Reumatoidinis artritas (RA) – tai lėtinis uždegiminis susirgimas, pirmiausia pažeidžiantis sąnarius, sukeliantis skausmą, patinimą ir galimą sąnarių pažeidimą.
Ši liga gali smarkiai paveikti kasdienį gyvenimą, todėl labai svarbu suprasti jos simptomus, priežastis, veiksmingas gydymo galimybes ir prevencijos strategijas.
Įvairūs RA simptomai, pagrindinės ligos atsiradimo priežastys, gydymo būdai ir profilaktikos patarimai nagrinėjami šiame įraše.
Straipsnis trumpai
- Reumatoidinio artrito simptomai: sąnarių skausmas, rytinis sustingimas, nuovargis ir galimos sisteminės problemos, pavyzdžiui, karščiavimas ir svorio kritimas.
- Šią ligą lemia genetiniai, aplinkos ir imunologiniai veiksniai, o svarbūs rizikos veiksniai yra šeimos istorija ir rūkymas.
- Gydymo būdai: NVNU skausmui malšinti, DMARD sulėtinti progresavimą ir, jei reikia, biologiniai preparatai, taip pat fizioterapija.
- Prevencinės priemonės apima sveiką gyvenimo būdą, subalansuotą mitybą, reguliarius fizinius pratimus ir streso valdymą, siekiant sumažinti ligos paūmėjimus.
- Vaistažolių papildai, tokie kaip ciberžolė, imbieras ir omega-3 riebalų rūgštys, gali padėti, tačiau prieš vartojimą būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais.
Simptomai
Sergant reumatoidiniu artritu gali pasireikšti sąnarių, ypač rankų, riešų ir kelių, skausmas, patinimas ir sustingimas. Dėl to kasdienės užduotys, pavyzdžiui, atidaryti stiklainius ar lipti laiptais, gali būti sudėtingos.
Taip pat galite jausti rytinį sustingimą, kuris gali tęstis kelias valandas po pabudimo. Dažnai jaučiamas nuovargis, dėl kurio galite jaustis išsekę, o tai turi įtakos jūsų gebėjimui užsiimti malonia veikla.
Kiti sisteminiai simptomai gali būti karščiavimas, svorio kritimas ir bendras blogos savijautos jausmas, kuris gali turėti įtakos dėmesio koncentracijai ir įprastinei veiklai.
Be to, dėl reumatoidinio artrito po oda, ypač aplink spaudimo taškus, gali atsirasti mazgelių, sukeliančių diskomfortą.
Svarbu bendrauti su gydytoju apie bet kokius pokyčius ar iššūkius, su kuriais susiduriate, kad galėtumėte kartu parengti individualų gydymo planą.
Priežastys
Reumatoidinis artritas gali atsirasti dėl genetinių, aplinkos ir imunologinių veiksnių derinio. Šeimos ligos istorija gali labai padidinti riziką susirgti šia liga. Dėl specifinių genų jūsų imuninė sistema gali būti jautresnė šiai ligai.
Aplinkos veiksniai taip pat gali būti labai svarbūs. Tam tikros infekcijos arba tokių medžiagų kaip silicio dioksido dulkės poveikis gali paskatinti reumatoidinio artrito atsiradimą genetinį polinkį turintiems asmenims. Rūkymas gali būti dar vienas svarbus aplinkos rizikos veiksnys, susijęs su šia liga, ypač tiems, kurių šeimoje yra sergančiųjų.
Imuninės sistemos reakcija yra pagrindinė reumatoidinio artrito priežastis, nes ji gali klaidingai atakuoti sąnarių audinius, sukeldama uždegimą, skausmą ir galiausiai sąnarių pažeidimus.
Hormoniniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos, pavyzdžiui, moterys gali būti labiau linkusios susirgti šia liga, todėl galima manyti, kad hormonai gali turėti įtakos jos atsiradimui.
Gydymas
Efektyvus reumatoidinio artrito gydymas gali apimti vaistų, gyvenimo būdo pokyčių ir terapinių intervencijų derinį. Gydytojas gali skirti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) skausmui ir uždegimui mažinti, taip pat ligą modifikuojančių antireumatinių vaistų (DMARD) ligos progresavimui sulėtinti. Biologiniai preparatai taip pat gali būti galimybė, jei kiti gydymo būdai nėra veiksmingi.
Gyvensenos pokyčiai gali labai pagerinti jūsų gyvenimo kokybę. Reguliari, nedidelio poveikio mankšta gali padėti palaikyti sąnarių funkciją ir sumažinti sustingimą. Galite apsvarstyti galimybę užsiimti tokia veikla kaip plaukimas ar vaikščiojimas, nes jie gali būti lengvesni jūsų sąnariams.
Taip pat labai svarbu išlaikyti sveiką svorį, nes viršsvoris gali papildomai apkrauti sąnarius.
Fizinė ir ergoterapija gali suteikti vertingos pagalbos. Kineziterapeutas gali padėti atlikti jūsų poreikius atitinkančius pratimus, o ergoterapeutas gali padėti rasti būdų, kaip atlikti kasdienes užduotis su mažesniu skausmu.
Galiausiai gali būti svarbu valdyti stresą ir tinkamai miegoti, nes abu šie veiksniai gali turėti įtakos uždegimui ir bendrai sveikatai. Aktyviai dalyvaudami gydymo plane, galite geriau valdyti reumatoidinį artritą ir džiaugtis visaverčiu gyvenimu.
Prevencija
Reumatoidinio artrito valdymas gali padėti sumažinti paūmėjimų riziką ir sulėtinti ligos progresavimą. Nors visiška prevencija neįmanoma, galite imtis priemonių savo būklei pagerinti.
Pradėkite nuo sveikos gyvensenos; subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų, gali padėti jūsų imuninei sistemai ir bendrai sveikatai. Labai svarbu reguliariai užsiimti fizine veikla, nes ji gali padėti palaikyti sąnarių funkciją ir sumažinti sąstingį.
Svarbu kontroliuoti savo svorį, nes per didelis svoris gali kelti papildomą krūvį sąnariams. Naudingi gali būti nedidelio fizinio krūvio pratimai, pavyzdžiui, plaukimas ar važinėjimas dviračiu.
Taip pat labai svarbu valdyti stresą; atsipalaidavimo technikos, tokios kaip joga ar meditacija, gali padėti įveikti emocinį stresą, kuris gali sukelti simptomus.
Venkite rūkyti ir ribokite alkoholio vartojimą, nes abu šie veiksniai gali sustiprinti uždegimą. Reguliariai lankykitės pas gydytoją, kad galėtumėte stebėti savo būklę ir prireikus koreguoti gydymo planą.
Vaistažolių papildai
Valdant reumatoidinį artritą yra keletas natūralių priemonių ir vaistažolių papildų, suteikiančių palengvėjimą. Tam tikros dietos ir specifiniai maisto produktai gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą savijautą.
Pavyzdžiui, ciberžolė, kurios aktyvusis junginys kurkuminas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali palengvinti ligos simptomus. Imbieras yra dar viena natūrali priemonė, kuri gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą.
Be šių natūralių priemonių, gydant reumatoidinį artritą taip pat gali padėti vaistai ir maisto papildai. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukų papilduose, padeda sumažinti sąnarių sustingimą ir skausmą.
Gliukozaminas ir chondroitinas yra dažnai vartojami papildai, galintys palaikyti sąnarių sveikatą. Be to, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, gali palengvinti skausmą ir sumažinti uždegimą.
Prieš pradedant bet kokį naują gydymo ar papildų vartojimo režimą, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad jis atitiktų konkrečius jūsų sveikatos poreikius.
Dietos, kurios gali padėti
Dietos, kurios gali padėti reumatoidinio artrito gydymo procesui arba nesukelti tolesnės reumatoidinio artrito žalos, yra priešuždegiminė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta, augalinė dieta, dieta be glitimo ir dieta su mažu cukraus kiekiu.
Šios dietos gali padėti sumažinti uždegimą įtraukiant omega-3 riebiąsias rūgštis, antioksidantus ir visavertį maistą, ribojant perdirbtą maistą, cukrų ir nesveikus riebalus.
Galiausiai dėl to gali pagerėti sąnarių sveikata ir sumažėti simptomai.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti reumatoidinio artrito gydymo procesui arba nesukelti tolesnės reumatoidinio artrito žalos: ciberžolė, imbieras, omega-3 riebalų rūgštys (jų yra tokiose žuvyse kaip lašiša, graikiniai riešutai ir linų sėmenys), žalioji arbata ir bosvelija serrata.
Ciberžolės sudėtyje yra kurkumino, kuris pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, galinčiomis padėti sumažinti sąnarių skausmą ir sustingimą.
Imbieras taip pat gali sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą sąnarių funkciją, todėl jis puikiai tinka prie patiekalų arba kaip arbata.
Omega-3 riebiosios rūgštys mažina uždegimą ir palaiko sąnarių sveikatą, todėl jų galima lengvai gauti iš riebios žuvies, riešutų ir sėklų.
Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su uždegimu, o reguliarus jos gėrimas gali pagerinti bendrą sveikatą.
Galiausiai, bosvelija serrata yra pripažinta dėl savo gebėjimo mažinti skausmą ir uždegimą, todėl, įtraukus ją į gydymo planą, gali palengvėti.
Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus, visada pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu.
Dažnai užduodami klausimai
Ar reumatoidiniu artritu gali sirgti vaikai ir paaugliai?
Taip, reumatoidiniu artritu gali sirgti vaikai ir paaugliai, tačiau rečiau nei suaugusieji.
Kai jis pasireiškia, gali pasireikšti tokie simptomai kaip sąnarių skausmas ir patinimas. Galite pastebėti padidėjusį nuovargį ar kasdienės veiklos sunkumus.
Ankstyva diagnozė gali būti labai svarbi norint veiksmingai valdyti būklę. Jei įtariate, kad jaunam žmogui yra artritas, svarbu kreiptis į gydytoją dėl tinkamo įvertinimo ir gydymo galimybių.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali pagerinti bendrą sveikatą sergant reumatoidiniu artritu?
Norėdami pagerinti bendrą reumatoidiniu artritu sergančiųjų sveikatą, daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių ir pilno grūdo produktų.
Reguliari mankšta gali padidinti jūsų lankstumą ir jėgą, todėl užsiimkite mėgstama veikla. Taip pat labai svarbu gerti vandenį.
Teikite pirmenybę miegui ir valdykite stresą naudodami tokius metodus kaip meditacija ar joga.
Nepamirškite reguliariai tikrintis pas gydytoją, nes norėdami priimti geriausius sprendimus, turite būti informuoti apie savo sveikatą.
Kaip reumatoidinis artritas veikia psichikos sveikatą?
Reumatoidinis artritas gali labai paveikti jūsų psichinę sveikatą. Dėl lėtinio skausmo ir kasdienės veiklos apribojimų galite jausti nusivylimą, liūdesį ar nerimą.
Dėl nenuspėjamų ligos paūmėjimų galite patirti stresą ir paveikti savo socialinius ryšius. Svarbu pripažinti šiuos jausmus ir ieškoti paramos.
Terapija, bendravimas su kitais žmonėmis ir dėmesingo įsisąmoninimo praktika gali padėti susidoroti su emociniais iššūkiais, kylančiais valdant šią būklę.
Ar reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams rekomenduojamos specialios dietos?
Pacientams, sergantiems reumatoidiniu artritu, gali būti rekomenduojamos specialios dietos, į kurias įeina priešuždegiminiai maisto produktai, tokie kaip vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai ir sveiki riebalai.
Taip pat gali būti naudingos omega-3 riebalų rūgštys, kurių yra žuvyje.
Gali būti naudinga vengti perdirbtų maisto produktų, cukraus ir per didelio druskos kiekio.
Svarbu gerti vandenį, todėl pasirūpinkite, kad būtumėte hidratuoti.
Norint gauti asmenines rekomendacijas, pritaikytas konkretiems jūsų poreikiams, gali būti naudinga pasikonsultuoti su gydytoju.
Ar reumatoidinis artritas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų?
Taip, reumatoidinis artritas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų.
Sergant šia liga, imuninė sistema gali paveikti ne tik jūsų sąnarius, bet ir kitus organus, pavyzdžiui, širdį ir plaučius.
Jums gali padidėti širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių problemų ar osteoporozės rizika.
Labai svarbu stebėti savo bendrą sveikatą ir reguliariai konsultuotis su gydytoju, kad veiksmingai valdytumėte šią riziką ir palaikytumėte bendrą gerovę.