Skip to content

Smegenų navikai: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Smegenų navikai – tai nenormalus smegenų ląstelių augimas, galintis sutrikdyti normalią smegenų funkciją ir sukelti įvairius neurologinius simptomus.

Suprasti su smegenų navikais susijusius simptomus, tokius kaip nuolatiniai galvos skausmai, regėjimo pokyčiai ir pusiausvyros sutrikimai, yra labai svarbu, kad juos būtų galima anksti nustatyti.

Veiksniai, sukeliantys šių auglių atsiradimą, medicinos specialistų taikomi gydymo metodai ir prevencinės priemonės, skirtos smegenų sveikatai palaikyti, taip pat yra esminiai aspektai, į kuriuos reikia atsižvelgti.

Šie elementai, įskaitant simptomus, priežastis, gydymo būdus ir prevencijos strategijas, nagrinėjami toliau šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Smegenų navikų simptomai: galvos skausmas, pykinimas, pusiausvyros sutrikimai, regėjimo pokyčiai ir kognityviniai pakitimai, pavyzdžiui, atminties sutrikimai ir traukuliai.
  • Priežastys – genetinis polinkis, ankstesnis radiacijos poveikis, aplinkos toksinai, senėjimas ir nusilpusi imuninė sistema.
  • Gydymo būdai – chirurgija, spindulinė terapija, chemoterapija, tikslinė terapija ir dalyvavimas klinikiniuose tyrimuose.
  • Prevencijos strategijos apima sveiką mitybą, reguliarius fizinius pratimus, cheminių medžiagų poveikio ribojimą ir sąmoningą prietaisų spinduliuotės naudojimą.
  • Žolelių papildai ir specialios dietos, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono ir MIND dietos, gali palaikyti smegenų sveikatą ir sumažinti naviko riziką.

Simptomai

Smegenų navikai, priklausomai nuo jų dydžio ir vietos, gali sukelti įvairių simptomų. Jums gali skaudėti galvą ne taip, kaip įprastai, dažnai laikui bėgant ji stiprėja arba atsiranda tam tikru paros metu.

Pykinimas ir vėmimas gali užklupti netikėtai, todėl galite pasijusti blogai. Jei navikas pažeidžia pusiausvyrą ar koordinaciją, galite suklupti ar dažniau svaigti galva.

Gali atsirasti regėjimo pokyčių, pavyzdžiui, neryškus ar dvigubas matymas, todėl gali būti sunku sutelkti dėmesį. Galite pastebėti neįprastus kalbos pokyčius arba sunkumus ieškant tinkamų žodžių.

Be to, jei jus ištinka priepuoliai, net jei anksčiau jų niekada nebuvo, labai svarbu kreiptis į gydytoją.

Taip pat gali atsirasti kognityvinių pokyčių, pavyzdžiui, atminties sutrikimų ar sunkumų susikaupti. Priklausomai nuo naviko vietos, galite jausti silpnumą ar tirpimą tam tikrose kūno dalyse.

Atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus ir nedvejodami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote ką nors neįprasto. Ankstyvas simptomų nustatymas gali turėti didelę reikšmę jūsų sveikatos būklei.

Priežastys

Tikslios smegenų navikų priežastys iš esmės nežinomos, tačiau riziką gali padidinti keletas veiksnių. Didelę reikšmę gali turėti genetinis polinkis; jei jūsų šeimoje yra smegenų auglių arba tam tikrų genetinių sindromų, jūsų šansai gali būti didesni.

Galimas veiksnys gali būti ir radiacijos poveikis, ypač dėl ankstesnio vėžio gydymo, ypač jei jums buvo taikyta galvos spindulinė terapija.

Aplinkos veiksniai taip pat gali turėti įtakos. Kai kurie tyrimai rodo ryšį tarp ilgalaikio tam tikrų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, pesticidų ar pramoninių tirpiklių, poveikio ir smegenų auglių.

Kitas svarbus veiksnys yra amžius; nors smegenų navikai gali atsirasti bet kuriame amžiuje, jie dažniau pasitaiko suaugusiesiems.

Be to, jūsų imuninės sistemos būklė gali turėti įtakos jūsų rizikai. Asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, pavyzdžiui, sergantys ŽIV / AIDS arba vartojantys imunosupresinius vaistus, gali turėti didesnę tikimybę susirgti smegenų navikais.

Jei būsite informuoti apie šią riziką, galėsite pasirinkti tokį gyvenimo būdą, kuris skatintų geresnę sveikatą ir galbūt sumažintų riziką.

Gydymas

Suprantant galimas smegenų navikų priežastis, svarbu laiku pradėti gydymą. Greiti veiksmai po diagnozės nustatymo gali turėti didelės įtakos rezultatams. Gydymo planas gali priklausyti nuo naviko tipo, dydžio ir vietos, taip pat nuo bendros sveikatos būklės.

Įprasti gydymo būdai gali būti šie:

  • Chirurgija: Dažnai pirmas žingsnis būna naviko pašalinimas, jei tai įmanoma.
  • Spindulinė terapija: Tikslinė spinduliuotė gali sumažinti arba sunaikinti naviko ląsteles.
  • Chemoterapija: Vėžio ląstelėms naikinti naudojami vaistai, kurie dažnai vartojami kartu su kitais gydymo būdais.
  • Tikslinė terapija: Tikslinė terapija: Vaistai, kurie specifiškai veikia vėžines ląsteles pagal jų genetinę sandarą, gali būti veiksmingi.
  • Klinikiniai tyrimai: Dalyvavimas tyrimuose gali suteikti galimybę gauti naują gydymą ar terapiją.

Po gydymo būtina tolesnė priežiūra. Reguliarūs patikrinimai ir vaizdo tyrimai gali padėti stebėti, ar liga neatsinaujina.

Prevencija

Galbūt ne visada įmanoma išvengti smegenų navikų, tačiau tam tikri gyvenimo būdo pasirinkimai gali sumažinti riziką.

Labai svarbu laikytis sveikos mitybos; daugiausia dėmesio skirkite įvairiems vaisiams, daržovėms, neskaldytiems grūdams ir liesiems baltymams, nes šie maisto produktai gali palaikyti bendrą smegenų sveikatą.

Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat gali būti labai svarbus. Kiekvieną savaitę bent 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinio krūvio, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir stiprinti imuninę sistemą, o tai gali sumažinti vėžio riziką.

Labai svarbu riboti kenksmingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, pesticidų ir pramoninių tirpiklių, poveikį.

Atkreipkite dėmesį į produktus, kuriuos naudojate namuose ir sode, ir, jei įmanoma, rinkitės saugesnes alternatyvas.

Be to, apsvarstykite galimybę sumažinti mobiliųjų telefonų ar kitų elektroninių prietaisų spinduliuotės poveikį.

Vaistažolių papildai smegenų sveikatai

Kai kalbama apie smegenų sveikatos palaikymą, tam tikros dietos ir vaistažolių papildai gali būti labai svarbūs. Nors nėra jokių konkrečių natūralių priemonių, galinčių išgydyti smegenų ligas, yra įvairių galimybių, kurios gali padėti pagerinti smegenų sveikatą ir funkciją.

Tam tikrų maisto produktų ir gėrimų įtraukimas į savo mitybą gali pagerinti bendrą savijautą ir prisidėti prie kognityvinių funkcijų gerinimo. Pavyzdžiui, žinoma, kad omega-3 riebalų rūgštys, kurių yra riebioje žuvyje, graikiniuose riešutuose ir linų sėmenyse, palaiko smegenų sveikatą.

Be to, uogose, juodajame šokolade ir žaliojoje arbatoje esantys antioksidantai gali padėti apsaugoti smegenų ląsteles nuo oksidacinio streso.

Kalbant apie vaistažolių papildus, siūloma rinktis tokius preparatus, kaip ginkgo biloba, bacopa monnieri ir rodiola rosea, kurie gerina atmintį ir kognityvines funkcijas.

Be to, tokie vaistai kaip fosfatidilserinas ir acetil-L-karnitinas dažnai vartojami siekiant pagerinti atmintį ir proto aiškumą.

Nors šios alternatyvos negali išgydyti jokių konkrečių ligų, jos gali pasitarnauti kaip pagalbinės priemonės smegenų sveikatai palaikyti.

Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus ar iš esmės keisdami mitybą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Dietos, kurios gali padėti

Keletas dietų, įskaitant Viduržemio jūros dietą, DASH dietą, ketogeninę dietą, augalinę dietą ir MIND dietą, gali padėti išgydyti smegenis ir užkirsti kelią tolesniam jų pažeidimui.

Viduržemio jūros regiono dieta pabrėžia sveiką maistą, sveikus riebalus ir antioksidantus, kurie gali sumažinti uždegimą ir oksidacinį stresą.

Pagal DASH dietą daugiausia dėmesio skiriama mažam natrio kiekiui ir maistingųjų medžiagų turtingiems maisto produktams, skatinantiems širdies sveikatą ir smegenų kraujotaką.

Ketogeninė dieta gali pagerinti kognityvines funkcijas, nes yra stabilus energijos šaltinis.

Augalinė dieta skatina vartoti vaisius, daržoves ir neskaldytus grūdus, kurie yra susiję su geresne smegenų sveikata.

MIND dietoje derinami Viduržemio jūros regiono ir DASH dietų elementai, ypatingą dėmesį skiriant maisto produktams, kurie palaiko smegenų veiklą ir kognityvinį ilgaamžiškumą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Smegenų sveikatą gali palaikyti šie maisto produktai ir gėrimai: lapiniai žalumynai, riebi žuvis, uogos, riešutai, sėklos, ciberžolė, juodasis šokoladas ir žalioji arbata.

Lapiniuose žalumynuose, pavyzdžiui, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, gausu vitaminų ir antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti smegenų ląsteles nuo oksidacinio streso.

Riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša ir skumbrė, aprūpina omega-3 riebalų rūgštimis, kurios būtinos kognityvinėms funkcijoms ir smegenų uždegimui mažinti.

Uogose, ypač mėlynėse, gausu antioksidantų, kurie gali sustiprinti smegenų ląstelių tarpusavio ryšį ir pagerinti atmintį.

Riešutai ir sėklos yra puikus vitamino E šaltinis, kuris siejamas su mažesniu kognityvinių gebėjimų silpnėjimu.

Ciberžolėje yra kurkumino, kuris pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios gali būti naudingos smegenų sveikatai.

Saikingai vartojamame juodajame šokolade yra flavonoidų, kurie gali pagerinti kraujo tekėjimą į smegenis ir pagerinti nuotaiką.

Žaliojoje arbatoje gausu L-teanino, kuris gali paskatinti atsipalaidavimą ir pagerinti dėmesio sutelkimą, todėl ji puikiai tinka kognityvinėms funkcijoms palaikyti.

Dažnai užduodami klausimai

Kokie yra skirtingi smegenų auglių tipai?

Skiriamos dvi pagrindinės smegenų navikų kategorijos: pirminiai ir antriniai navikai. Pirminiai navikai gali atsirasti smegenyse, o antriniai navikai gali išplisti iš kitų kūno dalių.

Šiose kategorijose yra įvairių specifinių tipų, pavyzdžiui, gliomos, meningiomos ir hipofizės adenomos. Kiekvienas tipas gali skirtis augimo greičiu ir gydymo galimybėmis, todėl svarbu suprasti šiuos skirtumus, kad būtų galima geriau informuoti ir gydyti.

Ar smegenų navikai gali būti paveldimi arba genetiniai?

Taip, smegenų navikai gali būti paveldimi arba genetiniai. Jei jūsų šeimoje yra tam tikrų genetinių sutrikimų, rizika gali padidėti.

Tokios ligos kaip neurofibromatozė arba Li-Fraumeni sindromas gali padidinti tikimybę susirgti smegenų navikais.

Labai svarbu aptarti savo šeimos ligos istoriją su gydytoju, nes jis gali padėti įvertinti riziką ir rekomenduoti būtinus tyrimus ar prevencines priemones.

Norint valdyti savo sveikatą, labai svarbu būti informuotam.

Kaip diagnozuojami smegenų navikai?

Galimo smegenų auglio diagnozė gali būti pradedama nuo išsamios anamnezės ir fizinės apžiūros, kurią atlieka gydytojas.

Tada gydytojas gali rekomenduoti atlikti vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tomografiją arba kompiuterinę tomografiją, kad susidarytų aiškus smegenų vaizdas.

Kartais gali prireikti atlikti biopsiją, kad būtų patvirtintas naviko buvimas.

Viso šio proceso metu svarbu atvirai bendrauti su gydytoju apie savo simptomus ir nerimą keliančius dalykus.

Koks yra pacientų, sergančių smegenų augliu, išgyvenamumas?

Pacientų, sergančių smegenų navikais, išgyvenamumas gali labai skirtis priklausomai nuo kelių veiksnių.

Tarp jų – naviko tipas, vieta ir tai, kaip anksti jis diagnozuotas.

Paprastai penkerių metų išgyvenamumo rodiklis gali būti labai įvairus – nuo maždaug 30 % iki daugiau kaip 90 %.

Labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris gali suteikti išsamią informaciją, pritaikytą konkrečioms aplinkybėms ir individualiai sveikatos būklei.

Ar yra paramos grupių smegenų augliu sergantiems pacientams ir jų šeimoms?

Taip, gali būti įvairių paramos grupių smegenų augliu sergantiems pacientams ir jų šeimoms.

Galite rasti vietinių ir internetinių bendruomenių, kuriose galite dalytis patirtimi, įgyti žinių ir gauti emocinę paramą.

Tokios organizacijos kaip „Brain Tumour Foundation” (Smegenų naviko fondas) gali pasiūlyti išteklių ir sujungti jus su kitais, atsidūrusiais panašioje situacijoje.

Nedvejodami kreipkitės; bendravimas su kitais gali būti labai svarbus jūsų kelionėje ir padėti pasijusti ne tokiam vienišam sunkiu metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *