Traškesys keliuose lipant laiptais. Garsas petyje, kai išsitiesi po darbo prie kompiuterio. Ta nemaloni vibracija klube, kai bandai atsistoti po ilgesnio sėdėjimo. Daugeliui pažįstama, bet retai kas apie tai garsiai kalba. Nes gal atrodo smulkmena, gal gėda, gal „visi taip turi“. Tik klausimas – ar tikrai visi turi traškėti?
Dažnai tokie garsai nėra tik metų klausimas. Jie įspėja, kad sąnariams ima stigti to, kas padeda jiems veikti tyliai ir sklandžiai. Vienas iš dažniausių kaltininkų – vitaminų sąnariams stygius.
Kūnas neprašo garsiai, kol neturi kitos išeities
Ligita, 42 metų verslininkė iš Kauno, pasakoja, kaip vieną dieną pastebėjo, kad jos keliai ima traškėti net einant per biurą. Pradžioje juokėsi – „matyt, rūbai šnara“, bet kai traškesys tapo įkyrus, o atsirado ir rytinis sustingimas, ėmė ieškoti atsakymų. Internete, tarp draugių, net pas masažuotoją. Kol galiausiai išgirdo paprastą, bet veiksmingą patarimą: skirk dėmesio sąnariams iš vidaus. Ir taip prasidėjo kelias su vitaminų papildymu.
Ar tai amžius, ar tiesiog trūksta maisto tavo sąnariams?
Nors sąnarių garsai kartais siejami su senėjimu, realybė šiek tiek kitokia. Daug lemia kasdieniai įpročiai – mažas judėjimas, dehidratacija, sėdimas darbas, per mažai kokybiškų riebalų maiste, o svarbiausia – per mažai statybinių medžiagų tavo organizmui.
Viena dažniausių priežasčių, kodėl sąnariai pradeda „skųstis“ – vitaminai sąnariams ir jų trūkumas. Jie reikalingi ne tik kremzlių elastingumui, bet ir sklandžiam sąnarių skysčio gaminimuisi. Kai trūksta medžiagų, kurios tai skatina, organizmas tiesiog neturi iš ko dirbti.
Ne tik kalcis ar kolagenas: kokių medžiagų iš tikrųjų trūksta?
Kolagenas ir kalcis dažnai linksniuojami reklamuose, bet ne visada jie vieninteliai atsakingi už sąnarių savijautą.
Organizmui reikia kur kas daugiau:
- Vitaminas D – be jo kalcis nesikaupia ten, kur reikia
- Vitaminas K2 – padeda kalciui patekti į kaulus, o ne į kraujagysles
- Vitaminas C – būtinas kolageno sintezei
- Magnis – atpalaiduoja raumenis ir mažina sąnarių apkrovą
- Omega-3 riebalų rūgštys – mažina uždegiminius procesus
Šios medžiagos veikia kaip komanda. Kai trūksta bent vieno „žaidėjo“, sąnarių darbas stringa, o garsas tampa jų būdu pasakyti: „Ei, mes čia, mums reikia pagalbos.“
Kaip žinoti, ar tavo sąnariams trūksta maisto?
Jeigu jauti, kad:
- sąnariai traška dažniau nei anksčiau
- rytais sunkiau išsitiesti
- po ilgesnio sėdėjimo atsiranda tempimo jausmas
- sportuojant juntamas nemalonus spaudimas
Tai ženklas, kad vertėtų pasitikrinti mitybą ir pagalvoti apie vitaminus sąnariams. Nebūtina iškart griebtis visų papildų – kartais užtenka gerai parinkto vieno ar kelių, kuriuos kasdien pamaitini savo kūną kaip reikia.
Kūnas moka tylėti, bet dar geriau moka atsidėkoti
Kai pradedi skirti daugiau dėmesio sąnarių mitybai, pokyčiai dažnai pasijunta per keletą savaičių. Lengviau lipti laiptais, nebesinori „trakštelėti“ rankos kiekvieną rytą, o judesys tampa švelnesnis. Tai ne stebuklas – tai tiesiog gera mityba.
Sąnariai – kaip tylūs darbininkai. Kai jiems gerai, jie nieko nesako. Kai trūksta – ima kalbėti per garsą, maudimą, tempimą. Ir tu esi tas, kuris gali pasirinkti – girdėti juos dabar, ar laukti kol šauks dar garsiau.