Skip to content

Suaugusiųjų vėmimas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Vėmimas – tai fizinis refleksas, kai per burną stipriai išstumiamas skrandžio turinys, kurį dažnai lydi pykinimas ir diskomfortas pilve. Vėmimas gali būti įvairių susirgimų simptomas, pradedant infekcijomis ir apsinuodijimu maistu, baigiant emociniu stresu ir virškinimo trakto sutrikimais.

Norint veiksmingai valdyti vėmimą ir užkirsti jam kelią, būtina suprasti vėmimą sukeliančius veiksnius ir priežastis.

Bus aptarti su vėmimu susiję simptomai, tokie kaip pykinimas ir pilvo skausmas, taip pat įvairios priežastys, galinčios sukelti šias reakcijas.

Be to, bus aptartos gydymo galimybės ir prevencijos strategijos, taip pat galimos vaistažolių priemonės, galinčios padėti.

Toliau pateikta informacija suteiks vertingų įžvalgų, kaip veiksmingai valdyti šią dažną, tačiau varginančią būklę.

Straipsnis trumpai

  • Dažniausi vėmimo simptomai yra pykinimas, pilvo skausmas, mėšlungis, padidėjęs seilėtekis ir dehidratacijos požymiai, tokie kaip burnos džiūvimas ir galvos svaigimas.
  • Dažnos suaugusiųjų vėmimo priežastys yra virusinės ir bakterinės infekcijos, maisto netoleravimas, per didelis alkoholio kiekis ir tam tikri vaistai.
  • Gydymas apima hidrataciją, poilsį, neskanų maistą ir, jei reikia, nereceptinių vaistų nuo pykinimo vartojimą.
  • Prevencinės strategijos – valgyti mažesnius patiekalus, vengti vėmimą sukeliančių maisto produktų ir valdyti streso lygį, kad sumažėtų vėmimo rizika.
  • Kreipkitės į gydytoją, jei vėmimas tęsiasi ilgiau nei 24 valandas arba jį lydi kraujas ar stiprus pilvo skausmas.

Simptomai

Vėmimo metu galite jausti pykinimą, stiprų norą vemti, pilvo skausmą ar mėšlungį. Šie simptomai dažnai sustiprėja prieš pat vėmimą.

Taip pat galite pastebėti padidėjusį seilėtekį arba rūgštų skonį burnoje. Kai kurie asmenys praneša apie prakaitavimą ar galvos svaigimą, kuris gali kelti nerimą, taip pat apie padažnėjusį širdies ritmą ir drebėjimo ar silpnumo pojūtį.

Stebėkite, ar neatsiranda dehidratacijos požymių, kurie gali pasireikšti, jei negalite suvartoti skysčių. Tokie simptomai kaip burnos džiūvimas, galvos svaigimas ir sumažėjęs šlapimo kiekis gali rodyti dehidrataciją. Taip pat gali skaudėti galvą, dažnai dėl nepakankamo skysčių suvartojimo ar vėmimo įtampos.

Labai svarbu atpažinti šiuos simptomus, nes jie gali atspindėti jūsų būklės sunkumą. Jei šie simptomai išlieka arba stiprėja, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Priežastys

Vėmimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant virusines ir bakterines infekcijas, maisto netoleravimą, alergiją, pernelyg didelį alkoholio vartojimą, vaistus ir pykinimą.

Virusinė infekcija, pavyzdžiui, skrandžio gripas, dirgina skrandžio gleivinę ir sukelia pykinimą. Bakterinės infekcijos dėl užteršto maisto ar vandens taip pat gali sukelti vėmimą, nes organizmas bando pašalinti kenksmingus ligų sukėlėjus.

Maisto netoleravimas arba alergija, pavyzdžiui, reakcija į laktozę arba glitimą, gali išprovokuoti vėmimą, jei vartojate nesuderinamus maisto produktus. Per didelis alkoholio kiekis gali sudirginti skrandį ir sukelti pykinimą bei vėmimą.

Kai kurie vaistai, ypač skausmą malšinantys ir antibiotikai, gali sutrikdyti skrandžio veiklą ir sukelti šalutinį vėmimą.

Be to, asmenims, linkusiems sirgti judėjimo liga, važiuojant automobiliu ar skrendant lėktuvu gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas.

Gydymas

Norint veiksmingai gydyti vėmimą, pirmiausia būtina nustatyti jo priežastis. Štai keletas įprastų gydymo būdų, kuriuos galite apsvarstyti:

  • Būkite hidratuoti: Gerkite skaidrius skysčius, pvz., vandenį ar sultinį, kad pakeistumėte prarastus skysčius ir elektrolitus.
  • Poilsis: Suteikite savo kūnui laiko atsigauti. Gulėjimas patogioje padėtyje gali padėti sumažinti diskomfortą.
  • Valgykite neskanų maistą: Kai būsite pasiruošę, pabandykite nedideliais kiekiais valgyti neskanų maistą, pvz., skrebučius, ryžius ar bananus. Jie lengviau veikia skrandį.
  • Naudokite nereceptinius vaistus: Antacidiniai arba pykinimą mažinantys vaistai gali padėti palengvinti simptomus. Tik būtinai laikykitės nurodymų arba pasikonsultuokite su gydytoju.
  • Kreipkitės į gydytoją: Jei vėmimas tęsiasi ilgiau nei 24 valandas arba jei pastebėjote kraujo ar stiprų skausmą, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

Prevencija

Kad išvengtumėte vėmimo, laikykitės sveikų įpročių ir įsiklausykite į organizmo signalus. Maži, dažni, o ne dideli valgymai padeda skrandžiui geriau prisitaikyti. Kai blogai jaučiatės, rinkitės neskanų maistą, pavyzdžiui, ryžius, bananus ir skrebučius.

Išlaikykite hidrataciją gurkšnodami vandenį arba elektrolitų tirpalus visą dieną, o ne gerdami didelius kiekius iš karto. Venkite maisto produktų, kurie sukelia pykinimą.

Labai svarbu valdyti stresą; praktikuokite atsipalaidavimo technikas, tokias kaip gilus kvėpavimas, joga ar meditacija, kad sumažintumėte nerimą. Darykite pertraukas ir pailsėkite, kai blogai jaučiatės.

Ribokite alkoholio vartojimą ir nerūkykite, nes abu šie veiksniai dirgina skrandį. Jei keliaujate, apsvarstykite galimybę vartoti profilaktinius vaistus nuo jūros ligos.

Galiausiai atkreipkite dėmesį į ankstyvuosius pykinimo požymius ir nedelsdami imkitės veiksmų. Šie aktyvūs veiksmai gali gerokai sumažinti vėmimo tikimybę ir padėti palaikyti sveikesnį gyvenimo būdą.

Vaistažolių arbatos, padedančios atsipalaiduoti

Kai jus pykina, žolelių arbatos gali būti raminanti priemonė.

Tam tikri mišiniai, pavyzdžiui, imbiero ar pipirmėčių, gali padėti nuraminti skrandį ir suteikti palengvėjimą.

Kartu su tausojančia dieta šios arbatos gali labai pakeisti jūsų savijautą.

Dietos, kurios gali padėti

Dietos, kurios gali padėti gijimo procesui ir nesukelti tolesnės žalos, yra BRAT dieta (bananai, ryžiai, obuolių padažas, skrebučiai), skaidraus skysčio dieta, mažai skaidulinių medžiagų turinti dieta ir blandinė dieta.

Šios dietos yra švelnios virškinimo sistemai, padeda sumažinti pykinimą ir vėmimą, kartu užtikrindamos reikiamą drėkinimą ir lengvai virškinamas maistines medžiagas.

Tai leidžia organizmui atsigauti neapsunkinant skrandžio.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti pykinimą ir vėmimą, yra imbiero arbata, pipirmėčių arbata, ramunėlių arbata ir citrinų arbata.

Imbiero arbata dėl savo natūralių priešuždegiminių savybių padeda nuraminti skrandį ir sumažinti pykinimą.

Pipirmėčių arbata atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis, o jos sudėtyje esantis mentolis palengvina nemalonius pojūčius.

Ramunėlių arbata pasižymi raminamuoju poveikiu, kuris gali sumažinti nerimą ir atpalaiduoti skrandžio raumenis, todėl lengviau susidoroti su pykinimu.

Galiausiai, citrusinių vaisių aromato citrinų arbata, įpilta į karštą vandenį, gali stimuliuoti pojūčius ir malšinti pykinimą, o tai yra raminantis gėrimas.

Šių vaistažolių arbatos gali paguosti ir padėti atsigauti pykinimo ir vėmimo metu.

Dažnai užduodami klausimai

Ar vėmimas gali sukelti suaugusiųjų dehidrataciją?

Taip, vėmimas tikrai gali sukelti suaugusiųjų dehidrataciją.

Vemiant organizmas netenka ne tik maisto, bet ir svarbių skysčių bei elektrolitų. Jei negalite sulaikyti skysčių, padidėja dehidratacijos rizika.

Labai svarbu išlikti hidratuotam, ypač po vėmimo. Bandykite gurkšnoti nedidelį kiekį vandens arba elektrolitų tirpalo, kad papildytumėte prarastą kiekį.

Visada klausykite savo kūno ir kreipkitės į gydytoją, jei dehidratacijos simptomai sustiprėja.

Kada turėčiau kreiptis skubios medicininės pagalbos dėl vėmimo?

Jei vėmimas yra stiprus, nuolatinis arba jį lydi tokie simptomai kaip krūtinės skausmas, sumišimas ar aukšta temperatūra, turėtumėte kreiptis į greitąją medicinos pagalbą.

Jei vėmime pastebėjote kraujo arba pajutote dehidratacijos požymių, pavyzdžiui, galvos svaigimą ar burnos džiūvimą, nelaukite.

Be to, jei ilgiau nei 24 valandas negalite išlaikyti jokių skysčių, labai svarbu kreiptis pagalbos.

Pasikliaukite savo nuojauta; geriau saugotis, nei gailėtis!

Koks yra ilgalaikis dažno vėmimo poveikis?

Dažnas vėmimas gali sukelti keletą ilgalaikių padarinių, įskaitant dehidrataciją, kuri gali paveikti inkstų funkciją.

Taip pat gali sutrikti elektrolitų pusiausvyra, todėl gali atsirasti raumenų mėšlungis ar širdies veiklos sutrikimų.

Jei dažnai vemiate, gali atsirasti stemplės pažeidimų arba lėtinis gerklės dirginimas.

Be to, gali būti sunkiau išlaikyti svorį ar įsisavinti maistines medžiagas, o tai gali turėti įtakos bendrai jūsų sveikatai.

Patartina kreiptis į gydytoją, jei jaučiate nuolatinį vėmimą.

Ar yra mitybos pokyčių, padedančių išvengti vėmimo epizodų?

Kad išvengtumėte vėmimo epizodų, galite šiek tiek pakeisti mitybą.

Pradėkite valgyti mažesnius, dažnesnius, o ne didelius patiekalus. Venkite maisto produktų, pavyzdžiui, aštrių ar riebių patiekalų, kurie vargina skrandį.

Labai svarbu išlikti hidratuotam, todėl gerkite daug vandens. Virškinimo sistemą gali padėti nuraminti imbieras arba pipirmėtės.

Galiausiai pildykite maisto dienoraštį, kad nustatytumėte konkrečius maisto produktus, kurie gali sukelti pykinimą ar vėmimą.

Ar stresas gali sukelti suaugusiųjų vėmimą?

Taip, stresas gali sukelti vėmimą suaugusiesiems. Kai patiriate spaudimą, jūsų kūnas reaguoja sukeldamas įvairias fizines reakcijas, kurios gali sutrikdyti skrandžio veiklą.

Galite pastebėti, kad stresinės situacijos sukelia pykinimą ar net vėmimą. Svarbu atpažinti šiuos dirgiklius ir veiksmingai valdyti stresą.

Tokie metodai kaip gilus kvėpavimas, mankšta ar pokalbis su žmogumi gali padėti susidoroti su stresu ir sumažinti tikimybę patirti streso sukeltą vėmimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *