Skip to content

Zika virusas: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Zikos virusas yra uodų platinama liga, kurios pagrindiniai simptomai – karščiavimas, bėrimas ir sąnarių skausmas. Virusas kelia didelį pavojų, ypač nėščioms moterims, nes gali sukelti rimtų apsigimimų.

Nors šiuo metu konkretaus Zikos viruso gydymo nėra, norint išvengti užsikrėtimo labai svarbu išmanyti prevencijos būdus.

Be to, naujos alternatyvos, įskaitant galimus vaistažolių papildus, gali suteikti naujų galimybių apsisaugoti nuo šio viruso.

Simptomai, priežastys, gydymo galimybės, prevencijos strategijos ir vaistažolių papildų vaidmuo apsisaugant nuo Zikos viruso nagrinėjami šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • Įprasti Zikos viruso simptomai: karščiavimas, bėrimas, sąnarių skausmas ir konjunktyvitas, paprastai pasireiškiantys praėjus 3-12 dienų po uodų įkandimo.
  • Virusas pirmiausia perduodamas per Aedes uodų įkandimus, papildoma rizika kyla dėl lytinių santykių ir perdavimo iš motinos vaisiui.
  • Specifinio antivirusinio gydymo nėra; jei įtariama dengė, daugiausia dėmesio skirkite hidratacijai, poilsiui ir nereceptiniams skausmą malšinantiems vaistams, tačiau venkite NVNU.
  • Prevencinės priemonės – naudoti vabzdžius atbaidančias priemones, dėvėti apsauginius drabužius ir pašalinti stovintį vandenį aplink gyvenamąsias patalpas.
  • Priešuždegiminė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių ir į hidrataciją orientuotų maisto produktų, gali padėti atsigauti ir pagerinti imuninės sistemos veiklą.

Simptomai

Labai svarbu anksti atpažinti Zikos viruso simptomus, nes dažniausiai pasitaikantys požymiai yra karščiavimas, bėrimas, sąnarių skausmas ir konjunktyvitas (paraudusios akys). Šie simptomai paprastai pasireiškia per 3-12 dienų po infekuoto uodo įkandimo ir dažnai būna lengvi, todėl gali būti painiojami su kitomis ligomis.

Be to, šiuos simptomus gali lydėti galvos ir raumenų skausmas. Nors dauguma žmonių pasveiksta per savaitę, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad Zikos virusas gali sukelti sunkių komplikacijų, ypač nėščioms moterims. Jei esate nėščia ir pajutote bet kurį iš šių simptomų, nedelsdama kreipkitės į gydytoją, kad būtų įvertinta galima rizika jūsų kūdikiui.

Kai kuriais atvejais asmenims gali nepasireikšti jokių simptomų, o tai apsunkina identifikavimą. Jei keliavote į teritoriją, kurioje perduodamas Zikos virusas, ir blogai jaučiatės, aptarkite savo simptomus su gydytoju.

Ankstyvas ligos nustatymas ir priežiūra gali padėti valdyti jūsų sveikatą ir suteikti pasitikėjimo. Būkite budrūs ir nedvejodami kreipkitės pagalbos, jei nerimaujate dėl savo sveikatos.

Priežastys

Zikos virusu pirmiausia užsikrečiama įkandus infekuotam Aedes uodui, ypač Aedes aegypti ir Aedes albopictus. Virusas daugiausia plinta per šių uodų įkandimus, kurie dažniausiai pasitaiko dienos metu, ypač anksti ryte ir vėlyvą popietę.

Be uodų įkandimų, Zikos virusu taip pat galima užsikrėsti lytiškai santykiaujant su užsikrėtusiu asmeniu, perpilant kraują ir nuo motinos vaisiui nėštumo metu.

Nors daugumai Zikos virusu užsikrėtusių asmenų pasireiškia lengvi simptomai, virusas gali sukelti rimtų komplikacijų, ypač nėščioms moterims, nes jis siejamas su įgimtais defektais, pavyzdžiui, mikrocefalija.

Kad sumažintumėte užsikrėtimo riziką, svarbu imtis prevencinių priemonių nuo uodų įkandimų, pavyzdžiui, naudoti repelentus nuo vabzdžių ir dėvėti apsauginius drabužius.

Informavimas apie uodų protrūkius jūsų vietovėje taip pat gali padėti išvengti galimo užsikrėtimo. Norint apsisaugoti save ir kitus nuo šio viruso, būtina suprasti, kaip plinta Zika virusas.

Gydymas

Gydant Zikos virusą daugiausia dėmesio skiriama simptomų malšinimui, nes specifinių antivirusinių vaistų nėra.

Būkite hidratuoti, ilsėkitės ir vartokite nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, pavyzdžiui, paracetamolį, kad sumažintumėte karščiavimą ir skausmą. Venkite nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip ibuprofenas ar aspirinas, ypač jei galima dengė, dėl galimų kraujavimo komplikacijų.

Atidžiai stebėkite savo simptomus. Jei jie paūmėja arba pasireiškia stiprus galvos skausmas, akių skausmas ar bėrimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Nėščios moterys turėtų pasikonsultuoti su gydytoju, nes Zika gali turėti rimtų pasekmių vaisiui.

Dauguma žmonių visiškai pasveiksta nuo Zikos viruso, tačiau labai svarbu palaikyti bendrą sveikatos būklę. Daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai ir daug miegokite, kad palaikytumėte savo imuninę sistemą.

Būkite informuoti apie naujausias sveikatos priežiūros institucijų gaires ir rekomendacijas. Jei turite kokių nors rūpesčių ar išskirtinių sveikatos sutrikimų, aptarkite juos su gydytoju ir gaukite asmeninį patarimą, kuris padės veiksmingai pasveikti.

Prevencija

Labai svarbu apsisaugoti nuo užsikrėtimo Zikos virusu, todėl svarbiausios priemonės – naudoti repelentus nuo vabzdžių, dėvėti apsauginius drabužius ir šalinti stovintį vandenį.

Pirmiausia atvirą odą patepkite repelentais nuo vabzdžių, kurių sudėtyje yra DEET, pikaridino arba citrinų eukaliptų aliejaus, ir pakartotinai tepkite, kaip nurodyta, ypač po prakaitavimo ar maudymosi.

Tada dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, kad kuo mažiau veiktų odą, ir rinkitės šviesius drabužius, kad lengviau pastebėtumėte uodus. Be to, drabužius apdorokite permetrinu, kad sustiprintumėte apsaugą.

Pašalinkite aplink namus esantį stovintį vandenį, nes tai yra uodų veisimosi vieta. Reguliariai tikrinkite ir ištuštinkite gėlių vazonus, paukščių vonias ir latakus.

Ant langų ir durų sumontuokite tinklelius, kad uodai nepatektų, ir, jei įmanoma, naudokite oro kondicionierius.

Jei keliaujate į Zikos viruso paveiktus regionus, sekite naujausią informaciją apie vietinius uodų protrūkius ir imkitės papildomų atsargumo priemonių.

Nėščios moterys turėtų būti ypač budrios, nes Zika kelia didelį pavojų negimusiems kūdikiams.

Vaistažolių papildai

Susidūrus su Zikos viruso simptomais, tam tikros dietos ir vaistažolių papildai gali padėti.

Gali būti, kad tam tikri maisto produktai ir gėrimai padės sustiprinti imuninę sistemą ir palengvinti diskomfortą.

Panagrinėkime kelias galimybes, galinčias padėti jums atsigauti.

Dietos, kurios gali padėti

Zikos viruso simptomų gijimą gali palengvinti kelios dietos, įskaitant priešuždegiminę dietą, maistinių medžiagų turinčią visaverčio maisto dietą, daug antioksidantų turinčią dietą ir į hidrataciją orientuotą dietą.

Priešuždegiminė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, gali padėti sumažinti uždegimą ir palaikyti imuninės sistemos funkciją, o maistinių medžiagų turtinga visaverčio maisto dieta užtikrina, kad jūsų organizmas gautų sveikimui būtinų vitaminų ir mineralų.

Daug antioksidantų turinti dieta su uogomis, riešutais ir žaliomis lapinėmis daržovėmis gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir sustiprinti imuninę sistemą, o dieta, orientuota į hidrataciją, akcentuoja pakankamą skysčių vartojimą, kad būtų išvengta dehidratacijos ir palaikoma bendra sveikata ligos metu.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti išgydyti Zikos viruso simptomus, yra ciberžolė, imbieras, ežiuolė, šeivamedžio uogos, ramunėlių arbata, pipirmėčių arbata ir daug vandens.

Ciberžolė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą.

Imbieras gali malšinti pykinimą ir palengvinti virškinimą, todėl organizmas gali lengviau apdoroti maistines medžiagas.

Ežiuolė pasižymi imunitetą stiprinančiu poveikiu, todėl gali padėti pasveikti.

Šeivamedžio uogos veiksmingai kovoja su virusais ir palaiko bendrą sveikatą.

Ramunėlių ir pipirmėčių arbatos drėkina ir suteikia komforto, padeda sumažinti stresą ir skatina atsipalaidavimą.

Norint atsigauti, labai svarbu būti gerai hidratuotam, nes tai padeda palaikyti organizmo funkcijas ir išplauti toksinus.

Dažnai užduodami klausimai

Ar Zikos virusas gali turėti įtakos būsimam nėštumui pasveikus?

Taip, Zikos virusas gali turėti įtakos būsimam nėštumui net ir pasveikus.

Jei užsikrėtėte, prieš bandydami pastoti labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Jie gali įvertinti jūsų individualią situaciją ir pateikti rekomendacijas dėl laiko ir visų būtinų atsargumo priemonių.

Labai svarbu būti informuotai apie galimą riziką ir užtikrinti sveiką aplinką būsimiems nėštumams, kad sumažintumėte komplikacijas, kurios gali kilti dėl bet kokių buvusių infekcijų.

Ar Zikos virusas perduodamas per lytinius santykius?

Taip, Zikos virusu galima užsikrėsti lytiniu keliu.

Jei užsikrėtėte, virusas spermoje gali išlikti kelias savaites ir gali būti perduodamas partneriui.

Jei nerimaujate dėl viruso plitimo, būtina naudoti apsaugos priemones arba susilaikyti nuo lytinių santykių bent tris mėnesius po pasveikimo.

Būdami informuoti ir aptardami bet kokią riziką su partneriu, galite užtikrinti savo ir partnerio sveikatą šiuo laikotarpiu.

Kaip diagnozuojamas Zikos virusas?

Norėdamas diagnozuoti Zikos virusą, gydytojas pirmiausia apžvelgs jūsų simptomus ir ligos istoriją.

Tikėtina, kad jis rekomenduos atlikti kraujo tyrimus virusui ar antikūnams nustatyti, o kai kuriais atvejais gali būti naudojami ir šlapimo tyrimai.

Jei keliavote į teritoriją, kurioje buvo Zikos viruso protrūkių, labai svarbu tai paminėti.

Ankstyva diagnostika padeda valdyti simptomus ir išvengti komplikacijų, todėl nedvejodami kreipkitės į gydytoją, jei įtariate, kad užsikrėtėte.

Kokiems regionams šiuo metu gresia Zikos viruso protrūkiai?

Šiuo metu Zikos viruso protrūkių rizika kyla Centrinėje ir Pietų Amerikoje, ypač Brazilijoje, taip pat kai kuriose Karibų jūros, Pietryčių Azijos ir Afrikos teritorijose.

Jei keliaujate į šias vietoves, pravartu būti informuotiems apie pastaruoju metu pastebėtus viruso protrūkius.

Suprasdami vietos sveikatos gaires, galėsite imtis būtinų atsargumo priemonių, kad apsisaugotumėte ir mėgautumėtės kelione.

Ar yra ilgalaikis Zikos viruso infekcijos poveikis?

Taip, Zikos viruso infekcija gali turėti ilgalaikį poveikį.

Jei ja užsikrėtėte, galite patirti ilgalaikių neurologinių problemų, įskaitant Guillain-Barré sindromą, kuris gali sukelti raumenų silpnumą ar paralyžių.

Be to, jei užsikrėtimo metu buvote nėščia, Jūsų vaikas gali susidurti su vystymosi sunkumais.

Labai svarbu stebėti bet kokius simptomus ir kreiptis į gydytoją, jei nerimaujate dėl galimų ilgalaikių padarinių po infekcijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *