rizika.

Labai svarbu anksti kreiptis pagalbos, kad sumažintumėte šias rizikas ir paskatintumėte sveikimą, taip užsitikrindami sveikesnę savo ateitį.

Koks socialinės žiniasklaidos vaidmuo sukeliant anoreksiją?

Socialinė žiniasklaida gali vaidinti svarbų vaidmenį skatindama nerealius kūno standartus ir idealizuotus vaizdus.

Gali būti, kad lyginate savo kūną su tais, kuriuos matote internete, ir dėl to kyla nesveikų minčių apie savo išvaizdą. Nuolatinis filtruotų atvaizdų rodymas gali kelti spaudimą prisitaikyti, todėl galite jaustis nevisaverčiai.

Susidomėjimas plonumą šlovinančiu turiniu gali dar labiau iškreipti jūsų savivaizdį ir paskatinti jus elgtis žalingai, kad pasiektumėte šį įsivaizduojamą idealą.

Ar yra specifinių rizikos veiksnių vyrams, sergantiems nervine anoreksija?

Nervine anoreksija sergantiems vyrams yra specifinių rizikos veiksnių, įskaitant visuomenės spaudimą ir asmenybės bruožus.

Visuomenės spaudimas, pavyzdžiui, raumeningo kūno sudėjimo idealas, gali prisidėti prie šio sutrikimo išsivystymo. Tam tikros asmenybės savybės, pavyzdžiui, perfekcionizmas ar nerimas, taip pat gali turėti įtakos.

Be to, traumos ar patyčios gali padidinti pažeidžiamumą.

Labai svarbu pripažinti, kad su šiais iššūkiais gali susidurti ir vyrai, o šių veiksnių supratimas gali padėti veiksmingai spręsti šio sutrikimo problemą ir užkirsti jam kelią.

Kaip mokyklos gali padėti mokiniams, susiduriantiems su nervine anoreksija?

Mokyklos gali padėti mokiniams, kovojantiems su nervine anoreksija, kurdamos palankią aplinką.

Sąmoningumo didinimo programų įgyvendinimas gali padėti sumažinti stigmatizaciją, o galimybė naudotis konsultavimo paslaugomis gali suteikti saugią erdvę sunkumams aptarti.

Skatinant atvirą mokytojų ir mokinių bendravimą, galima be baimės išreikšti jausmus.

Be to, sveiko kūno įvaizdžio iniciatyvų skatinimas gali padėti sukurti pozityvią atmosferą, todėl mokiniams bus lengviau ieškoti pagalbos ir bendrauti su bendraamžiais, kurie supranta jų problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *