Skip to content

Vaikų daugiasisteminio uždegiminio atsako sindromas: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Vaikų daugiasisteminio uždegiminio atsako sindromas (PIMS) yra sunki būklė, kuri gali pasireikšti vaikams ir kuriai būdingas daugelio organų sistemų uždegimas, dažnai po virusinės infekcijos, pavyzdžiui, COVID-19.

Norint laiku įsikišti, labai svarbu atpažinti simptomus, kurie gali pasireikšti aukšta temperatūra ir bėrimais. PIMS priežastys gali būti sudėtingos, paprastai susijusios su neįprastu imuniniu atsaku.

Gydymo būdai paprastai apima specifines medicinines intervencijas, o veiksmingos prevencijos strategijos yra gyvybiškai svarbios siekiant apsaugoti vaikų sveikatą.

Be to, verta išnagrinėti galimą naujų galimybių, pavyzdžiui, vaistažolių papildų, vaidmenį teikiant pagalbą.

PIMS simptomai, priežastys, gydymas ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • PIMS simptomai: aukšta temperatūra, bėrimas, pilvo skausmas, konjunktyvitas ir limfmazgių patinimas, dažnai pasireiškiantys praėjus kelioms savaitėms po virusinės infekcijos.
  • Ši būklė siejama su nenormaliu imuniniu atsaku į infekcijas, ypač po COVID-19 ir kitų virusinių ligų.
  • Gydymas paprastai apima IVIG terapiją, kortikosteroidus ir reguliarias echokardiogramas, skirtas širdies veiklai stebėti ir simptomams valdyti.
  • Prevencijos strategijos apima subalansuotą mitybą, reguliarius fizinius pratimus, naujausius skiepus ir gerą higieną.
  • Žolelių papildai, pavyzdžiui, imbieras ir ciberžolė, ir priešuždegiminė mityba gali padėti sušvelninti PIMS simptomus ir padėti pasveikti.

Simptomai

Pagrindiniai vaikų uždegiminio multisisteminio sindromo (PIMS) simptomai gali būti aukštas karščiavimas, trunkantis ilgiau nei 24 valandas, išbėrimai ant liemens, veido ar galūnių, nuolatinis pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas, galvos skausmas, konjunktyvitas (paraudusios akys), rankų ir kojų patinimas, kaklo limfmazgių patinimas.

Svarbu stebėti vaiko širdies ritmą ir kvėpavimą, nes gali pasireikšti širdies veiklos sutrikimo ar kvėpavimo sutrikimo požymių.

Pastebėję šiuos simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes ankstyva intervencija yra labai svarbi. Šių požymių atpažinimas gali padėti užtikrinti, kad jūsų vaikui bus suteiktas skubus gydymas ir pagalba, kurie būtini jo pasveikimui.

Priežastys

Tikslios vaikų uždegiminio multisisteminio sindromo (PIMS) priežastys lieka neaiškios, tačiau jis gali būti susijęs su nenormaliu imuniniu atsaku į infekcijas, ypač sukeltas koronaviruso SARS-CoV-2.

Vaikui užsikrėtus COVID-19, jo imuninė sistema gali sureaguoti pernelyg greitai, sukeldama plataus masto uždegimą, kuris gali paveikti daugelį organų sistemų ir sukelti įvairius simptomus.

Nors SARS-CoV-2 yra svarbi priežastis, kitos virusinės infekcijos taip pat gali būti svarbios. Kai kurie tyrimai rodo, kad ankstesnės įprastų virusų, tokių kaip adenovirusas ar gripas, infekcijos gali sukelti panašią reakciją.

Genetiniai veiksniai taip pat gali lemti, kad kai kurie vaikai yra jautresni nei kiti, tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų.

Laikas yra labai svarbus, nes PIMS dažnai pasireiškia praėjus kelioms savaitėms po pirminės virusinės infekcijos, o tai rodo uždelstą imuninį atsaką.

Tai reiškia, kad net jei atrodo, jog vaikas pasveiko nuo COVID-19, vėliau jam vis tiek gali kilti rizika susirgti PIMS.

Norint geriau užkirsti kelią sindromui ir jį valdyti sergantiems vaikams, labai svarbu suprasti šias priežastis.

Gydymas

Veiksmingas vaikų uždegiminio multisisteminio sindromo (PIMS) gydymas gali apimti gydymą intraveniniu imunoglobulinu (IVIG), kad sumažėtų uždegimas ir būtų išvengta komplikacijų, kartu su kortikosteroidais sunkiems simptomams malšinti.

Labai svarbu stebėti vaiko širdies veiklą, nes PIMS gali paveikti širdį. Reguliariai atliekamos echokardiogramos gali padėti anksti nustatyti bet kokias problemas.

Jei jūsų vaikui pasireiškia sunkūs simptomai, pavyzdžiui, kvėpavimo sutrikimas ar šokas, jam gali prireikti papildomo gydymo, pavyzdžiui, vaistų kraujospūdžiui ar deguonies kiekiui palaikyti.

Svarbu malšinti skausmą; gydytojas, atsižvelgdamas į vaiko poreikius, gali rekomenduoti be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus arba išrašytus vaistus, kad vaikas jaustųsi patogiai.

Gydymo eigoje gydytojas, atsižvelgdamas į vaiko reakciją, gali koreguoti vaistus. Reguliarus stebėjimas gali padėti užtikrinti visišką pasveikimą ir pašalinti bet kokius išliekančius simptomus.

Labai svarbu atvirai bendrauti su vaiko gydytoju apie bet kokius susirūpinimą keliančius klausimus ar būklės pokyčius. Tinkamai gydant, dauguma vaikų gali gerai pasveikti nuo PIMS ir grįžti prie įprastos veiklos.

Prevencija

Norėdami sumažinti vaikų uždegiminio multisisteminio sindromo (PIMS) riziką, daugiausia dėmesio skirkite prevencinėms priemonėms, kurios padeda palaikyti bendrą vaiko sveikatą.

Užtikrinkite, kad jūsų vaikas palaikytų sveiką gyvenimo būdą, laikydamasis subalansuotos mitybos, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų. Labai svarbu reguliariai užsiimti fizine veikla; stenkitės bent valandą mankštintis daugumą savaitės dienų.

Atnaujinkite vaiko skiepus, nes tai gali padėti apsaugoti jį nuo įvairių infekcijų, galinčių sukelti PIMS.

Būkite budrūs dėl higienos, pavyzdžiui, dažnai plaukite rankas ir venkite artimo kontakto su sergančiais asmenimis. Jei vaikui pasireiškia bet kokie infekcijos požymiai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Būkite informuoti apie naujausias gaires ir rekomendacijas dėl COVID-19, nes jo buvimas gali būti susijęs su PIMS atvejais.

Šviečiant vaiką apie higienos ir socialinio atsiribojimo svarbą, jam gali būti suteikta galimybė priimti saugesnius sprendimus.

Vaistažolių papildai

Valdant PIMS, greta dietinių priemonių ir žolelių papildų yra ir natūralių priemonių, kurios gali padėti.

Vaistažolių papildai, tokie kaip imbieras, ciberžolė ir ramunėlės, gali padėti palengvinti simptomus. Be to, tam tikri maisto produktai ir gėrimai, pavyzdžiui, lapiniai žalumynai, uogos ir žolelių arbatos, gali pagerinti jūsų savijautą ir padėti sumažinti simptomus.

Be vaistažolių, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali būti naudingi valdant PIMS.

Omega-3 riebalų rūgštys, dažnai randamos žuvų taukų papilduose, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali palaikyti bendrą sveikatą. Probiotikai taip pat gali padėti palaikyti žarnyno sveikatą, o tai gali būti svarbu tiems, kuriems pasireiškia PIMS simptomai.

Prieš pradėdami vartoti bet kokį naują papildą ar vaistą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų individualiems sveikatos poreikiams.

Dietos, kurios gali padėti

Kai kurios dietos, galinčios padėti gydyti PIMS, yra priešuždegiminė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta, dieta be glitimo ir augalinė dieta.

Priešuždegiminėje dietoje daugiausia dėmesio skiriama visaverčiam maistui, kuriame gausu antioksidantų ir omega-3 riebalų rūgščių, kad sumažėtų uždegimas ir pagerėtų bendra sveikata.

Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, yra susijusi su geresne imuninės sistemos funkcija ir mažesniu uždegimu.

Dieta be glitimo gali padėti kai kuriems jautriems žmonėms, nes gali palengvinti virškinamojo trakto simptomus ir uždegimą.

Galiausiai, augalinė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, riešutų ir sėklų, gali suteikti esminių maistinių medžiagų ir skatinti gijimą dėl savo priešuždegiminių savybių.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti PIMS gydymo procese, yra ciberžolė, imbieras, ramunėlių arbata, linų sėmenys ir chia sėklos.

Ciberžolė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą, todėl ji naudinga simptomų valdymui.

Imbieras yra žinomas dėl savo gebėjimo mažinti uždegimą ir malšinti virškinimo sutrikimus, o tai gali būti ypač naudinga virškinamojo trakto simptomų atveju.

Ramunėlių arbata pasižymi raminamuoju poveikiu, kuris gali sumažinti nerimą ir pagerinti miego kokybę, o tai labai svarbu sveikstant.

Galiausiai linų sėmenyse ir ispaninio šalavijo sėklose esančios omega-3 riebalų rūgštys gali padėti kovoti su uždegimu ir stiprinti bendrą sveikatą.

Šių maisto produktų ir gėrimų įtraukimas į savo mitybos racioną gali palengvinti PIMS simptomus ir palaikyti bendrą savijautą.

Prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus, visada pasitarkite su gydytoju.

Dažnai užduodami klausimai

Ar PIMS yra užkrečiamas arba plintantis tarp žmonių?

PIMS nėra užkrečiama ar plintanti tarp žmonių. Juo neužsikrėsite kaip peršalimu ar gripu.

Vietoj to ji paprastai pasireiškia kaip atsakas į ankstesnę infekciją, dažnai susijusią su virusinėmis ligomis.

Taigi, nors galite nerimauti, kad užkrėsite kitus, galite būti tikri, kad taip nebūna.

Susitelkite į tai, kad išliktumėte sveiki ir palaikytumėte sergančiuosius, žinodami, kad sergant PIMS ligos perdavimas nėra problema.

Kokioms amžiaus grupėms PIMS pasireiškia dažniausiai?

PIMS labiausiai paveikia 5-14 metų amžiaus vaikus.

Šioje amžiaus grupėje sergamumas gali būti didžiausias, ypač po užsikrėtimo COVID-19.

Ypač pažeidžiami gali būti jaunesni vaikai ir paaugliai, todėl labai svarbu būti informuotiems apie požymius ir galimą riziką.

Jei turite tokio amžiaus vaikų, labai svarbu stebėti jų sveikatą protrūkių metu arba po ligos.

Kaip PIMS diagnozuoja sveikatos priežiūros specialistai?

Kai gydytojai įtaria tokią būklę kaip PIMS, jie gali pradėti nuo to, kad peržiūrės jūsų vaiko ligos istoriją ir visas neseniai sirgtas ligas.

Jie gali atlikti fizinę apžiūrą, ieškodami specifinių požymių. Gali prireikti atlikti kraujo tyrimus uždegimui ir kitiems žymenims nustatyti.

Kartais gali būti atliekami vaizdo tyrimai, pavyzdžiui, ultragarso ar rentgeno tyrimai. Surinkę visą šią informaciją, gydytojai gali nustatyti tikslesnę diagnozę ir rekomenduoti tinkamus tolesnius gydymo veiksmus.

Ar yra koks nors ilgalaikis Pims poveikis?

Ilgalaikis PIMS poveikis kiekvienam vaikui gali būti skirtingas.

Nors dauguma vaikų visiškai pasveiksta, kai kurie gali susidurti su išliekančiomis problemomis, tokiomis kaip nuovargis ar širdies ir kraujagyslių komplikacijos.

Pasveikus labai svarbu stebėti vaiko sveikatą, nes nuolatinė gydytojo kontrolė gali padėti anksti nustatyti bet kokias galimas problemas.

Būdami informuoti ir aktyviai bendraudami su gydytoju užtikrinsite, kad bet kokie ilgalaikiai padariniai bus nedelsiant pašalinti, taip skatindami sveikesnę jūsų vaiko ateitį.

Ar PIMS gali sukelti kitas sveikatos būkles?

Taip, kai kuriais atvejais PIMS gali sukelti kitų sveikatos sutrikimų.

Kai jūsų imuninė sistema pernelyg stimuliuojama, tai gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ar neurologinių problemų.

Labai svarbu atidžiai stebėti savo sveikatą PIMS metu ir po jo.

Pastebėję neįprastų simptomų, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

Būdami informuoti ir aktyviai rūpindamiesi savo sveikata, galite reikšmingai prisidėti prie galimų ilgalaikių padarinių valdymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *