Skip to content

Padidėjęs skydliaukės aktyvumas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Padidėjęs skydliaukės aktyvumas, dar vadinamas hipertiroidizmu, – tai būklė, kai skydliaukė gamina per daug skydliaukės hormonų, todėl organizme vyksta įvairūs fiziologiniai pokyčiai.

Simptomai gali būti neįprastas neramumas, netikėtas svorio kritimas ir greitas širdies ritmas. Ši būklė dažnai siejama su autoimuniniais sutrikimais, tokiais kaip Greivso liga, ir gali smarkiai sutrikdyti kasdienį gyvenimą.

Pranešime aptariami hipertirozės simptomai, galimos priežastys, galimi gydymo būdai ir prevencijos strategijos.

Taip pat pabrėžiama, kaip gyvenimo būdo pokyčiai gali būti svarbūs veiksmingai valdant hipertirozę ar jos išvengiant.

Išsamesnė informacija apie hipertiroidizmą, įskaitant jo simptomus, priežastis, gydymą ir prevencijos strategijas, pateikiama toliau šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Dažniausi skydliaukės hiperaktyvumo simptomai yra pagreitėjęs širdies ritmas, svorio kritimas, dirglumas ir miego sutrikimai.
  • Graveso liga, skydliaukės mazgeliai ir tiroiditas yra pagrindinės hipertirozės priežastys.
  • Gydymo būdai: vaistai nuo skydliaukės ligų, gydymas radioaktyviuoju jodu ir beta adrenoblokatoriai simptomų malšinimui.
  • Prevencinės priemonės apima subalansuotą mitybą, reguliarius fizinius pratimus, pakankamą miegą ir jodo suvartojimo kontrolę.
  • Vaistažolių papildai, pavyzdžiui, melisa ir ašvaganda, gali padėti palengvinti simptomus, tačiau juos reikėtų aptarti su sveikatos priežiūros specialistais.

Simptomai

Pagrindiniai hipertiroidizmo arba skydliaukės hiperaktyvumo simptomai gali būti netikėtas svorio kritimas, nepaisant normalios mitybos, padidėjęs apetitas ir pagreitėjęs širdies ritmas, kuris gali sukelti širdies plakimą ar nerimą.

Galite jaustis neįprastai neramūs ar irzlūs, jausti nuovargį net ir pakankamai išsimiegoję. Taip pat dažnai pasireiškia drebulys, padidėjęs prakaitavimas ir jautrumas karščiui.

Moterims gali pakisti menstruacijų ciklas, todėl mėnesinės gali būti silpnesnės arba retesnės.

Gali būti sunku miegoti, dėl to gali atsirasti dienos nuovargis. Padidėjęs nerimas ir dėmesio sutelkimo problemos taip pat gali būti hiperaktyvios skydliaukės simptomai.

Jei šie simptomai išlieka, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė ir sudarytas gydymo planas. Ankstyvas šių požymių atpažinimas gali gerokai pagerinti jūsų sveikatos valdymą.

Priežastys

Hipertiroidizmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, kurios turi įtakos normaliai skydliaukės funkcijai. Viena dažniausių priežasčių yra Greivso liga – autoimuninis sutrikimas, kai imuninė sistema gali atakuoti skydliaukę ir dėl to susidaro hormonų perteklius.

Taip pat gali atsirasti skydliaukės mazgų; šie mazgai gali tapti pernelyg aktyvūs ir gaminti per daug skydliaukės hormonų.

Skydliaukės uždegimas – tiroiditas – gali išlaisvinti susikaupusius hormonus ir sukelti laikiną hipertiroidizmą. Stresas dėl reikšmingų gyvenimo pokyčių taip pat gali turėti įtakos skydliaukės funkcijai.

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, turintys jodo ar ličio, gali sukelti hipertirozę; jei juos vartojate, patartina pasitarti su gydytoju.

Retas susirgimas, vadinamas toksine adenoma, kai skydliaukėje gali atsirasti gerybinių auglių, taip pat gali sukelti hormonų perprodukciją.

Šių priežasčių supratimas gali padėti nustatyti rizikos veiksnius ir imtis atsargumo priemonių skydliaukės sveikatai apsaugoti.

Gydymas

Jei jums diagnozuota hipertiroidizmas, gydymo būdai gali būti šie: vaistai nuo skydliaukės, gydymas radioaktyviuoju jodu, beta adrenoblokatoriai arba operacija.

Vaistai prieš skydliaukę, pavyzdžiui, metimazolas arba propiltiouracilas, gali padėti sumažinti skydliaukės hormonų gamybą ir kontroliuoti simptomus.

Radioaktyvaus jodo terapija gali būti veiksminga, nes sunaikina pernelyg aktyvias skydliaukės ląsteles, tačiau rezultatams pastebėti gali prireikti kelių savaičių.

Beta adrenoblokatoriai gali palengvinti tokius simptomus, kaip greitas širdies ritmas, nerimas ir drebulys, suteikdami tiesioginį palengvėjimą, kol skydliaukės lygis stabilizuojasi.

Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginio skydliaukės dalies arba visos skydliaukės pašalinimo, apie kurį paprastai svarstoma, kai kiti gydymo būdai neveiksmingi arba jei kyla komplikacijų pavojus.

Gydytojas kartu su jumis nustatys geriausią gydymo planą, atsižvelgdamas į jūsų konkrečius poreikius.

Norint stebėti jūsų pažangą ir prireikus koreguoti gydymą, būtina reguliariai lankytis pas gydytoją.

Prevencija

Užkirsti kelią hipertiroidizmui gali būti sudėtinga, tačiau galite imtis priemonių rizikai sumažinti. Laikykitės subalansuotos mitybos, kurioje gausu vaisių, daržovių ir pilno grūdo produktų, galinčių palaikyti bendrą sveikatą ir skydliaukės funkciją.

Stebėkite suvartojamo jodo kiekį, nes tiek nepakankamas, tiek per didelis jo kiekis gali turėti įtakos skydliaukei. Siekite, kad joduotos druskos ir jūros gėrybių kiekis būtų saikingas, tačiau venkite vartoti per daug maisto papildų.

Labai svarbu reguliariai mankštintis. Fizinis aktyvumas gali padėti valdyti streso lygį, o tai svarbu, nes stresas gali paveikti skydliaukės sveikatą.

Įsitikinkite, kad kiekvieną naktį pakankamai miegate, nes dėl prasto miego gali sutrikti hormonų pusiausvyra.

Jei šeimoje yra buvę skydliaukės problemų, išlikite aktyvūs ir reguliariai lankykitės pas gydytoją. Jie gali stebėti jūsų skydliaukės funkciją ir anksti pastebėti bet kokias galimas problemas.

Galiausiai venkite aplinkos toksinų, pavyzdžiui, sunkiųjų metalų ir tam tikrų cheminių medžiagų, galinčių sutrikdyti skydliaukės funkciją, poveikio.

Vaistažolių papildai, padedantys palengvinti

Kai ieškote natūralių priemonių nuo skydliaukės hiperaktyvumo, galite apsvarstyti kelias galimybes. Nors konkretūs vaistažolių papildai nėra visuotinai pripažįstami šiai būklei gydyti, kai kurios natūralios priemonės gali padėti sušvelninti simptomus.

Pavyzdžiui, žinoma, kad melisa gali mažinti skydliaukės hormonų kiekį ir padėti valdyti hipertirozės simptomus. Be to, ašvaganda yra adaptogeninis augalas, galintis palaikyti bendrą skydliaukės sveikatą.

Kalbant apie alternatyvas, vaistai ir maisto papildai taip pat gali būti naudingi gydant pernelyg aktyvią skydliaukę. Pavyzdžiui, beta adrenoblokatoriai, tokie kaip propranololis, gali padėti sumažinti greitą širdies ritmą ir nerimą, susijusį su hipertiroidizmu.

Be to, siūloma vartoti tam tikrus maisto papildus, pavyzdžiui, L-karnitiną ir omega-3 riebalų rūgštis, kurie padeda palaikyti skydliaukės funkciją ir bendrą savijautą.

Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus ar vaistus, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jie tinka jūsų konkrečiai situacijai ir sveikatos poreikiams.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, kurios gali padėti gydyti hiperaktyvią skydliaukę, yra Viduržemio jūros regiono dieta, dieta be glitimo, priešuždegiminė dieta ir dieta su mažu cukraus kiekiu.

Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, gali padėti sumažinti uždegimą ir palaikyti bendrą sveikatą.

Dieta be glitimo gali būti naudinga tiems, kurie yra jautrūs glitimui, nes gali palengvinti kai kuriuos simptomus.

Priešuždegiminės dietos metu daugiausia dėmesio skiriama maisto produktams, kovojantiems su uždegimu, o tai gali būti naudinga atsižvelgiant į autoimuninį kai kurių skydliaukės problemų pobūdį.

Mažai cukraus turinti dieta padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl gali sumažėti skydliaukės stresas ir pagerėti bendra hormonų pusiausvyra.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktų ir gėrimų rūšys, kurios gali padėti gijimo procesui arba nepadaryti dar didesnės žalos padidėjusio skydliaukės aktyvumo gydymui, yra citrininis balzamas, motiejukas, bugienis, ašvaganda ir žalioji arbata.

Melisa pasižymi raminamuoju poveikiu ir gali padėti sumažinti skydliaukės hormonų kiekį, o motiejukas gali padėti valdyti nerimą ir subalansuoti skydliaukės funkciją.

Vaistinė medetka dažnai vartojama hipertiroidizmui gydyti, nes gali slopinti perteklinę skydliaukės hormonų gamybą.

Adaptogenas ašvaganda padeda organizmui valdyti stresą, o tai gali būti naudinga skydliaukės sveikatai.

Be to, žalioji arbata, kurioje gausu antioksidantų, gali padėti reguliuoti medžiagų apykaitą ir pagerinti bendrą savijautą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar hiperaktyvi skydliaukė gali turėti įtakos psichikos sveikatai ir nuotaikai?

Taip, hiperaktyvi skydliaukė gali turėti įtakos jūsų psichinei sveikatai ir nuotaikai.

Gali pasireikšti nerimas, dirglumas ar nuotaikų svyravimai. Taip atsitinka dėl to, kad hormonų pusiausvyros sutrikimai gali turėti įtakos smegenų veiklai ir emociniam reguliavimui.

Jei pastebėjote šiuos pokyčius, svarbu atkreipti dėmesį į bendrą savijautą.

Bet kokių skydliaukės problemų sprendimas gali padėti stabilizuoti jūsų nuotaiką ir pagerinti psichikos aiškumą, todėl labai svarbu pasikalbėti su gydytoju ir gauti tinkamas rekomendacijas.

Ar hiperaktyvi skydliaukė yra paveldima arba genetinė?

Taip, hiperaktyvi skydliaukė gali būti paveldima.

Jei turite šeimos narių, turinčių skydliaukės problemų, jūsų rizika gali būti didesnė. Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos skydliaukės veiklai, todėl gali pasireikšti tokios būklės kaip hipertirozė.

Nors nėra garantijos, kad susirgsite šia liga vien dėl to, kad ja sirgo kas nors iš jūsų šeimos narių, šeimos ligos istorijos supratimas gali padėti išlikti budriems ir aktyviai rūpintis savo sveikata.

Kaip hiperaktyvi skydliaukė veikia nėštumą?

Padidėjęs skydliaukės aktyvumas gali ypač paveikti jūsų nėštumą.

Ji gali padidinti tokių komplikacijų, kaip priešlaikinis gimdymas, mažas gimimo svoris ir nėščiųjų hipertenzija, riziką.

Taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip nerimas ir nuovargis, kurie gali apsunkinti nėštumo valdymą.

Labai svarbu atidžiai stebėti skydliaukės lygį, nes negydoma hipertirozė gali turėti įtakos tiek jūsų, tiek jūsų kūdikio sveikatai.

Norint užtikrinti sveiką nėštumą, būtina reguliariai tikrintis pas gydytoją.

Ar yra kokių nors mitybos apribojimų sergantiems hiperaktyvia skydliaukės veikla?

Jei turite hiperaktyvią skydliaukę, gali tekti atsižvelgti į tam tikrus mitybos apribojimus.

Dažnai rekomenduojama riboti jodo turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, jūros dumblių ir joduotos druskos, vartojimą, nes jie gali sustiprinti simptomus.

Taip pat turėtumėte stebėti kofeino vartojimą, nes jis gali padidinti nerimą ir širdies ritmą.

Bendrą sveikatos būklę gali padėti palaikyti griežtai apdorotas maistas ir cukrus.

Visada pasikonsultuokite su gydytoju, kad gautumėte asmeninį patarimą.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti valdyti hiperaktyvią skydliaukę?

Valdyti hiperaktyvią skydliaukę gali padėti keli gyvenimo būdo pokyčiai.

Pradėkite reguliariai mankštintis, kad išlaikytumėte energijos lygį ir sumažintumėte stresą.

Dėmesį sutelkite į subalansuotą mitybą, kurioje gausu visaverčių maisto produktų, venkite per didelio kofeino ir cukraus kiekio.

Teikdami pirmenybę miegui, galite palaikyti organizmo gijimo procesus.

Taip pat labai svarbu gerti vandenį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *