Skip to content

Sepsis: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Sepsis yra sunki sveikatos būklė, kuri atsiranda, kai organizmo atsakas į infekciją sukelia plataus masto uždegimą, dėl kurio pažeidžiami audiniai ir sutrinka organų veikla. Iš pažiūros paprasta infekcija gali greitai tapti pavojinga gyvybei.

Sepsio simptomai yra staigus karščiavimas, sumišimas ir padažnėjęs širdies plakimas, o norint užkirsti kelią sepsiui ir laiku įsikišti, labai svarbu suprasti jo priežastis ir rizikos veiksnius. Skubus gydymas paprastai reikalauja hospitalizacijos, o įvairių prevencijos strategijų ištyrimas gali gerokai sumažinti riziką.

Be to, labai svarbu atsižvelgti į tai, kaip kasdieniai įpročiai ir galimas vaistažolių papildų vaidmuo gali turėti įtakos sveikimui. Įvairūs sepsio aspektai, įskaitant simptomus, priežastis, gydymą ir prevencijos strategijas, nagrinėjami šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Sepsio simptomai: staigūs temperatūros pokyčiai, drebulys, padažnėjusi širdies veikla, sumišimas, odos bėrimas ar spalvos pasikeitimas.
  • Jį pirmiausia sukelia bakterijų, virusų ar grybelių sukeltos infekcijos, dažnai atsirandančios dėl plaučių ar šlapimo takų infekcijų.
  • Gydant reikia nedelsiant paguldyti į ligoninę, lašinti skysčius į veną ir vartoti plataus veikimo spektro antibiotikus, geriausiai per pirmąją valandą.
  • Prevencija apima gerą higienos praktiką, nuolatinį skiepijimą ir skubų infekcijos simptomų šalinimą.
  • Atsigauti padeda mityba, kurioje gausu maistinių medžiagų, priešuždegiminiai maisto produktai ir vaistažolių papildai, pavyzdžiui, ežiuolė ir ciberžolė.

Simptomai

Labai svarbu anksti atpažinti sepsio simptomus. Galite pastebėti staigius kūno temperatūros pokyčius – aukštą arba pavojingai žemą temperatūrą. Drebulys ar didelis šaltis taip pat gali rodyti, kad kažkas negerai. Kitas įspėjamasis signalas gali būti padažnėjęs širdies ritmas.

Galite jausti neįprastą silpnumą, sumišimą ar dezorientaciją, o tai gali būti pavojaus signalas. Dėl padažnėjusio kvėpavimo galite jausti dusulį. Negalima ignoruoti stipraus skausmo ar diskomforto, nes tai gali reikšti rimtą infekciją.

Simptomai taip pat gali pasireikšti bėrimu ar odos spalvos pokyčiais, todėl atkreipkite dėmesį į bet kokius odos pokyčius.

Jei jums arba jūsų pažįstamam žmogui pasireiškia šie simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ankstyvas įsikišimas gali labai pakeisti rezultatus, todėl nedvejodami imkitės veiksmų, jei įtariate sepsį. Budrumas pastebėjus šiuos požymius gali išgelbėti gyvybę.

Priežastys

Sepsį gali sukelti keli veiksniai, pirmiausia infekcijos. Bakterijos, virusai ar grybeliai, įsiskverbę į jūsų organizmą, gali sukelti stiprų uždegimą ir sukelti sisteminį atsaką.

Dažniausi šių infekcijų šaltiniai gali būti plaučių uždegimas, šlapimo takų infekcijos ir pilvo infekcijos. Jei neseniai patyrėte operaciją ar traumą, gali būti didesnė rizika dėl galimo patogenų poveikio.

Jūsų imuninė sistema vaidina esminį vaidmenį organizmui reaguojant į šias infekcijas. Jei ji reaguoja pernelyg stipriai, gali kilti plataus masto uždegimas, dėl kurio sutrinka organų veikla.

Be to, tam tikros gyventojų grupės gali būti labiau pažeidžiamos. Jei esate vyresnio amžiaus, sergate lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, diabetu ar širdies ligomis, arba jūsų imuninė sistema nusilpusi, rizika gali gerokai padidėti.

Be to, dėl invazinių procedūrų, pavyzdžiui, kateterių įvedimo ar operacijų, bakterijos gali patekti tiesiai į kraują. Netgi toks paprastas dalykas kaip įsipjovimas ar žaizda gali užsikrėsti ir peraugti į sepsį, jei nebus skubiai gydomas.

Sepsio priežasčių atpažinimas gali padėti imtis prevencinių priemonių ir prireikus kreiptis į gydytoją. Būkite informuoti ir aktyviai rūpinkitės savo sveikata, kad sumažintumėte šios sunkios būklės riziką.

Gydymas

Kad būtų išvengta sunkių komplikacijų, būtina nedelsiant gydyti sepsį. Tikėtina, kad būsite paguldytas į ligoninę, kur gydytojas atidžiai stebės jūsų kritinius požymius.

Pirmasis gydymo žingsnis dažnai būna intraveninių (IV) skysčių skyrimas, kad būtų palaikomas kraujospūdis ir palaikoma organų veikla.

Gydytojas gali paskirti plataus spektro antibiotikų kovai su sepsį sukėlusia infekcija, geriausia šiuos vaistus pradėti vartoti per pirmą valandą nuo diagnozės nustatymo. Jei nustatoma konkreti bakterija ar virusas, gydytojas gali pereiti prie tikslinių antibiotikų, kad gydymas būtų veiksmingesnis.

Jums gali prireikti papildomų vaistų, palaikančių kraujospūdį ir padedančių organams tinkamai funkcionuoti. Jei sepsis sukelia sepsinį šoką, gali prireikti intensyvesnių intervencijų, pavyzdžiui, mechaninės ventiliacijos ar dializės.

Gydymo metu gydytojas nuolat vertins jūsų pažangą ir atitinkamai koreguos jūsų priežiūrą. Svarbu pranešti apie bet kokius pastebėtus simptomų pokyčius, nes greitas koregavimas gali turėti didelės įtakos jūsų pasveikimui.

Ankstyvas ir agresyvus gydymas yra labai svarbus norint įveikti sepsį ir sumažinti galimus ilgalaikius padarinius.

Prevencija

Sepsio prevencija gali prasidėti nuo jūsų informuotumo apie infekcijos riziką ir aktyvių veiksmų jai sumažinti. Štai trys pagrindiniai veiksmai, kurių galite imtis:

1. Laikykitės geros higienos praktikos: Reguliarus rankų plovimas su muilu ir vandeniu, ypač prieš valgį ir pasinaudojus tualetu, gali gerokai sumažinti infekcijų riziką.

Nepamirškite naudoti rankų dezinfekavimo priemonės, kai nėra muilo.

2. Laikykitės naujausių skiepų: Skiepai gali padėti išvengti infekcijų, galinčių sukelti sepsį, pvz., gripo ir plaučių uždegimo.

Užtikrinkite, kad jūs ir jūsų artimieji būtų paskiepyti rekomenduojamais skiepais.

3. Atpažinkite simptomus ir reaguokite į juos: Jei pastebėjote infekcijos požymių – karščiavimą, šaltkrėtį ar neįprastą skausmą – nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Ankstyva intervencija gali užkirsti kelią infekcijai peraugti į sepsį.

Vaistažolių papildai atsigavimui

Kai sveikstate po sepsio, tinkama mityba gali būti labai svarbi gijimo procese. Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, kurios padėtų išgydyti sepsį, tačiau tam tikri vaistažolių papildai ir dietos pasirinkimai gali padėti jūsų imuninei sistemai ir bendrai sveikatai sveikstant. Tam tikrų maisto produktų ir gėrimų vartojimas gali padėti sustiprinti jūsų gyvybingumą.

Kai kurie augaliniai papildai, kurie gali padėti, yra ežiuolė, pasižyminti imunitetą stiprinančiomis savybėmis, ir česnakas, pasižymintis antimikrobiniu poveikiu. Imbieras ir ciberžolė taip pat gali būti naudingi dėl savo priešuždegiminių savybių.

Be vaistažolių papildų, tokie medicininiai produktai kaip probiotikai gali padėti atkurti žarnyno sveikatą, kuri dažnai būna sutrikusi po sepsio. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukų papilduose, taip pat gali palaikyti imuninę funkciją ir mažinti uždegimą.

Nors šios priemonės negali tiesiogiai užkirsti kelio sepsiui ar jį gydyti, jos gali būti platesnio požiūrio į sveikimą ir bendrą savijautą dalis.

Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus ar iš esmės keisdami mitybą, ypač po tokios sunkios ligos kaip sepsis.

Dietos, kurios gali padėti

Mitybos būdai, kurie gali padėti sepsio gijimo procese, yra šie: Viduržemio jūros regiono dieta, priešuždegiminė dieta, daug baltymų turinti dieta ir gausi hidratacijos dieta.

Šios dietos gali aprūpinti gyvybiškai svarbiomis maistinėmis medžiagomis, skatinti imuninės sistemos veiklą, mažinti uždegimą ir padėti palaikyti hidrataciją – visa tai labai svarbu sveikstant po sunkių infekcijų, tokių kaip sepsis.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui atsigaunant po sepsio, yra ciberžolė, imbieras, ežiuolė, šeivamedžio uogos, ramunėlių arbata, pipirmėčių arbata ir žalioji arbata.

Ciberžolėje yra kurkumino, kuris pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, galinčiomis padėti sumažinti uždegimą sveikimo metu.

Imbieras gerina kraujotaką ir virškinimą, kartu stiprindamas imuninį atsaką, todėl yra naudingas gijimui.

Ežiuolė dažnai vartojama siekiant apsisaugoti nuo infekcijų ir gali padėti atsigauti.

Šeivamedžio uogose gausu antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti infekcijų sunkumą.

Žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių, gali raminti ir padėti virškinti, o žaliojoje arbatoje yra antioksidantų, kurie palaiko bendrą sveikatą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar sepsis gali ištikti kiekvieną, nepriklausomai nuo amžiaus ar sveikatos būklės?

Taip, sepsis gali ištikti kiekvieną, nepriklausomai nuo amžiaus ar sveikatos būklės. Jis nėra diskriminuojamas; net ir sveiki asmenys gali jį patirti po infekcijos.

Jei jūsų imuninė sistema susilpnėjusi arba turite sveikatos problemų, rizika gali būti didesnė, tačiau tai nereiškia, kad kiti yra saugūs.

Labai svarbu nepamiršti infekcijų ir pastebėjus nerimą keliančius simptomus skubiai kreiptis į gydytoją, nes sepsis gali greitai paūmėti.

Kokį ilgalaikį poveikį sepsis gali turėti išgyvenusiems ligoniams?

Išgyvenusieji sepsį gali susidurti su įvairiomis ilgalaikėmis pasekmėmis.

Gali pasireikšti nuolatinis nuovargis, kognityviniai sunkumai arba emocinės problemos, pavyzdžiui, nerimas ir depresija.

Taip pat gali išlikti fizinių problemų, tokių kaip raumenų silpnumas ar sąnarių skausmas.

Labai svarbu atidžiai stebėti šiuos simptomus ir ieškoti pagalbos.

Dalyvavimas reabilitacijos ir psichikos sveikatos priežiūros paslaugose gali padėti atgauti jėgas ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę po tokio traumuojančio įvykio.

Kaip sepsį diagnozuoja sveikatos priežiūros specialistai?

Gydytojai sepsį gali diagnozuoti atlikdami keletą vertinimų. Kai gydytojai įtaria sepsį, jie dažnai pradeda nuo svarbiausių požymių, tokių kaip temperatūra ir širdies ritmas, patikrinimo.

Pasiteirauja apie simptomus ir ligos istoriją, paskui gali paskirti atlikti kraujo tyrimus, kad išsiaiškintų infekcijas ir įvertintų organų veiklą.

Infekcijos šaltinį gali padėti nustatyti vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, rentgeno ar ultragarso tyrimai.

Jei jūsų būklė sunki, gydytojai taip pat gali atlikti papildomus tyrimus, kad patvirtintų sepsį ir nustatytų geriausią gydymo būdą.

Ar yra specifinių rizikos veiksnių, kurie didina sepsio tikimybę?

Taip, tam tikri rizikos veiksniai gali padidinti sepsio išsivystymo tikimybę.

Jei jūsų imuninė sistema nusilpusi, sergate lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, diabetu, arba neseniai patyrėte operaciją, rizika gali būti didesnė.

Vyresnio amžiaus suaugusieji ir labai maži vaikai taip pat gali būti labiau pažeidžiami.

Be to, jei patyrėte sunkią traumą ar infekciją, labai svarbu žinoti apie šiuos veiksnius.

Būdami informuoti, galite imtis aktyvių veiksmų rizikai sumažinti.

Ar sepsis gali būti užkrečiamas tarp žmonių?

Ne, sepsis negali būti užkrečiamas tarp žmonių.

Tai sunki reakcija į infekciją, kurios jūsų organizmas negali kontroliuoti, dažnai sukeltą bakterijų, virusų ar grybelių.

Nors sepsio tiesiogiai nuo kito žmogaus neužsikrėsite, galite užsikrėsti jį sukeliančiomis infekcijomis.

Todėl, norint sumažinti šių infekcijų riziką, labai svarbu laikytis geros higienos ir išlikti sveikam, o tai galiausiai gali padėti išvengti sepsio išsivystymo jūsų organizme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *