Skip to content

Rankų, kojų ir burnos liga: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Rankų, kojų ir burnos liga (RKMD) – tai paplitusi virusinė infekcija, kurią daugiausia sukelia koksackio virusas A16 ir kuriai būdingas karščiavimas, gerklės skausmas ir skausmingos opos burnoje.

Ši liga greitai plinta, ypač tarp vaikų, todėl labai svarbu žinoti ir suprasti jos simptomus.

Norint apsisaugoti nuo ŪVKTI, būtinas veiksmingas diskomforto valdymas ir prevencijos strategijos.

Toliau šiame įraše aptariami ŽKMD simptomai, diskomforto mažinimo būdai ir veiksmingos prevencijos strategijos, padedančios išvengti šios ligos.

Straipsnis trumpai

  • Simptomai: karščiavimas, gerklės skausmas, opos burnoje, raudonos dėmės ar pūslės ant rankų ir kojų, kurie dažnai išnyksta per savaitę.
  • Rankų, kojų ir burnos ligą visų pirma sukelia koksaki virusas ir ji plinta per artimą kontaktą, seiles ir užterštus paviršius.
  • Konkretaus gydymo nėra; gydant daugiausia dėmesio skiriama diskomforto malšinimui skysčiais ir nereceptiniais skausmą malšinančiais vaistais.
  • Prevencinės priemonės – dažnas rankų plovimas, paviršių dezinfekavimas ir artimo kontakto su užsikrėtusiais asmenimis vengimas.
  • Laikydamiesi ramios, nesūrios dietos ir būdami hidratuoti, galite lengviau atsigauti ir sumažinti burnos ertmės opų dirginimą.

Simptomai

Sergant rankų, kojų ir burnos liga, reikia atkreipti dėmesį į šiuos simptomus: karščiavimą, gerklės skausmą, sumažėjusį apetitą, skausmingas opas burnoje ir raudonas dėmes ar pūsles ant rankų, pėdų, o kartais ir ant sėdmenų ar kojų.

Dėl šių opų gali būti sunku valgyti ir gerti, todėl gali tekti seilėtis arba atsisakyti valgyti.

Be to, gali atsirasti nuovargis ir bendras negalavimas.

Nors dauguma atvejų yra lengvi ir gali išnykti per savaitę, svarbu atidžiai stebėti situaciją.

Pastebėję sunkių simptomų, tokių kaip dehidratacija ar aukštas karščiavimas, trunkantis ilgiau nei kelias dienas, nedvejodami kreipkitės į gydytoją patarimo ir pagalbos.

Priežastys

Plaštakų, kojų ir burnos ligą daugiausia sukelia enterovirusų šeimos virusai, ypač koksaki virusas A16. Kitos padermės, pavyzdžiui, koksaki virusas A6, gali sukelti sunkesnius simptomus.

Virusas gali lengvai plisti per artimą sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu, ypač per seiles, pūslių skystį ar kvėpavimo takų lašelius. Jei užsikrėtęs vaikas kosėja ar čiaudi šalia jūsų arba jei liečiate virusu užkrėstus paviršius, gali padidėti rizika užsikrėsti.

Bloga higienos praktika taip pat gali prisidėti prie plitimo. Jei dažnai ar netinkamai plaunate rankas, ypač pakeitę sauskelnes ar pasinaudoję tualetu, padidėja tikimybė užsikrėsti virusu. Dalijimasis įrankiais, puodeliais ar žaislais taip pat gali palengvinti viruso perdavimą.

Epidemijos protrūkių rizika gali būti didesnė vaikų darželiuose arba perpildytoje aplinkoje, kur vaikai žaidžia kartu. Suprasdami šias priežastis, galite būti budresni ir imtis prevencinių priemonių, kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius nuo rankų, kojų ir burnos ligų.

Gydymas

Nustačius rankų, kojų ir burnos ligos simptomus, labai svarbu valdyti diskomfortą.

Konkretaus vaisto nuo šios virusinės infekcijos nėra, tačiau galite sušvelninti simptomus ir paspartinti pasveikimą. Svarbu gerti vandenį; pasirūpinkite, kad vaikas būtų gerai hidratuotas, siūlydami daug skysčių, pavyzdžiui, vandens, pieno ar elektrolitų tirpalų, nes karščiavimas ir burnos opos gali sukelti dehidrataciją.

Labai svarbu malšinti skausmą, ypač jei dėl burnos opų sunku valgyti. Gali būti veiksmingi be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, paracetamolis arba ibuprofenas.

Venkite duoti aspirino vaikams, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų. Minkštas, neskanus maistas taip pat gali padėti sumažinti diskomfortą valgant.

Stebėkite, ar nekyla karščiavimas; jei jis pernelyg pakyla arba išlieka, kreipkitės į gydytoją. Kai kuriais atvejais jis gali pasiūlyti išrašyti receptinių vaistų, kurie padėtų veiksmingiau valdyti simptomus.

Svarbu ilsėtis, todėl paraginkite vaiką neskubėti, kol jis sveiksta.

Galiausiai laikykitės geros higienos praktikos, kad virusas neplistų kitiems. Reguliarus rankų plovimas ir bendrų paviršių dezinfekavimas gali padėti užtikrinti jūsų šeimos saugumą, kol vaikas gydosi.

Prevencija

Norint užkirsti kelią rankų, kojų ir burnos ligoms, būtina imtis aktyvių priemonių, ypač vaikų darželiuose ir mokyklose. Skatinkite vaikus ir auklėtojus laikytis geros higienos praktikos, pavyzdžiui, dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu, ypač pasinaudojus tualetu ir prieš valgį. Jei muilo nėra, galima naudoti rankų dezinfekavimo priemonę su ne mažiau kaip 60 % alkoholio.

Reguliariai valykite ir dezinfekuokite dažnai liečiamus paviršius ir daiktus, įskaitant žaislus, durų rankenas ir bendrą įrangą. Patalynės ir drabužių skalbimas taip pat gali padėti sumažinti viruso plitimo riziką.

Ribokite artimą užsikrėtusių asmenų kontaktą su kitais asmenimis, ypač perpildytoje aplinkoje. Jei jūsų vaikui pasireiškė ligos simptomai, geriausia laikyti jį namuose, kol jis visiškai pasveiks, kad būtų išvengta protrūkių.

Venkite dalytis indais, puodeliais ar asmeniniais daiktais, nes tai gali palengvinti infekcijos perdavimą. Būkite informuoti apie bet kokius protrūkius mokyklose ar vaikų darželiuose, kad prireikus galėtumėte imtis papildomų atsargumo priemonių.

Vaistažolių arbatos

Jei norite palengvinti rankų, kojų ir burnos ligą, yra kelios natūralios priemonės, kurios gali padėti, įskaitant vaistažolių arbatas.

Jos gali nuraminti simptomus ir padėti išlikti hidratuotam, o tai labai svarbu sveikstant. Tačiau nors žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių, gali suteikti paguodos, taip pat yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti jūsų gijimo procesui.

Pavyzdžiui, be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip paracetamolis ar ibuprofenas, gali padėti sumažinti su liga susijusį diskomfortą ir karščiavimą.

Be to, tam tikri maisto papildai, pavyzdžiui, vitaminas C ir cinkas, gali sustiprinti imuninę sistemą ir padėti pasveikti.

Visada geriausia pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš išbandant naujas priemones ar papildus, kad įsitikintumėte, jog jie tinka jūsų situacijai.

Dietos, kurios gali padėti

Rankų, kojų ir burnos ligos metu gijimo procesą gali palengvinti šios dietos: švelni dieta, liesa dieta, daug drėgmės suteikianti dieta ir priešuždegiminė dieta.

Minkšta dieta gali padėti sumažinti burnos opų dirginimą.

Riebi dieta sumažina virškinimo diskomforto riziką.

Gausiai hidratuojanti dieta užtikrina pakankamą skysčių kiekį, kad būtų išvengta dehidratacijos.

Priešuždegiminė dieta gali palaikyti imuninę sistemą ir sumažinti bendrą organizmo uždegimą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Pateikiame maisto produktų ir gėrimų, kurie gali padėti gydyti rankų, kojų ir burnos ligą, sąrašą: žolelių arbatos (pavyzdžiui, ramunėlių, pipirmėčių, imbiero ir saldymedžio šaknies), sultiniai, kokteiliai, jogurtas, minkšti vaisiai ir avižiniai dribsniai.

Žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių, gali pasižymėti priešuždegiminiu poveikiu, mažinančiu patinimą ir skausmą, o pipirmėčių arbata gali nuraminti gerklę ir suteikti gaivų skonį.

Imbiero arbata pasižymi natūraliomis skausmą malšinančiomis savybėmis ir virškinimą gerinančiomis savybėmis, kurios naudingos, jei kyla virškinamojo trakto problemų. Saldymedžio šaknies arbata dėl antivirusinių savybių gali padėti sumažinti burnos opas.

Sultiniai drėkina ir maitina nedirgindami burnos, o kokteiliai gali būti paprastas būdas suvartoti svarbiausių maistinių medžiagų, ypač jei jie gaminami iš minkštų vaisių, pavyzdžiui, bananų ar avokadų.

Jogurtas suteikia probiotikų, kurie gali padėti žarnyno sveikatai, o avižiniai dribsniai yra švelnus maistas, kurį lengva nuryti ir kuris gali nuraminti gerklę.

Šių maisto produktų ir gėrimų vartojimas gali padėti sukurti patogesnę ir palankesnę sveikimo aplinką.

Dažnai užduodami klausimai

Ar rankų, nagų ir burnos liga yra užkrečiama?

Taip, rankų, kojų ir burnos liga gali būti užkrečiama.

Ji gali lengvai plisti per artimą sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu, ypač kai jis kosėja, čiaudi arba dalijasi įrankiais.

Taip pat galima užsikrėsti nuo užterštų paviršių.

Jei esate perpildytoje vietoje arba šalia žmogaus, kuriam pasireiškia ligos simptomai, turėtumėte būti atsargūs.

Gera higiena, pavyzdžiui, dažnas rankų plovimas, gali padėti sumažinti užsikrėtimo riziką.

Ar suaugusieji gali užsikrėsti rankų, kojų ir burnos liga?

Taip, suaugusieji gali užsikrėsti rankų, kojų ir burnos liga, nors ji dažniau pasireiškia vaikams.

Jei užsikrėtėte virusu, gali pasireikšti lengvi simptomai arba jų visai nebūti.

Svarbu laikytis geros higienos, ypač jei esate šalia užsikrėtusių asmenų.

Jei pastebėjote kokių nors neįprastų simptomų, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

Būti informuotam apie savo sveikatą gali būti raktas į veiksmingą galimų infekcijų valdymą.

Kiek laiko trunka rankų, kojų ir burnos liga?

Rankų, kojų ir burnos liga gali trukti apie 7-10 dienų.

Per šį laiką galite jausti diskomfortą ir nuovargį, tačiau dauguma žmonių visiškai pasveiksta be komplikacijų.

Svarbu sutelkti dėmesį į poilsį ir vandens gėrimą.

Jei pastebėsite, kad simptomai užsitęsia ir po šio laikotarpio arba stiprėja, patartina kreiptis į gydytoją.

Kokios yra rankų, kojų ir burnos ligos komplikacijos?

Rankų, kojų ir burnos ligos komplikacijos gali būti dehidratacija ir virusinis meningitas.

Kai kuriais atvejais dehidratacija gali pasireikšti dėl sunkumų ryjant ar geriant skysčius.

Retais atvejais asmenims gali išsivystyti virusinis meningitas, sukeliantis galvos ir nugaros smegenų uždegimą.

Svarbu atidžiai stebėti simptomus ir, pastebėjus nerimą keliančių pokyčių, kreiptis į gydytoją.

Ankstyva intervencija gali padėti veiksmingai valdyti galimas komplikacijas.

Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl rankų, kojų ir burnos ligos?

Jei jaučiate sunkius simptomus, pavyzdžiui, karščiuojate ar jaučiate didžiulį diskomfortą, gali būti, kad laikas kreiptis į gydytoją.

Be to, jei dėl opų burnoje sunku valgyti ar gerti, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Jei simptomai paūmėja arba po kelių dienų nepagerėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Pasikliaukite savo instinktais – jei kažkas negerai, visada geriau pasitikrinti, kad būtumėte ramūs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *