Skip to content

Tymai: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Tymai yra labai užkrečiama virusinė infekcija, kuriai būdingi tokie simptomai kaip aukšta temperatūra, kosulys ir ryškus bėrimas, kuris išsivysto infekcijai progresuojant.

Dėl užkrečiamumo labai svarbu suprasti tymų priežastis, o gydant pirmiausia siekiama sušvelninti simptomus, tačiau labai svarbu užkirsti kelią skiepijant.

Toliau taip pat aptariamos papildomos strategijos, kaip apsaugoti save ir savo bendruomenę nuo šios sunkios infekcijos.

Straipsnis trumpai

  • Tymų simptomai: aukšta temperatūra, kosulys, sloga, gerklės skausmas ir raudonas bėrimas, plintantis nuo veido ant kūno.
  • Tymų virusas plinta per kvėpavimo takų lašelius ir po užsikrėtusio asmens kosulio gali išlikti ore iki 2 valandų.
  • Gydant daugiausia dėmesio skiriama simptomų malšinimui, drėkinimui ir stebėjimui, ar neatsiranda sunkių komplikacijų, pavyzdžiui, pasunkėjęs kvėpavimas ar ausų infekcijos.
  • Skiepijimas MMR vakcina yra veiksmingiausias profilaktikos būdas, pirmąją dozę rekomenduojama skiepyti 12-15 mėnesių.
  • Palaikant sveiką imuninę sistemą, maitinantis ir vengiant perpildytų vietų, galima gerokai sumažinti riziką užsikrėsti tymais.

Simptomai

Tymų simptomai paprastai pasireiškia praėjus maždaug 10-12 dienų po užsikrėtimo virusu. Pirmiausia galite pastebėti aukštą karščiavimą, kuris gali siekti iki 40°C (104°F). Karščiavimas gali prasidėti kartu su kitais simptomais, tokiais kaip kosulys, sloga ir gerklės skausmas.

Taip pat burnoje gali atsirasti mažų baltų dėmelių, vadinamųjų Kopliko dėmelių, kurios rodo tymus.

Per kelias dienas gali atsirasti raudonas, dėmėtas bėrimas, kuris prasidės ant veido ir kaklo, o po to išplis ant likusios kūno dalies. Šis bėrimas gali tęstis apie savaitę ir plintant gali susilieti. Be to, galite jausti didelį nuovargį ir jautrumą šviesai.

Šiuos simptomus būtina atidžiai stebėti. Jei įtariate, kad jūs arba jūsų pažįstamas asmuo serga tymais, svarbu kreiptis į gydytoją.

Tymai gali sukelti sunkių komplikacijų, ypač mažiems vaikams ir asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi. Ankstyvas jų nustatymas ir gydymas gali padėti išvengti tolesnių sveikatos problemų.

Priežastys

Pagrindinė tymų priežastis – užsikrėtimas tymų virusu, kuris yra labai užkrečiamas ir plinta per kvėpavimo takų lašelius. Virusas gali išlikti ore iki dviejų valandų po užsikrėtusio asmens kosulio ar čiaudulio. Įkvėpus šių lašelių arba palietus užkrėstus paviršius galima užsikrėsti virusu.

Tymų viruso taip pat gali būti užsikrėtusių asmenų nosyje ir gerklėje. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad galite būti užkrečiami dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, o tai palengvina lengvą plitimą perpildytoje aplinkoje, pavyzdžiui, mokyklose ir ligoninėse.

Rizika užsikrėsti tymais gali padidėti, jei nesate skiepytas. Vakcina nuo tymų yra labai veiksminga, todėl neskiepyti galite būti daug imlesni šiam virusui.

Tymai taip pat gali plisti per tiesioginį sąlytį su infekuotais skysčiais, pavyzdžiui, seilėmis. Dalijimasis indais, gėrimais ar artimas asmeninis kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu taip pat gali kelti riziką. Žinodami šias priežastis, galite imtis priemonių, kad apsaugotumėte save ir kitus.

Gydymas

Užsikrėtus tymais, gydymas gali būti nukreiptas į simptomų palengvinimą ir komplikacijų prevenciją.

Svarbu gerti vandenį, todėl pasirūpinkite, kad būtumėte gerai hidratuoti. Poilsis gali padėti organizmui atsigauti. Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, paracetamolis arba ibuprofenas, gali padėti sumažinti karščiavimą ir diskomfortą. Venkite duoti aspirino vaikams, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų.

Jei kamuoja kosulys, kvėpavimą gali palengvinti oro drėkintuvo naudojimas, o nosies lašai su fiziologiniu tirpalu gali padėti sumažinti nosies užgulimą.

Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti vitamino A papildų, kad sustiprintų Jūsų imuninę sistemą ir sumažintų komplikacijų riziką, ypač vaikams.

Stebėkite, ar neatsiranda komplikacijų požymių, pavyzdžiui, pasunkėjęs kvėpavimas, stiprus viduriavimas ar ausų infekcijos.

Pastebėję bet kurį iš jų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jis gali suteikti papildomą pagalbą ir stebėti jūsų sveikimą.

Prevencija

Skiepai gali būti geriausia apsauga nuo tymų. Vakcina nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) yra labai veiksminga ir rekomenduojama skiepyti 12-15 mėnesių vaikus, o vėlesnę dozę – 4-6 metų amžiaus vaikus.

Užtikrindami, kad jūs ir jūsų vaikai būtų paskiepyti, galite gerokai sumažinti riziką užsikrėsti ar išplatinti šį labai užkrečiamą virusą.

Taip pat gali būti svarbu palaikyti sveiką imuninę sistemą. Galite atkreipti dėmesį į subalansuotą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir pakankamą miegą, nes šie veiksniai gali sustiprinti jūsų organizmo apsaugą nuo infekcijų.

Jei planuojate keliauti, galbūt norėsite pasitikrinti, ar jūsų kelionės vietoje neseniai nebuvo protrūkių. Tokiais atvejais gali prireikti imtis papildomų atsargumo priemonių, pavyzdžiui, vengti perpildytų vietų ar artimo kontakto su sergančiais asmenimis.

Žolelių arbatos sveikimui

Kai sveikstate po tymų, žolelių arbatos gali paguosti jūsų mitybą. Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, galinčių išgydyti tymus, kai kurios vaistažolių arbatos gali pasižymėti raminančiomis savybėmis ir suteikti svarbių maistinių medžiagų, padedančių organizmui sveikti.

Pavyzdžiui, ramunėlių arbata gali padėti atsipalaiduoti, o imbiero arbata gali padėti virškinimui ir sumažinti uždegimą.

Be vaistažolių arbatų, yra keletas vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti jums atsigauti. Vitaminas A yra ypač svarbus imuninės sistemos veiklai ir jo galima rasti papilduose arba maisto produktuose, pavyzdžiui, morkose ir saldžiosiose bulvėse.

Cinko papildai taip pat gali padėti sustiprinti imuninę sistemą. Be recepto parduodami vaistai, tokie kaip paracetamolis ar ibuprofenas, gali padėti sumažinti karščiavimą ir nemalonius pojūčius, susijusius su tymais.

Šių vaistažolių gėrimų derinimas su subalansuota mityba ir šių alternatyvų svarstymas gali pagerinti jūsų sveikimo procesą.

Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus papildus ar vaistus, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Dietos, kurios gali padėti

Mityba, kuri gali padėti gijimo procesui tymų metu, apima daug drėgmės turinčią dietą, maistinių medžiagų turtingą dietą, priešuždegiminę dietą ir imunitetą stiprinančią dietą.

Didelės hidratacijos dieta, kurią sudaro skysčiai, pavyzdžiui, žolelių arbatos ir sultiniai, padeda palaikyti hidrataciją ir palengvina tokius simptomus kaip karščiavimas ir užkimimas.

Maistingomis medžiagomis turtinga dieta, kurioje gausu vaisių ir daržovių, suteikia būtinų vitaminų ir mineralų, kurie palaiko imuninę sistemą ir skatina bendrą sveikimą.

Priešuždegiminė dieta, įskaitant maisto produktus, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, gali padėti sumažinti organizmo uždegimą ir palengvinti diskomfortą.

Galiausiai, imunitetą stiprinanti dieta, į kurią įtraukti tokie maisto produktai kaip česnakas, imbieras ir probiotikai, gali sustiprinti organizmo gebėjimą veiksmingai kovoti su virusu.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Pateikiame sąrašą maisto produktų ir gėrimų, kurie gali padėti atsigauti po tymų: imbiero arbata, ramunėlių arbata, pipirmėčių arbata, šeivamedžio žiedų arbata ir melisos arbata.

Imbierų arbata padeda sumažinti karščiavimą ir sumažinti pykinimą, ramindama virškinimo sistemą ir gerindama kraujotaką.

Ramunėlių arbata skatina geresnį miegą ir atsipalaidavimą, kuris dėl raminamojo poveikio yra labai svarbus sveikstant.

Pipirmėčių arbata gali palengvinti galvos skausmą ir kvėpavimo takų diskomfortą, atpalaiduoti nuo užsikimšimo ir įtampos.

Šeivamedžio žiedų arbata gali sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą, padėti organizmui kovoti su infekcijomis.

Galiausiai, melisos arbata pasižymi raminamosiomis savybėmis, padedančiomis sumažinti nerimą ir stresą sveikimo proceso metu.

Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu prieš bandydami naujas priemones, ypač kai sergate tokia liga kaip tymai.

Būkite hidratuoti ir rūpinkitės savimi!

Dažnai užduodami klausimai

Ar tymai gali sukelti ilgalaikių sveikatos komplikacijų?

Taip, tymai gali sukelti ilgalaikių sveikatos komplikacijų.

Užsikrėtus tymais gali kilti rimtų problemų, pavyzdžiui, plaučių uždegimas arba encefalitas, kuris gali paveikti smegenis.

Net ir pasveikus, kai kuriems asmenims gali išsivystyti poūmis sklerozuojantis panencefalitas (SSPE) – reta būklė, kuri gali pasireikšti po daugelio metų ir sukelti sunkių neurologinių problemų.

Kaip tymus diagnozuoja sveikatos priežiūros specialistai?

Tymų diagnozę gali nustatyti gydytojas, išnagrinėjęs jūsų ligos istoriją ir bet kokį neseniai patirtą sąlytį su virusu.

Tuomet jis gali atlikti fizinę apžiūrą, ieškodamas išskirtinių bėrimų ir kitų požymių.

Prireikus gali būti paskirtas kraujo tyrimas, kad būtų patvirtintas tymų antikūnų buvimas.

Jūsų skubūs veiksmai kreipiantis į gydytoją gali padėti užtikrinti tikslią diagnozę ir savalaikį ligos gydymą.

Ar yra konkretus amžius, nuo kurio rekomenduojama skiepytis nuo tymų?

Taip, yra konkretus amžius, nuo kurio rekomenduojama skiepytis nuo tymų.

CDC rekomenduoja paskiepyti vaiką pirmąja tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) vakcinos doze 12-15 mėnesių amžiaus.

Po to antrąją dozę reikėtų įskiepyti nuo 4 iki 6 metų amžiaus.

Šis grafikas gali padėti užtikrinti, kad jūsų vaikas įgis imunitetą ir išliks apsaugotas nuo tymų augdamas.

Nepamirškite pasikonsultuoti su gydytoju ir gauti asmeninį patarimą!

Ar yra kokių nors kelionių apribojimų tymų protrūkio metu?

Taip, tymų protrūkių metu gali būti taikomi kelionių apribojimai.

Jei planuojate keliauti, būtina pasidomėti, ar nėra kokių nors rekomendacijų ar skiepų reikalavimų, taikomų konkrečiai jūsų kelionės vietai. Kai kuriose šalyse gali būti reikalaujama pateikti skiepijimą patvirtinantį dokumentą arba gali būti taikomos karantino priemonės keliautojams iš užkrėstų teritorijų.

Nuolatinis informavimas apie padėtį padės užtikrinti jūsų ir aplinkinių saugumą. Kad išvengtumėte komplikacijų, prieš keliaudami visada atnaujinkite skiepus.

Ar paskiepytas asmuo vis tiek gali užsikrėsti tymais?

Taip, paskiepytas asmuo vis tiek gali užsikrėsti tymais, nors tikimybė yra gerokai mažesnė.

Skiepai paprastai suteikia stiprią apsaugą, tačiau nė viena vakcina nėra 100 % veiksminga. Jei gavote visą vakcinacijos schemą, jūsų rizika gali būti labai sumažinta, tačiau gali pasitaikyti proveržio atvejų, ypač jei virusas plačiai cirkuliuoja visuomenėje.

Norint dar labiau sumažinti riziką, gali būti labai svarbu būti informuotam ir palaikyti imunitetą atliekant rekomenduojamus skiepus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *