Pogimdyminė depresija, dar vadinama pogimdymine depresija, yra nuotaikos sutrikimas, kuris gali pasireikšti naujiems tėvams po gimdymo ir kuriam būdingas didžiulis liūdesys, nerimas ir išsekimas, galintys trukdyti kasdienei veiklai.
Ši būklė gali nustebinti tėvus, nes dažnai tikimasi, kad kelionė į tėvystę bus kupina džiaugsmo ir pasitenkinimo.
Norint išlaikyti gerą psichinę savijautą šiuo sudėtingu laikotarpiu, labai svarbu žinoti pogimdyminės depresijos simptomus ir priežastis, taip pat veiksmingas gydymo galimybes ir prevencijos strategijas.
Paprasti, bet veiksmingi psichikos sveikatos palaikymo žingsniai, šios būklės supratimo svarba ir kaip susidoroti su pogimdyminės depresijos sunkumais aptariami šiame įraše.
Straipsnis trumpai
- Pogimdyminės depresijos simptomai: nuolatinis liūdesys, nerimas, nuovargis, apetito pokyčiai, sunkumai susikaupti, turintys įtakos kasdieniam gyvenimui ir ryšiui su kūdikiu.
- Hormoniniai pokyčiai, lėtinis miego trūkumas ir socialinės paramos stoka yra dažnos priežastys, galinčios padidinti pogimdyminės depresijos riziką.
- Veiksmingas gydymas apima kognityvinę ir elgesio terapiją, medikamentinį gydymą ir terapijos seansus, taip pat stiprų paramos tinklą su šeima ir draugais.
- Prevencijos strategijos apima santykių palaikymą, prisijungimą prie paramos grupių, pirmenybės teikimą rūpinimuisi savimi ir mokymąsi apie ankstyvuosius pogimdyminės depresijos simptomus.
- Mitybos metodai, tokie kaip Viduržemio jūros regiono dieta ir vaistažolių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir melisos, gali padėti reguliuoti nuotaiką ir palaikyti bendrą psichinę gerovę.
Simptomai
Po gimdymo pasireiškiančios depresijos požymiai: nuolatinis liūdesys ar beviltiškumo jausmas, sunkumai užsiimant anksčiau mėgstama veikla ir jausmas, kad motinystė jus prislėgė.
Taip pat dažnai pasitaiko padidėjęs nerimas, dirglumas ir nuotaikų kaita – vieną akimirką galite jaustis gerai, o kitą – verkti be jokios aiškios priežasties.
Jums gali būti sunku miegoti, nors kūdikis miega gerai, o dėl nuovargio kasdienės užduotys gali atrodyti neįmanomos.
Apetito pokyčiai, nesvarbu, ar valgote per mažai, ar per daug, gali signalizuoti apie problemas. Atsitraukimas nuo draugų ir šeimos arba atsiskyrimo nuo kūdikio jausmas yra svarbūs simptomai.
Be to, gali būti sunku susikaupti ar priimti sprendimus, o tai gali sustiprinti nepilnavertiškumo jausmą.
Jei kyla minčių apie savęs žalojimą ar kūdikio žalojimą, būtina nedelsiant kreiptis pagalbos.
Anksti atpažinus šiuos simptomus galima gauti veiksmingą pagalbą ir gydymą. Nedvejodami kreipkitės, jei pastebėjote šiuos požymius. Jūs nesate vieni ir jums gali būti suteikta pagalba.
Priežastys
Pogimdyminę depresiją gali sukelti įvairūs emociniai, fiziniai ir aplinkos veiksniai. Štai keletas pagrindinių veiksnių:
- Hormoniniai pokyčiai: Po gimdymo dideli hormonų pokyčiai gali turėti įtakos nuotaikai ir emociniam stabilumui.
- Miego trūkumas: dėl naujagimio poreikių gali nuolat trūkti miego, todėl galite jaustis išsekę ir prislėgti.
- Asmeninė istorija: Asmeniniai duomenys: Anksčiau sirgę depresija ar nerimu gali padidinti riziką susirgti pogimdymine depresija.
- Socialinė parama: Socialinės paramos trūkumas gali padidinti izoliacijos ir nevilties jausmą.
Labai svarbu prisiminti, kad esate ne vieni šioje patirtyje. Daugelis naujų tėvų susiduria su panašiais iššūkiais ir emocijomis.
Gydymas
Terapijos, medikamentų ir paramos derinys gali žymiai pagerinti asmenų, sergančių pogimdymine depresija, savijautą.
Kognityvinė elgesio terapija (KET) gali padėti nustatyti neigiamus mąstymo modelius ir sukurti sveikas įveikos strategijas. Reguliarūs užsiėmimai su kvalifikuotu terapeutu gali suteikti saugią erdvę jausmams išreikšti ir įgyti įžvalgų apie būklę.
Kai kuriems gali prireikti ir vaistų, pavyzdžiui, antidepresantų. Jie gali padėti sureguliuoti nuotaiką ir palengvinti simptomus, tačiau būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis parinktų jums tinkamus vaistus ir jų dozę. Gydytojas stebės jūsų pažangą ir prireikus koreguos.
Be profesionalios pagalbos, labai svarbu remtis savo palaikymo tinklu. Draugai, šeima ir paramos grupės gali suteikti emocinę paguodą ir supratimą.
Dalijimasis patirtimi su kitais, kurie susidūrė su panašiais iššūkiais, gali padėti ir nuraminti.
Prevencija
Pogimdyminės depresijos prevencija gali apimti aktyvias priemones, kurios gali pagerinti psichinę gerovę perinataliniu laikotarpiu. Štai keletas pagrindinių strategijų, į kurias reikėtų atsižvelgti:
- Palaikykite ryšį: Gali padėti palaikyti tvirtus santykius su draugais ir šeima, dalytis savo jausmais ir išgyvenimais.
- Ieškokite paramos: Prisijungimas prie tėvystės grupių ar paramos tinklų gali padėti bendrauti su kitais žmonėmis, kurie supranta, ką išgyvenate.
- Teikite pirmenybę rūpinimuisi savimi: Laiko skyrimas fiziniam aktyvumui, tinkamai mitybai ir pakankamam poilsiui gali padėti išlaikyti proto ir kūno pusiausvyrą.
- Švieskitės: Sužinokite apie pogimdyminę depresiją ir jos požymius, kurie gali padėti atpažinti ankstyvuosius simptomus ir nedelsiant kreiptis pagalbos.
Žolelių arbatos nuotaikai palaikyti
Kai ieškote natūralių būdų nuotaikai pagerinti, žolelių arbatos gali būti paguodžiantis pasirinkimas. Nors nėra konkrečių visuotinai pripažintų vaistažolių, skirtų nuotaikos sutrikimams gydyti, tam tikruose mišiniuose gali būti psichinę gerovę palaikančių ingredientų.
Pavyzdžiui, tokios vaistažolių arbatos kaip ramunėlių, levandų ir melisos dažnai minimos dėl savo raminamojo poveikio. Šių arbatų įtraukimas į kasdienę rutiną gali būti paprastas žingsnis į geresnę savijautą.
Be vaistažolių arbatų, yra įvairių vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti pagerinti nuotaiką. Pavyzdžiui, jonažolė yra populiarus augalinis papildas, žinomas dėl galimo antidepresinio poveikio.
Omega-3 riebalų rūgštys, dažnai randamos žuvų taukų papilduose, taip pat gali turėti įtakos nuotaikos reguliavimui. Taip pat galima rinktis magnio ir vitamino D papildus, kurie yra susiję su nuotaikos gerinimu.
Prieš pradėdami bet kokį naują gydymo ar papildų režimą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Dietos, kurios gali padėti
Dietos, kurios gali padėti gydyti pogimdyminę depresiją, yra Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų; priešuždegiminė dieta, orientuota į uždegimo mažinimą naudojant tokius maisto produktus kaip riebi žuvis, riešutai ir uogos; omega-3 riebiųjų rūgščių turtinga dieta, kurioje daugiausia dėmesio skiriama žuviai, linų sėmenims ir graikiniams riešutams; subalansuota dieta, į kurią įeina įvairios maistinės medžiagos iš visų maisto produktų grupių.
Šios dietos gali padėti aprūpinant būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurios palaiko smegenų sveikatą, mažina uždegimą, kuris gali turėti įtakos nuotaikai, ir stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje, kad būtų išvengta nuotaikos svyravimų.
Galiausiai šie mitybos būdai skatina pozityvesnę emocinę būseną ir padeda atsigauti šiuo sudėtingu laikotarpiu.
Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti išgydyti pogimdyminę depresiją, yra ramunėlių arbata, melisų arbata, pipirmėčių arbata, rooibos arbata ir pasiflorų arbata.
Ramunėlių arbata dėl raminamojo poveikio gali sumažinti nerimą ir paskatinti geresnį miegą, taip sukuriant raminamąjį ritualą, palaikantį psichikos sveikatą.
Melisos arbata pasižymi nuotaiką pakeliančiomis savybėmis ir gerina atsipalaidavimą, todėl yra puikus pasirinkimas sunkiomis dienomis.
Pipirmėčių arbata gali padėti išvalyti protą ir pagerinti susikaupimą, todėl sunkiais momentais suteikia atgaivą.
Rooibos arbata, kurioje nėra kofeino ir gausu antioksidantų, gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą.
Galiausiai pasiflorų arbata gali palengvinti įtampos ir nerimo jausmą ir padėti pajusti ramybę.
Šių vaistažolių arbatų įtraukimas į kasdienę rutiną gali būti veiksmingas būdas puoselėti nuotaiką ir gerą savijautą per šiuos svarbius gyvenimo pokyčius.
Prieš pradėdami vartoti naujas vaistažoles, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Dažnai užduodami klausimai
Kuo pogimdyminė depresija skiriasi nuo „Baby Blues”?
Pogimdyminė depresija ir „baby blues” yra skirtingos ligos.
Kūdikio bliuzas gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms po gimdymo ir tęstis apie dvi savaites, sukeldamas nuotaikos svyravimus ir irzlumą. Galite jaustis prislėgta ar verkti, tačiau tai dažnai praeina.
Priešingai, pogimdyminė depresija gali trukti daug ilgiau ir pasireikšti sunkesniais simptomais, pavyzdžiui, nuolatiniu liūdesiu, nuovargiu ir sunkumais užmezgant ryšį su kūdikiu.
Šių skirtumų atpažinimas yra labai svarbus ieškant pagalbos.
Ar po persileidimo gali pasireikšti pogimdyminė depresija?
Taip, po persileidimo gali pasireikšti pogimdyminė depresija.
Svarbu pripažinti, kad emocinis nėštumo praradimo poveikis gali būti didelis. Galite patirti liūdesio, kaltės ar izoliacijos jausmus, kurie gali sukelti depresiją.
Labai svarbu pasikalbėti apie savo jausmus ir kreiptis paramos į artimuosius arba gydytoją.
Ar pogimdyminė depresija yra paveldima?
Pogimdyminė depresija gali būti paveldima. Tyrimai rodo, kad jei kas nors iš jūsų šeimos narių ją patyrė, jums gali grėsti didesnė rizika.
Tačiau tai gali lemti ne tik genetika; aplinkos veiksniai ir asmeninė patirtis taip pat gali būti svarbūs.
Šeimos istorijos supratimas gali padėti atpažinti galimą riziką, tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvieno žmogaus patirtis yra unikali.
Koks yra ilgalaikis negydomos pogimdyminės depresijos poveikis?
Ilgalaikis negydomos pogimdyminės depresijos poveikis gali būti reikšmingas.
Jums gali būti sunku reguliuoti emocijas, dėl to gali atsirasti nuolatinis nerimas ar lėtiniai nuotaikos sutrikimai.
Gali nukentėti jūsų santykiai, nes gali būti sunku užmegzti ryšį su partneriu ar vaiku.
Be to, galite patirti sunkumų grįždami į darbą ar dalyvaudami visuomeninėje veikloje, o tai gali dar labiau jus izoliuoti.
Labai svarbu kreiptis pagalbos, kad išvengtumėte šių galimų ilgalaikių pasekmių.
Kaip partneriai gali padėti pogimdymine depresija sergančiam žmogui?
Savo partnerį, sergantį pogimdymine depresija, galite palaikyti būdami šalia ir išklausydami, nesmerkdami.
Skatinkite jį išreikšti savo jausmus ir patvirtinkite jo išgyvenimus. Padėkite atlikti kasdienes užduotis, kad jie galėtų sutelkti dėmesį į rūpinimąsi savimi.
Būkite kantrūs ir reguliariai pasitikrinkite, primindami, kad jie nėra vieni. Jei reikia, kartu kreipkitės profesionalios pagalbos ir parodykite, kad rūpinatės jų gerove.
Nedideli meilės ir supratimo gestai gali būti labai svarbūs jų sveikimo kelyje.