Vėjaraupiai, dar vadinami vėjaraupiais, yra labai užkrečiama virusinė infekcija, kuriai būdingas niežtintis bėrimas ir į gripą panašūs simptomai.
Ją sukelia varicella-zoster virusas ir pirmiausia ja serga vaikai, tačiau ji gali pasireikšti ir suaugusiesiems, kurie anksčiau nebuvo užsikrėtę ar skiepyti.
Vėjaraupių priežastys, simptomai, veiksmingas gydymas ir profilaktikos metodai išsamiai aprašyti šiame tekste, taip pat toliau pateikiamos susirgimo šia liga pasekmės jums ar jūsų artimam žmogui.
Straipsnis trumpai
- Vėjaraupių simptomai: nuovargis, karščiavimas, niežtintis bėrimas ir skysčio pripildytos pūslelės, kurios paprastai atsiranda praėjus 10-21 dienai po užsikrėtimo.
- Vėjaraupius sukelia varicella-zoster virusas, kuris plinta tiesioginio kontakto metu arba įkvėpus užsikrėtusio asmens lašelių.
- Gydant daugiausia dėmesio skiriama simptomų malšinimui, vartojant antihistamininius vaistus nuo niežulio, paracetamolį nuo karščiavimo ir palaikant hidrataciją visą sveikimo laikotarpį.
- Skiepai yra geriausias profilaktikos būdas, rekomenduojama skiepyti 12-15 mėnesių vaikus vakcina nuo vėjaraupių, o po 4-6 metų – papildoma vakcina.
- Apsisaugoti nuo vėjaraupių gali padėti gera higienos praktika, pavyzdžiui, dažnas rankų plovimas ir vengimas bendrauti su užsikrėtusiais asmenimis.
Simptomai
Susirgus vėjaraupiais gali pasireikšti tokie simptomai kaip nuovargis, karščiavimas, apetito praradimas, galvos skausmas ir lengvi kūno skausmai, kurie paprastai pasireiškia praėjus 14-16 dienų po viruso poveikio.
Pagrindinis vėjaraupių simptomas yra niežtintys bėrimai, kurie gali prasidėti mažomis raudonomis dėmelėmis, greitai virstančiomis skysčio pripildytomis pūslelėmis. Šios pūslelės gali atsiverti ir susiformuoti šašai.
Bėrimas paprastai prasideda ant pilvo ir nugaros, po to išplinta ant veido, rankų ir kojų.
Bėrimas gali atsirasti bangomis, t. y. naujos dėmės gali atsirasti net ir po to, kai pradinės dėmės pradeda nykti. Tai gali sukelti diskomfortą ir stiprų niežulį, todėl sunku atsispirti draskymuisi.
Svarbu vengti draskymosi, kad išvengtumėte infekcijų ir randų. Šiuo laikotarpiu odos vėsinimas ir raminančių losjonų naudojimas gali padėti sumažinti niežulį ir diskomfortą.
Priežastys
Vėjaraupius sukelia varicella-zoster virusas (VZV), kuris yra labai užkrečiamas. Užsikrėsti galima tiesiogiai bendraujant su užsikrėtusiu asmeniu arba įkvėpus jo kosulio ar čiaudulio lašelių. Jei anksčiau nesate sirgę vėjaraupiais arba nesate skiepyti, Jums gresia pavojus.
Susidūrus su virusu, simptomai gali pasireikšti maždaug po 10-21 dienos. Inkubaciniu laikotarpiu gali nepasireikšti jokių infekcijos požymių, tačiau vis tiek galite platinti virusą. Vėjaraupiais sergantys asmenys gali būti užkrečiami maždaug nuo dviejų dienų iki bėrimo atsiradimo, kol visos pūslelės pasidengia pluta.
Tikimybei užsikrėsti vėjaraupiais įtakos gali turėti ir amžius. Nors vaikai yra jautresni, suaugusieji taip pat gali užsikrėsti vėjaraupiais ir dažnai jiems pasireiškia sunkesni simptomai.
Jei persirgote vėjaraupiais, jūsų organizmas gali įgyti imunitetą, tačiau virusas gali išlikti neaktyvus ir vėl atsinaujinti kaip juostinė pūslelinė vėliau gyvenime.
Šių priežasčių supratimas gali padėti jums imtis būtinų atsargumo priemonių, pavyzdžiui, skiepų, kad apsaugotumėte save ir kitus nuo šios infekcinės ligos.
Gydymas
Veiksmingas vėjaraupių gydymas – tai simptomų palengvinimas ir komplikacijų prevencija. Kad pasveikimas būtų patogesnis, būtina mažinti niežulį, karščiavimą ir diskomfortą.
Be recepto parduodami antihistamininiai vaistai, pavyzdžiui, difenhidraminas, gali veiksmingai sumažinti niežulį. Kalamino losjonas taip pat gali nuraminti odą ir padėti.
Karščiavimui malšinti dažnai rekomenduojamas paracetamolis, tačiau venkite aspirino, nes vėjaraupiais sergantiems vaikams jis gali sukelti rimtų komplikacijų. Sveikstant svarbu gerti vandenį.
Jei simptomai tampa sunkūs arba jei yra didelė komplikacijų rizika, pavyzdžiui, nėščioms moterims arba asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi, kreipkitės į gydytoją.
Gali būti paskirti antivirusiniai vaistai, ypač tiems, kuriems gresia sunki ligos rizika.
Prevencija
Veiksmingiausias būdas išvengti vėjaraupių yra skiepai. Vėjaraupių vakcina gali būti skiepijami maždaug 12-15 mėnesių amžiaus vaikai, o sustiprinančioji vakcina – 4-6 metų amžiaus vaikai. Jei nesate skiepytas ir nesate tikras dėl savo imuniteto, apsvarstykite galimybę pasiskiepyti kaip suaugęs asmuo arba pasitarkite apie tai su gydytoju.
Taip pat labai svarbu vengti kontakto su vėjaraupiais ar juostine pūsleline sergančiais asmenimis, nes virusas gali lengvai plisti per kvėpavimo takų lašelius ir tiesioginį kontaktą su pūslelėmis. Ribokite laiką, praleidžiamą šalia asmenų, kuriems diagnozuota vėjaraupių liga, kol jie nebebus užkrečiami.
Svarbu laikytis geros higienos. Dažnai plaukite rankas, ypač po buvimo viešose vietose, ir venkite liesti veidą.
Būkite ypač atsargūs protrūkių metu žmonių perpildytose vietose, pavyzdžiui, mokyklose ar vaikų darželiuose.
Galiausiai, palaikydami stiprią imuninę sistemą, sveikai maitindamiesi ir reguliariai mankštindamiesi, galite sumažinti riziką. Laikydamiesi šių veiksmų galite gerokai sumažinti tikimybę užsikrėsti vėjaraupiais ir apsaugoti save ir aplinkinius.
Žolelių arbatos nauda
Kai sergate vėjaraupiais, žolelių arbatos gali būti raminančios ir padėti atsigauti. Nors nėra konkrečių visuotinai pripažintų natūralių priemonių vėjaraupiams gydyti, tam tikri vaistažolių mišiniai gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir palengvinti diskomfortą.
Pavyzdžiui, ramunėlių ir pipirmėčių arbatos gali raminti ir padėti sumažinti niežulį.
Be vaistažolių arbatų, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti atsigauti. Be recepto parduodami vaistai, pavyzdžiui, antihistamininiai preparatai, gali padėti sumažinti niežulį, o paracetamolis – karščiavimą ir diskomfortą.
Vitamino C ir cinko papildai taip pat gali padėti imuninei sistemai ligos metu.
Vaistažolių arbatos gali būti skanus būdas išlikti hidratuotam ir skatinti gijimą kartu su šiais alternatyviais gydymo būdais.
Dietos, kurios gali padėti
Vėjaraupių protrūkio metu gijimo procesą gali palengvinti dieta, kurioje gausu vaisių ir daržovių, neskaldytų grūdų, liesų baltymų ir daug skysčių, o vengimas perdirbtų maisto produktų, per didelio cukraus kiekio ir pieno produktų gali užkirsti kelią tolesniam dirginimui.
Tokia mityba suteikia būtinų maistinių medžiagų ir drėkinimo, kurie gali sustiprinti imuninę sistemą, sumažinti uždegimą ir palengvinti diskomfortą – visa tai labai svarbu norint pasveikti nuo vėjaraupių.
Be to, vartojant maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų A, C ir E, galima skatinti odos gijimą ir bendrą savijautą, o hidratacija padeda sumažinti karščiavimą ir palaiko natūralius organizmo gijimo procesus.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Pateikiame maisto produktų ir gėrimų, kurie vėjaraupių protrūkio metu gali padėti gijimo procesui, sąrašą: vaistažolių arbatos (ramunėlių, pipirmėčių, imbiero, kiaulpienių, dilgėlių), medus ir daug skysčių.
Žolelių arbatos gali suteikti įvairios naudos; ramunėlių arbata pasižymi raminamosiomis savybėmis, skatinančiomis geresnį miegą, kuris būtinas sveikstant, o pipirmėčių arbata padeda virškinimui ir mažina pykinimą.
Imbiero arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios padeda sumažinti diskomfortą ir stiprina imuninę sistemą. Kiaulpienių ir dilgėlių arbatos gali padėti detoksikuoti organizmą ir sumažinti su vėjaraupiais susijusį odos sudirgimą.
Į vaistažolių arbatas pridėjus medaus, jos gali sustiprinti raminamąjį poveikį ir būti natūrali kosulį slopinanti priemonė. Labai svarbu išlikti gerai hidratuotam ir vartoti daug skysčių, nes tai padeda palaikyti bendrą sveikatą ir atsigavimą.
Tačiau svarbu prisiminti, kad nors šie maisto produktai ir gėrimai gali būti naudingi, jie neturėtų pakeisti medicininio gydymo, todėl visada rekomenduojama pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir gauti asmeninį patarimą.
Dažnai užduodami klausimai
Ar vėjaraupiais galima užsikrėsti daugiau nei vieną kartą?
Taip, vėjaraupiais galima užsikrėsti daugiau nei vieną kartą, nors tai pasitaiko retai. Dauguma žmonių po pirmojo užsikrėtimo gali įgyti imunitetą visam gyvenimui.
Tačiau jei jūsų imuninė sistema nusilpusi arba iš pradžių nesusiformavo stiprus imunitetas, galite užsikrėsti dar kartą. Virusas taip pat gali atsinaujinti vėliau gyvenime kaip juostinė pūslelinė, kuri yra susijusi su tuo pačiu virusu.
Geriamasis vanduo gali padėti palaikyti bendrą sveikatą, o nuolatinis rūpinimasis savo sveikata ir skiepijimasis gali padėti sumažinti pakartotinio užsikrėtimo riziką.
Kokias komplikacijas gali sukelti vėjaraupių infekcija?
Vėjaraupių infekcija gali sukelti komplikacijų, įskaitant odos infekcijas, plaučių uždegimą ar net encefalitą, t. y. smegenų uždegimą.
Jei esate nėščia, gali kilti įgimto vėjaraupių sindromo rizika jūsų kūdikiui.
Suaugusiesiems infekcija gali sukelti sunkesnių problemų, pavyzdžiui, kvėpavimo takų sutrikimų ar juostinės pūslelinės vėlesniame amžiuje.
Labai svarbu stebėti savo simptomus, o atsiradus komplikacijoms kreiptis į gydytoją.
Kaip ilgai sergama vėjaraupiais?
Vėjaraupiais galima užsikrėsti likus maždaug dviem dienoms iki bėrimo atsiradimo, kol pūslelės pasidengia pluta, o tai paprastai trunka maždaug penkias-septynias dienas.
Labai svarbu šiuo laikotarpiu nesiartinti prie kitų asmenų, kad būtų išvengta infekcijos perdavimo.
Jei jūs arba jūsų pažįstamas serga vėjaraupiais, šių terminų laikymasis gali padėti apsaugoti pažeidžiamus asmenis.
Ar yra ilgalaikis vėjaraupių poveikis?
Taip, vėjaraupiai gali turėti ilgalaikį poveikį, tačiau jis nėra dažnas.
Vėliau gyvenime gali išsivystyti juostinė pūslelinė, kurią sukelia tas pats virusas. Kai kurie žmonės po juostinės pūslelinės gali jausti ilgalaikį nervų skausmą.
Be to, jei susirgote sunkia forma, gali kilti komplikacijų, pažeidžiančių odą ar kitas sritis.
Visada geriausia pasitarti su gydytoju, jei nerimaujate dėl kokių nors ilgalaikių vėjaraupių padarinių.
Ar vėjaraupiai yra sunkesni suaugusiesiems nei vaikams?
Taip, vėjaraupiai suaugusiesiems gali būti sunkesni nei vaikams.
Jei vėjaraupiais susirgote suaugę, simptomai gali būti intensyvesni, o komplikacijų rizika didesnė.
Suaugusieji gali susidurti su tokiomis problemomis kaip plaučių uždegimas ar smegenų uždegimas, kurios vaikams pasitaiko rečiau.