Skip to content

Prieširdžių virpėjimas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Prieširdžių virpėjimas (AFib) yra dažna širdies liga, kuriai būdingas nereguliarus ir dažnai greitas širdies plakimas.

Ji gali sukelti įvairių simptomų, pavyzdžiui, širdies plakimą, nuovargį ir padidėjusią insulto riziką.

AFib gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant pasirinktą gyvenimo būdą ir anksčiau buvusias sveikatos būkles.

Šiame pranešime aptariamos AFib priežastys, esamos gydymo galimybės ir svarbiausios prevencijos strategijos.

Toliau šiame pranešime aptariamos paprastos gyvenimo būdo korekcijos, kurios gali labai pagerinti jūsų širdies sveikatą.

Straipsnis trumpai

  • Prieširdžių virpėjimo (AFib) simptomai: nereguliarus širdies plakimas, dusulys, nuovargis, diskomfortas krūtinėje ir galvos svaigimas.
  • Dažniausios AFib priežastys yra aukštas kraujospūdis, širdies vožtuvų problemos, diabetas ir gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip per didelis alkoholio kiekis ir rūkymas.
  • AFib galima gydyti vaistais, kardioversija, kateterine abliacija ir gyvenimo būdo keitimu, pavyzdžiui, dieta ir fiziniais pratimais.
  • Kad išvengtumėte AFib, laikykitės subalansuotos mitybos, reguliariai mankštinkitės, kontroliuokite stresą, ribokite alkoholio ir kofeino vartojimą.
  • Žolelių papildai, tokie kaip gudobelės uogos, česnakas ir omega-3 riebalų rūgštys, gali palaikyti širdies sveikatą ir padėti valdyti AFib.

Simptomai

Prieširdžių virpėjimas (AFib) gali sukelti tokius simptomus kaip nereguliarus ar greitas širdies plakimas, kuris gali atrodyti taip, tarsi širdis lenktyniautų ar plazdėtų.

Taip pat galite jausti dusulį, nuovargį, galvos svaigimą ar apsvaigimą, o kai kuriais atvejais – alpimą.

Nemalonūs pojūčiai krūtinėje gali būti nuo lengvo spaudimo iki aštraus skausmo, todėl jų nereikėtų ignoruoti. Be to, AFib gali sukelti širdies plakimą ir nerimo ar baimės jausmą.

Labai svarbu anksti atpažinti šiuos simptomus, nes jie gali rodyti svarbias pagrindines problemas.

Jei susidūrėte su bet kuriuo iš šių požymių, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju ir aptarti jums rūpimus klausimus bei išsiaiškinti galimybes.

Priežastys

Norint veiksmingai gydyti prieširdžių virpėjimą (AFib), labai svarbu suprasti jo priežastis. AFib gali atsirasti dėl įvairių sveikatos problemų, įskaitant aukštą kraujospūdį, kuris gali ištempti ir susilpninti širdies kameras.

Širdies vožtuvų problemos, ypač mitralinio vožtuvo, taip pat gali sukelti nereguliarų širdies plakimą. Tokios būklės, kaip vainikinių arterijų liga, širdies nepakankamumas ar ankstesnės širdies operacijos, gali padidinti riziką.

Diabetas gali padidinti tikimybę susirgti AFib, nes padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali pakenkti širdžiai ir kraujagyslėms. Be to, hipertirozė ar kiti skydliaukės sutrikimai gali prisidėti prie AFib, nes sutrikdo širdies ritmą.

Didelę įtaką jūsų rizikai gali turėti gyvenimo būdo pasirinkimai. Per didelis alkoholio ar kofeino vartojimas, rūkymas ir antsvoris gali padidinti riziką. Stresas ir miego apnėja taip pat gali turėti neigiamos įtakos širdies sveikatai.

Gydymas

Veiksmingas prieširdžių virpėjimo (AFib) gydymas gali būti susijęs su normalaus širdies ritmo atstatymu ir komplikacijų prevencija. Gydytojas gali rekomenduoti vaistų, pavyzdžiui, beta adrenoblokatorių arba antikoaguliantų, kurie kontroliuoja širdies ritmą ir mažina kraujo krešulių susidarymo riziką. Labai svarbu šiuos vaistus vartoti taip, kaip paskirta.

Jei vaistų nepakanka, gali būti svarstomos tokios procedūros kaip kardioversija ar kateterinė abliacija. Kardioversija elektros smūgiais atstatomas širdies ritmas, o kateterinė abliacija nukreipiama į problemines širdies audinių vietas. Gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę ir pageidavimus, aptars jums tinkamiausią variantą.

Gyvenimo būdo pokyčiai gali turėti didelės įtakos jūsų gydymo sėkmei. Svarbu sveikai maitintis, reguliariai mankštintis ir valdyti stresą. Vengti per didelio alkoholio kiekio ir mesti rūkyti taip pat gali padėti kontroliuoti AFib simptomus.

Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją, nes jis stebės jūsų būklę ir prireikus koreguos gydymą. Būdami informuoti ir aktyviai dalyvaudami gydyme, galite pasiekti geresnių rezultatų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Prevencija

Prieširdžių virpėjimo (AFib) profilaktika gali būti susijusi su gyvenimo būdo pasirinkimais, skatinančiais širdies sveikatą. Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų, gali sumažinti riziką. Taip pat gali padėti sumažinti perdirbtų maisto produktų, druskos ir sočiųjų riebalų vartojimą.

Labai svarbu reguliariai mankštintis; siekite bent 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinės veiklos per savaitę, kuri gali sustiprinti jūsų širdį ir padėti kontroliuoti svorį.

Labai svarbu valdyti stresą, nes didelis streso lygis gali sukelti AFib priepuolius. Naudingas gali būti atsipalaidavimo technikų, pavyzdžiui, jogos, meditacijos ar gilaus kvėpavimo pratimų, įtraukimas į kasdienę rutiną. Be to, sumažinti alkoholio ir kofeino vartojimą gali padėti išvengti širdies ritmo sutrikimų.

Jei rūkote, metimas rūkyti gali būti vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo širdies sveikatai. Svarbu reguliariai tikrintis sveikatą; kraujospūdžio, cholesterolio kiekio kraujyje ir diabeto stebėjimas gali padėti jums būti informuotiems apie savo širdies sveikatą.

Vaistažolių papildai širdies sveikatai

Kai kalbama apie širdies sveikatos palaikymą, yra keletas natūralių priemonių, kurios yra naudingos. Žolelių papildai, tokie kaip gudobelės uogos, česnakas ir ciberžolė, pripažinti galintys pagerinti širdies ir kraujagyslių veiklą ir bendrą širdies sveikatą.

Be to, specialios dietos, kuriose gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, gali dar labiau sustiprinti širdies sveikatą.

Alternatyvos – vaistai ir maisto papildai, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštys, kofermentas Q10 ir magnis, taip pat gali padėti išvengti su širdimi susijusių ligų.

Šios galimybės gali būti ypač veiksmingos palaikant širdies sveikatą, jei jos derinamos su subalansuota mityba ir sveiku gyvenimo būdu.

Panagrinėkime, kaip šios natūralios priemonės ir papildai gali būti naudingi jūsų širdžiai ir bendrai savijautai.

Dietos, kurios gali padėti

Širdies sveikatą ir prieširdžių virpėjimą padeda valdyti kelios dietos: Viduržemio jūros dieta, DASH dieta, augalinė dieta ir priešuždegiminė dieta.

Viduržemio jūros regiono dietoje daugiausia dėmesio skiriama neskaldytiems grūdams, vaisiams, daržovėms, liesiems baltymams ir sveikiems riebalams, kurie gali sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą širdies sveikatą.

Pagal DASH dietą daugiausia dėmesio skiriama mažinti suvartojamo natrio kiekį ir vartoti daugiau maistingųjų medžiagų turinčių maisto produktų, kurie gali padėti reguliuoti kraujospūdį ir sumažinti su širdimi susijusių problemų riziką.

Augalinė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, ankštinių augalų ir neskaldytų grūdų, gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą ir sumažinti prieširdžių virpėjimo riziką, nes aprūpina būtinomis maistinėmis medžiagomis ir skaidulomis.

Galiausiai, priešuždegiminė dieta, kai vengiama perdirbtų maisto produktų ir akcentuojami priešuždegiminiai maisto produktai, gali padėti sumažinti lėtinį uždegimą, kuris gali prisidėti prie širdies problemų.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Širdies sveikatą ir prieširdžių virpėjimą gali palaikyti šie maisto produktai ir gėrimai: riebi žuvis (daug omega-3 riebalų rūgščių), lapiniai žalumynai (daug magnio), riešutai ir sėklos (sveikų riebalų ir magnio šaltinis), česnakas (žinomas dėl kraujospūdį mažinančių savybių) ir ciberžolė (pasižymi priešuždegiminiu poveikiu).

Į savo mitybos racioną įtraukdami riebią žuvį, pavyzdžiui, lašišą ar skumbrę, galite gauti omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip žinoma, mažina uždegimą ir gali sumažinti aritmijos riziką.

Lapiniai žalumynai, pavyzdžiui, špinatai ir lapiniai kopūstai, yra labai svarbūs dėl juose esančio magnio, kuris padeda reguliuoti širdies ritmą ir palaikyti bendrą širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Riešutuose ir sėklose taip pat yra sveikųjų riebalų ir magnio, skatinančių širdies veiklą.

Česnakas mažina kraujospūdį ir gerina kraujotaką, todėl yra puikus patiekalų priedas.

Galiausiai ciberžolė gali kovoti su organizmo uždegimu, o tai dar labiau palaiko širdies sveikatą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar prieširdžių virpėjimas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų?

Taip, prieširdžių virpėjimas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų.

Kai širdis plaka nereguliariai, gali padidėti kraujo krešulių susidarymo rizika, o tai gali sukelti insultą. Taip pat gali pasireikšti širdies nepakankamumas, jei širdis sunkiai pumpuojasi efektyviai.

Be to, dėl šios būklės gali paūmėti esamos širdies problemos arba atsirasti kitų ritmo sutrikimų.

Labai svarbu valdyti prieširdžių virpėjimą, kad sumažintumėte šią galimą riziką ir išsaugotumėte bendrą sveikatą.

Kaip gydytojai diagnozuoja prieširdžių virpėjimą?

Gydytojai gali diagnozuoti prieširdžių virpėjimą, pradėdami nuo fizinio patikrinimo ir peržiūrėdami jūsų ligos istoriją.

Jie gali atlikti elektrokardiogramą (EKG), kad patikrintų jūsų širdies ritmą ir nustatytų bet kokius sutrikimus.

Kartais jie gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, Holterio monitorių arba echokardiogramą, kad surinktų daugiau informacijos apie jūsų širdies veiklą.

Toks išsamus požiūris padeda nustatyti, ar jums yra prieširdžių virpėjimas ir kokių veiksmų reikia imtis toliau.

Ar prieširdžių virpėjimas yra paveldimas, ar genetinis?

Taip, prieširdžių virpėjimas gali būti paveldimas. Jei turite šeimos narių, sergančių šia liga, jūsų rizika gali padidėti.

Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos širdies sveikatai, o tam tikri paveldėti bruožai gali lemti polinkį sirgti aritmija, pavyzdžiui, AFib. Nors gyvenimo būdo pasirinkimai taip pat gali turėti įtakos jūsų širdies sveikatai, svarbu žinoti savo šeimos istoriją.

Jei nerimaujate, aptardami tai su gydytoju, galite geriau suprasti savo riziką.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali pagerinti širdies sveikatą?

Kad pagerintumėte savo širdies sveikatą, daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų.

Reguliari mankšta, pavyzdžiui, greitas vaikščiojimas ar važinėjimas dviračiu, gali sustiprinti jūsų širdį. Taip pat labai svarbu valdyti stresą pasitelkiant dėmesingą įsisąmoninimą arba jogą.

Nepamirškite riboti alkoholio ir mesti rūkyti, jei rūkote. Svarbu gerti vandenį ir palaikyti sveiką svorį, taip pat gali būti labai svarbu, kad jūsų širdis būtų geriausios formos.

Teikite pirmenybę šiems pokyčiams, kad pagerintumėte širdies sveikatą!

Ar yra paramos grupių prieširdžių virpėjimu sergantiems pacientams?

Taip, yra paramos grupių pacientams, sergantiems prieširdžių virpėjimu.

Šiose grupėse galima saugiai pasidalyti patirtimi ir bendrauti su kitais, kurie supranta, ką išgyvenate.

Galite rasti vietinių susitikimų arba internetinių forumų, kuriuose galėsite gauti padrąsinimo ir patarimų.

Prisijungimas prie tokių forumų gali padėti jums pasijusti ne tokiems vienišiems ir suteikti daugiau galių valdyti savo sveikatą.

Tai puikus būdas gauti paramą ir kurti bendruomenę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *